Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurdzy z całej Polski uczą się u nas operacji laparoskopowych

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W środę i czwartek na warsztatach uczą się, jak operować laparoskopowo. Później będzie czas na konferencję i pytania, co zrobić, gdy podczas zabiegu pojawią się komplikacje.
W środę i czwartek na warsztatach uczą się, jak operować laparoskopowo. Później będzie czas na konferencję i pytania, co zrobić, gdy podczas zabiegu pojawią się komplikacje. Wojciech Wojtkielewicz
W środę i czwartek na warsztatach uczą się, jak operować laparoskopowo. Później będzie czas na konferencję i pytania, co zrobić, gdy podczas zabiegu pojawią się komplikacje.

W I Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego trwa właśnie konferencja i warsztaty chirurgiczne. To cykliczne wydarzenie, zorganizowane tu już po raz XIV – po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem „Jak uniknąć zdarzeń niepożądanych w chirurgii bariatryczno-metabolicznej?”. Do Białegostoku przyjechało ponad 150 chirurgów z całej Polski.

Wiedza, umiejętności i sprzęt pozwalają nam wykonywać coraz lepsze operacje

Konferencja składa się z dwóch części. W środę i czwartek do południa w I Klinice Chirurgii UMB lekarze przeprowadzają pokazowe operacje. Operują białostoccy lekarze, komentuje je na żywo nestor polskiej laparoskopii prof. Edward Stanowski, a uczestnicy spotkania mogą wszystko obserwować na żywo – część na sali operacyjnej, pozostałym osobom zapewniona jest transmisja online. Każdy z obserwujących operację może też na żywo zadać pytanie, na które operujący na bieżąco odpowiada. – To najlepsza nauka dla chirurgów – nie ma wątpliwości prof. Jacek Dadan, szef I Kliniki Chirurgii, pomysłodawca oraz organizator warsztatów i konferencji.

W tym roku białostoccy lekarze zaprezentowali przekrój zabiegów, jakie są tu wykonywane. W czwartek operowali guz nadnercza, guz żołądka, guz jelita cienkiego oraz przepuklinę rozworu przełykowego. Na piątek zaplanowane są operacje przepuklin oraz kilka zabiegów zmniejszenia żołądka, bo klinika prof. Dadana jest wiodącym ośrodkiem operacji bariatrycznych. Oczywiście – wszystkie zostaną przeprowadzone techniką laparoskopową.

– Mamy bardzo dobry sprzęt do laparoskopii. I prawie zupełnie przestawiliśmy się na zabiegi laparoskopowe. To operacje nie tylko planowe, ale również te dla pacjentów z ostrego dyżuru – zapewnia prof. Jacek Dadan i tłumaczy, dlaczego ta metoda jest tak preferowana przez lekarzy: – To metoda mało inwazyjna. Pacjenci szybciej wracają do domu i aktywności zawodowej – czasem już następnego dnia po operacji są wypisywani do domu. Pacjenci są bardziej sprawni, operacje przynoszą mniej bólu i mało powikłań – wymienia.

USK. Operacja laparoskopowa usunięcia guza nadnercza (wideo)

Jednak przyznaje, że te powikłania – i niespodziewane niepożądane zdarzenia podczas operacji – zdarzają się nawet podczas zabiegów laparoskopowych. I właśnie tego będzie dotyczyła druga część spotkania. Na konferencji lekarze – i ci białostoccy, i goście z całej Polski – opowiedzą, jak sobie radzili przy komplikacjach podczas operacji. – To tematy rzadko podejmowane na konferencjach, ale bardzo potrzebne lekarzom. W dziedzinie zabiegowej nie można bowiem uniknąć problemów, ale warto zawczasu wiedzieć, jak z nich wybrnąć – dodaje prof. Dadan.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny