ChM. Światowa marka. Rzetelny pracodawca

Artykuł sponsorowany ChM Sp. z o.o.
Rzetelny pracodawca o silnej pozycji rynkowej nastawiony na rozwój załogi i najwyższą innowacyjność produktów. Takim przedsiębiorstwem jest ChM. Praca tutaj daje satysfakcję na kilku płaszczyznach i w wielu zawodach.

- W naszej firmie każdy, na każdym stanowisku ma wpływ na jej rozwój i dlatego każdy ma udział finansowy we wzroście jej wyników – podkreśla Andrzej Sobolewski, prezes spółki ChM, polskiego lidera na rynku producentów i dystrybutorów najwyższej klasy implantów stosowanych na przykład w chirurgii urazowej i rekonstrukcyjnej. Zarząd firmy doskonale zdaje sobie sprawę, jakie czynniki decydują, że dane przedsiębiorstwo jest uznane za atrakcyjne miejsce pracy: tak działa przede wszystkim atrakcyjna płaca i chęć pracodawcy do inwestowania w rozwój zawodowy pracownika. Ponadto, jak wskazują raporty międzynarodowej firmy doradczej Deloitte, w obecnej dobie mediów społecznościowych, dla osób szukających pracy istotne jest także uznanie środowiska związane z prestiżem miejsca zatrudnienia i jego innowacyjnością.

Po zawodówce i po politechnice

Działający od ponad 40 lat w branży medycznej ChM doskonale wpisuje się w tego rodzaju aspiracje. A profil produkcji spółki powoduje, że swoje ambicje mogą tu z powodzeniem realizować zarówno absolwenci szkół zawodowych, techników jak i uczelni wyższych przygotowujących młodych ludzi do korzystania z najnowszych technologii cyfrowych. Wynika to z faktu, że zlokalizowany w Lewickich pod Białymstokiem ChM nie tylko produkuje i dystrybuuje światowej klasy implanty i instrumenty medyczne, ale także je projektuje, mając do dyspozycji świetną kadrę i własne certyfikowane laboratoria. A baza maszynowa firmy to nowoczesne stanowiska pracy dla technologów, konstruktorów, automatyków, elektroników czy informatyków, ale też absolwentów np. techników mechanicznych.

- Mając w jednym palcu tajniki mechaniki, nie trzeba myśleć tylko o pracy w warsztatach samochodowych – zachęca prezes Sobolewski. - Cykl produkcyjny narzędzi medycznych odbywa się na szeregu maszyn. Wiele z nich wymaga wiedzy absolwentów „mechaniaka”. To nietuzinkowe, ciekawe wyzwania.

Szczegóły dotyczące aktualnych ofert pracy w ChM dostępne są na stronie: https://chm.eu/kariera/. Obecnie poszukiwani są: konstruktor-elektronik, polerowacz, mechanik, specjalista ds. kalibracji, automatyk, programista, operator obrabiarek CNC. Ale otwarta jest też tzw. aplikacja spontaniczna – wystarczy się zgłosić, przedstawić historię dotychczasowego zatrudnienia oraz kompetencje. Może się okazać, że któryś z wielu działów ChM potrzebuje właśnie nas. Firma pomoże nam, a my firmie.

Najwyższej próby pomoc chorym

Lewickie to niewielka miejscowość pod Białymstokiem. Pracownicy ChM są więc mieszkańcami niezwykle urokliwych przyrodniczo terenów, gdzie „woda czysta, a trawa zielona”, a jednocześnie działają na rzecz najbardziej wymagających kontrahentów na globie i pomagają w leczeniu pacjentów na całym świecie. Nie ma tu więc miejsca na „kompleks prowincji”. Projektanci powstających tu gwoździ śródszpikowych, endoprotez czy stabilizatorów kręgosłupa lub miednicy ściśle współpracują z lekarzami na pięciu kontynentach i wykorzystują najnowsze osiągnięcia światowych technologii medycznych. Biorą udział, w kongresach, targach, międzynarodowej wymianie myśli. Wiele rozwiązań, dzięki zastosowaniu druku w technologii 3D, przygotowanych jest specjalnie pod jednostkowy, złożony przypadek ortopedyczny. A każda taka operacja, obserwowana przez świat medyczny, niesie każdemu członkowi załogi ChM satysfakcję, że on też przysłużył się do niesienia ulgi ciężko poszkodowanemu pacjentowi. To powód do uzasadnionej dumy.

Działanie ChM na globalnym rynku ma też bezpośrednie przełożenie na kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa. - Obserwując najlepsze pod wieloma względami firmy branży sięgamy po wzorce działania przyjazne ludziom – wyjaśnia Andrzej Sobolewski. - Te rozwiązania chyba się sprawdzają, skoro wracają do nas osoby, które wcześniej odeszły, poszukując lepszych miejsc do pracy.

Ścieżka kariery czyli stawiamy na własnych liderów

W ChM nie ma wątpliwości czy warto kształcić pracowników. - Często słyszymy w środowisku przedsiębiorców, że to ryzykowne, bo inwestujemy w ludzi, którzy z tymi nowymi kompetencjami mogą od nas uciec – przyznaje prezes ChM. - Zdajemy sobie sprawę, że tak może być, ale przecież firma nie może się rozwijać bez rozwoju tych, którzy ją tworzą. I to od nas zależy, jak silna będzie lojalność pracowników wobec ChM. Dlatego z jednej strony wspieramy aspiracje naszych ludzi, którzy na przykład chcą iść na studia, a z drugiej zbudowaliśmy nowy, finansowy system motywacyjny doceniający każdego, na wszystkich miejscach pracy.
Zgodnie z tym systemem poprawa wyników firmy przekłada się na gratyfikacje dla wszystkich jej pracowników. I tych pracujących przy maszynie, i tych w laboratoriach. Dodajmy, że wszyscy tu są zatrudnieni na umowy o pracę, działa fundusz socjalny i wiele dodatkowych udogodnień, takich jak np. karnety sportowe, dopłaty do posiłków czy prywatna opieka medyczna, z której pracownicy chętnie korzystają.

Andrzej Sobolewski podkreśla, że w ChM stawia się na kreowanie menedżerów spośród własnych ludzi: - Dbamy, aby nasi liderzy rośli, znali cele firmy i sposoby ich osiągnięcia. Często podczas rekrutacji jesteśmy pytani o ścieżki kariery w firmie. Proszę mi wierzyć, że jest ich tu bardzo wiele i to na każdym stanowisku. Ale, żeby je wskazać, musimy najpierw poznać człowieka, a on musi poznać ChM.

Więcej informacji na stronie: https://chm.eu

Wideo

Dodaj ogłoszenie