Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew prawosławna obchodziła Wielki Piątek. Uroczystości w soborze św. Mikołaja w Białymstoku

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Uroczystości Wielkiego Piątku w soborze św. Mikołaja w Białymstoku.
Uroczystości Wielkiego Piątku w soborze św. Mikołaja w Białymstoku. Piotr Łozowik
W Wielki Piątek wspominana jest męka Jezusa Chrystusa. W ten dzień nie odprawia się liturgii eucharystycznej ani nie udziela się wiernym Eucharystii.

Obchody Wielkiego Piątku w Cerkwi prawosławnej rozpoczynają się już dzień wcześniej. Ma to związek z biblijną rachubą czasu według opisu Księgi Rodzaju. Każdy kolejny dzień w Cerkwi rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedniego, a nie o północy. Podczas wieczornego nabożeństwa w Wielki Czwartek zwanego jutrznią odczytuje się 12 fragmentów 4 ewangelii opisujących mękę Chrystusa. Wierni mają wtedy zapalone świece gromniczne, które nie gasząc, zanoszą do domu. Płomień przyniesiony do domu uważa się za formę błogosławieństwa mieszkania (można nim np. oznaczyć framugi drzwi).

- Wielki Piątek to dzień ścisłego postu. Gorliwi wierni nie jedzą nic aż do popołudnia, kiedy odprawiana jest wieczernia (nieszpory) z wyniesieniem tak zwanej płaszczanicy, czyli wizerunku przedstawiającego złożenie go grobu i opłakiwanie Chrystusa, umieszczonego zwykle na kawałku materiału. Płaszczanicę procesyjnie obnosi się wokół cerkwi, a po tym składa na specjalnie przygotowanym sarkofagu na środku cerkwi. Pod koniec tego nabożeństwa wierni całują płaszczanicę, uważając to za szczególne błogosławieństwo - opowiada Igor Wieremiejuk, ikonograf, znawca historii cerkwi prawosławnej.

Po nabożeństwie spożywa się skromny posiłek bez mięsa, nabiału, ryba ,a w niektórych tradycjach nawet oleju. Post jest wyrazem smutku z powodu śmierci Chrystusa.

Wieczorem albo w nocy w Wielki Piątek odprawiania jest jutrznia Wielkiej Soboty z lamentacjami nad symbolicznym grobem Chrystusa wplecionymi w wersety Psalmu 119. Jest to najdłuższy psalm, który w prawosławiu używany jest w nabożeństwach żałobnych. Nabożeństwo kończy się kolejną procesją wokół cerkwi z płaszczanicą symbolizującą złożenie do grobu.

Płaszczanica leży na środku cerkwi do nocy z soboty na niedzielę, kiedy to przed paschalną jutrznią jest zanoszona do ołtarza i leży na ołtarzu przez 40 dni Jest to symbol czasu przebywania Chrystusa na ziemi do jego wniebowstąpienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny