Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy podwyżek – mówią pielęgniarki ze szpitala w Choroszczy. W środę rozmowy z dyrekcją

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Piotr Sawczuk
Rozmawiać będą jednak nie tylko o pieniądzach. Pielęgniarki chcą również m.in. zakazu jednoosobowych dyżurów, wody w upały, pomocy opiekunów medycznych oraz możliwości zmiany oddziału na życzenie.

Rozmowy między dyrekcją szpitala a pielęgniarkami trwają już od dłuższego czasu. Jednak – jak przekonują pielęgniarki – nie przynoszą rezultatów. Dlatego, choć są umówione na środę rano z dyrektorem na kolejne spotkanie – w poniedziałek nie wszystkie przyszły do pracy. 20 z nich – na 300 zatrudnionych w całym szpitalu – wzięło zwolnienia lekarskie. Wczoraj w pracy z powodów zdrowotnych nie było ich już około 60. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to już znacznie dezorganizowało pracę w szpitalu. Na niektórych oddziałach pielęgniarki musiały dyżurować w pojedynkę.

– To forma protestu – mówią pielęgniarki.

– Nic mi o proteście nie wiadomo – przekonuje z kolei Tomasz Goździkiewicz, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Choć nieobecność pielęgniarek oczywiście zauważył.

Pielęgniarki ze szpitala klinicznego protestują. Część zabiegów odwołana

– Zgłaszamy postulaty. Takie, które są nam zagwarantowane prawnie. A działania dyrekcji są tylko pozorowane – Beata Kamińska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu w Choroszczy, tłumaczy, dlaczego pielęgniarki rozpoczęły protest. – Od marca do czerwca związki zawodowe z dyrekcją spotkały się raptem dwa razy. To chyba świadczy, że wszystko zmierza do tego, żeby pan dyrektor dał nam tylko to, co musi, czyli 20 proc. Podwyżki i to w ramach tzw. dodatku Zembalowego.

Chodzi oczywiście o podwyżki w czterech transzach po 400 zł brutto, przyznane odgórnie, przez rząd. A pielęgniarki w Choroszczy chcą więcej. – Tym bardziej, że przecież pan dyrektor dał duże podwyżki dla lekarzy. Sam przyznał, że będą one kosztowały szpital 7,5 mln zł – mówi Beata Kamińska. I wskazuje, że przecież lekarze w szpitalu to stosunkowo niewielka grupa zawodowa, zarabiająca zresztą najwięcej. Inne grupy – są pod względem finansowym lekceważone. – Już dziś pan dyrektor 220 osobom musi dopłacać dodatki do pensji minimalnej. Dlaczego po prostu nie podniesie im tych pensji? Przecież wszyscy pracujemy na realizację kontraktów z NFZ – dziwi się Beata Kamińska.

Ale teraz o podwyżki upominają się pielęgniarki. – Chcemy wynagrodzeń uzależnionych od kwalifikacji zawodowych, od poziomu wykształcenia i stażu pracy, bo w naszym zawodzie doświadczenie ma bardzo duże znaczenie – wymienia. I przyznaje, że są skłonne negocjować. Bo już przedstawiły dyrektorowi trzecią z kolei propozycję podwyżek. – Za pierwszym razem wyliczył, że będą one kosztowały szpital 3,5 miliona. To podobno za dużo.

Protest pielęgniarek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Część poszła na zwolnienie

– Z informacji, które do mnie dotarły, wynika, że pielęgniarki chcą rozmawiać o kwestiach organizacji pracy, socjalnych , o ścieżce rozwoju zawodowego – mówi dyrektor Goździkiewicz. Ale zastrzega – że szczegółów spodziewa się na spotkaniu. A pielęgniarki oczywiście szykują się na nie. Ale nadziei nie mają zbyt wielkich. – Pan dyrektor podobno powiedział, że i tak nic nie wywalczymy – mówią.

Dziury w ścianach i suficie, słabo oświetlone i zimne korytarze piwnic. To widok, który musi zobaczyć każdy odwiedzający oddział neurologii w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Na samym oddziale nie jest lepiej odpadające tynki, wieloosobowe sale, z łazienką na korytarzu. Straszą nieszczelne okna starego typu.Na szczęście już w przyszłym roku ma być przeprowadzony gruntowny remont budynku.

Szpital wojewódzki w Białymstoku. Droga na oddział neurologi...

Choroszcz. Szpital Psychiatryczny w Choroszczy nie zamknie w maju i czerwcu czterech swoich oddziałów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny