MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć więcej krzewów za darmo? Wrzesień to idealny czas na zrobienie sadzonek. Tak teraz rozmnożysz krzewy ozdobne

Katarzyna Józefowicz
Do rozmnażania z sadzonek półzdrewniałych świetnie nadają się krzewy wiecznie zielone, jak trzmielina Fortune`a, ale też wiele innych.
Do rozmnażania z sadzonek półzdrewniałych świetnie nadają się krzewy wiecznie zielone, jak trzmielina Fortune`a, ale też wiele innych. Katarzyna Laszczak
Rośliny można rozmnażać na kilka sposobów. W przypadku krzewów ozdobnych szczególnie dobrze sprawdzają się tzw. sadzonki półzdrewniałe, które można przygotować jeszcze we wrześniu i mieć więcej pięknych krzewów zupełnie za darmo. Podpowiadamy, jak przygotować takie sadzonki i jak rozmnażać krzewy we wrześniu.

Spis treści

Zalety sadzonek półzdrewniałych

Rozmnażanie wegetatywne roślin przez sadzonki pędowe to doskonały sposób, pozwalający na zachowanie u potomstwa charakterystycznych cech odmianowych egzemplarza matecznego. Istnieją trzy rodzaje sadzonek pędowych:

  • zielne,
  • półzdrewniałe
  • zdrewniałe.

Zielne są kłopotliwe, delikatne i nie zawsze się przyjmują, a zdrewniałe wymagają odpowiednich zabiegów, zanim zostaną wykorzystane, dlatego, jeśli to możliwe, do rozmnażania roślin wykorzystuje się pośredni rodzaj sadzonek, czyli sadzonki półzdrewniałe. Wprawdzie ukorzeniają się wolniej niż sadzonki zielne, ale są od nich bardziej wytrzymałe i wolniej tracą wodę. Nie wymagają też takich zabiegów pielęgnacyjnych i specjalnego przechowywania jak sadzonki zdrewniałe.

Sprawdź: Jak rozmnożyć pelargonie we wrześniu? Zobacz, jak zrobić sadzonki

Jakie rośliny warto rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych?

Sadzonki zdrewniałe pozwalają skutecznie rozmnażać:

  • wiele krzewów liściastych (np. jaśminowce, krzewuszki);
  • niektóre krzewy iglaste (np. karłowych odmian świerków, z których sadzonki półzdrewniałe powinny być pobierane z tzw. piętką, czyli kawałkiem drewna dwuletniego pędu);
  • gatunki liściaste o zimozielonych liściach jak np. mahonie, ostrokrzewy, trzmielinę Fortune’a, hebe, ligustr jajolistny, runiankę japońską, laurowiśnię wschodnią, bukszpany, skimmię japońską, suchodrzew chiński, a także zimozielone berberysy, kaliny czy irgi;
  • rośliny wrzosowate np. wrzosy, wrzośce, dabecje, pierisy, kalmie wąskolistne, kiścienie oraz modrzewnice.

Kiedy i jak pobierać sadzonki półzdrewniałe krzewów?

Ten rodzaj sadzonek pobiera się z krzewu latem lub wczesną jesienią (od połowy lipca do końca września). Ścina się wierzchołkowy fragment silnego, niekwitnącego pędu jednorocznego, który w danym sezonie już zakończył wzrost. Pobrany fragment pędu powinien mieć ok. 15-20 cm długości, cięcie wykonuje się poniżej węzła. Odpowiedni pęd powinien być sztywny i zielony w górnej części oraz lekko zdrewniały u podstawy.

Na czym polega przygotowanie sadzonki

Po ścięciu sadzonkę oczyszcza się od dołu z nadmiaru liści i usuwa z niej miękki wierzchołek (sadzonka docelowo powinna mieć ok. 10 cm długości), a następnie zanurza jej podstawę w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych i umieszcza na głębokość 3-4 cm w doniczce lub skrzynce wypełnionej wilgotnym, odkażonym, przepuszczalnym podłożem (np. odkwaszonym torfem zmieszanym z piaskiem, a w przypadku roślin kwasolubnych kwaśnym torfem z piaskiem). Sadzonki w pojemniku powinny być umieszczone w taki sposób, aby ich liście nie stykały się ze sobą. Pojemnik z sadzonkami okrywa się „tunelem” z perforowanej folii, który zapobiega wysychaniu podłoża, a jednocześnie umożliwia roślinom oddychanie, po czym umieszcza w widnym, umiarkowanie ciepłym (ok. 15-20°C) i osłoniętym przed bezpośrednim słońcem miejscu np. tunelu foliowym lub inspekcie, chronionym przed słońcem cieniówką.

Jak długo trwa ukorzenianie i jak pielęgnować sadzonki?

W czasie ukorzeniania sadzonki trzeba często kontrolować, usuwając spośród nich chore, przesuszone i obumarłe. Należy je też wietrzyć i systematycznie nawilżać (podłoże nie może być ani zbyt mokre, ani za suche). Sadzonki zimą trzeba też chronić przed mrozem (temperatura w ich otoczeniu nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza). W odpowiednich warunkach ukorzeniają się po kilku miesiącach (zwykle jest to 5-6 miesięcy, ale czas ukorzeniania zależy od gatunku rośliny, z której sadzonka została pobrana, gdyż np. sadzonki wrzosów mogą ukorzenić się już po 1-1,5 miesiącu).

Ukorzenione sadzonki przesadza się do osobnych doniczek i umieszcza w miejscu chronionym przed ostrym słońcem (np. pod cieniówkami) i zimnem.

Kiedy posadzić młode rośliny do gruntu?

Sadzonki na miejsce stałe do gruntu można posadzić wiosną, ale delikatniejsze gatunki warto przetrzymać przez pierwszy sezon w doniczkach, cały czas chroniąc je przed bezpośrednim słońcem, podlewając i kontrolując ich zdrowotność, a następnie przechować przez pierwszą zimę w chłodnym, widnym pomieszczeniu, chronionym przed mrozem i dopiero w kolejnym roku wiosną wysadzić do gruntu. W ten sposób młode rośliny będą miały więcej czasu na rozwinięcie solidnego systemu korzeniowego w stosunkowo bezpiecznych warunkach i kiedy trafią do gruntu, będą miały większą szansę na przyjęcie się w nowym miejscu i przetrwanie niekorzystnych warunków pogodowych, w tym także niskich, zimowych temperatur.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny