Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chaim Herz Halpern. Słynny białostocki rabin został upamiętniony tablicą (wideo)

Tomasz Mikulicz, (azda) [email protected] tel. 85 748 74 25
Napisy na tablicy wykonano w trzech językach – hebrajskim, angielskim i polskim. Wszystko po to, by jak najwięcej ludzi mogło poznać historię niezwykłego rabina.
Napisy na tablicy wykonano w trzech językach – hebrajskim, angielskim i polskim. Wszystko po to, by jak najwięcej ludzi mogło poznać historię niezwykłego rabina. Andrzej Zgiet
We wtorek na żydowskim cmentarzu przy ul. Wschodniej odsłonięto wyjątkową tablicę. Usytuowana jest na grobowcu Chaima Herza Halperna. To białostocki rabin, który najdłużej sprawował swoją funkcję - przez 63 lata.

Chaim Herz Halpern jest do dziś bardzo ważną postacią dla naszej społeczności. Zresztą nie tylko dla niej. Na jego pogrzebie były tłumy. Przyszli również chrześcijanie - mówiła Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

Wczoraj na żydowskim cmentarzu przy ul. Wschodniej uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą słynnego rabina.

- Stało się to możliwe dzięki pomocy władz miasta. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni - podkreślała Lucy Lisowska.

Wtym roku miasto odnowiło też sam ohel (czyli żydowski grobowiec) rabina. A wzniesiono go w 1922 roku, trzy lata po śmierci Halperna. Pieniądze wyłożyli białostoccy Żydzi mieszkający w Nowym Jorku. Można się o tym dowiedzieć czytając napisy na tablicy. - Jest ona upamiętnieniem nie tylko samego rabina, ale też właśnie darczyńców - twierdziła Lucy Lisowska.

Ohel jest formą wyrażenia najwyższego szacunku. Stawia się je tylko najwybitniejszym osobom.
- Rabin Halpern był bardzo otwartym człowiekiem. Potrafił znaleźć wspólny język praktycznie z każdym - tłumaczyła Lucy Lisowska.

Murowane mauzoleum usytuowane jest w centralnym punkcie nekropolii przy ul. Wschodniej.
Chaim Herz Halpern był najdłużej sprawującym funkcję rabinem w historii Białegostoku. Trwało to aż przez 63 lata. - Zaczął, gdy miał niespełna 19 lat, skończył jako starzec. Zmarł w wieku 82 lat - wylicza Lucy Lisowska.

Rabinem był też jego ojciec Gaon Reb Lipe, który sprawował tę funkcję w pierwszej połowie XIX wieku. Syn zastąpił go w 1856 roku. Już jako młodzieniec odznaczał się wielką duchowością i życzliwością. Uwielbiał oddawać się rozmyślaniom i studiowaniu talmudycznych dzieł.

Rabin pochodził z rodziny fabrykanckiej. Jego krewniacy prowadzili fabryki włókiennicze. Jak podaje Andrzej Lechowski (dyrektor Muzeum Podlaskiego) w jednym ze swych licznych opisów dziejów Białegostoku Halpernowie wznieśli pod koniec XIX wieku wystawną kamienicę. Mieściła się przy ulicy Aleksandrowskiej 10 (dzisiejsza Warszawska). Budynek zajmuj obecnie poczta.

Chaim Herz Halpern został pochowany 12 maja 1919 roku. Na pogrzeb przybyły tłumy. Tego dnia zamknięte były wszystkie żydowskie sklepy. Ci, którzy nie szli w kondukcie, obserwowali uroczystości pogrzebowe z balkonów. Jak podawała ówczesna prasa, stało się to przyczyną tragedii. Kiedy kondukt pogrzebowy wszedł na ulicę Sienkiewicza, pękła balustrada jednego z balkonów. Znajdujący się tam ludzie runęli z pierwszego piętra na chodnik. Rannych odwieziono do szpitala żydowskiego na Warszawską. Ja pisali ówcześni dziennikarze: "Jedna z poszkodowanych była w stanie beznadziejnym".
We wczorajszym odsłonięciu tablicy uczestniczyli młodzi ludzie z Niemiec, Białorusi i Rosji, którzy przyjechali do Białegostoku, by zająć się odnowieniem zdewastowanych macew.

- Jestem tu po raz pierwszy. Czytałem, że cmentarz jest zdewastowany i nikt się nim nie opiekuje. Ludzie tu przychodzą, by pić alkohol i urządzać ogniska. A w religii żydowskiej dbanie o groby zmarłych jest bardzo ważne. Jest to forma kontaktu z tymi co odeszli - mówił Daniel Floresh, niemiecki student, którego spotkaliśmy na cmentarzu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny