Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceramika zawsze modna

Fot. Röben
Wykonywana z gliny dachówka ceramiczna gwarantuje dobrą wentylację i zapewnia zdrowy klimat w domu
Wykonywana z gliny dachówka ceramiczna gwarantuje dobrą wentylację i zapewnia zdrowy klimat w domu Fot. Röben
Materiały ceramiczne wykorzystujemy na każdym etapie budowy domu - od fundamentów po kalenicę

W przypadku coraz popularniejszej technologii wznoszenia ścian trójwarstwowych, dwie warstwy oparte są właśnie o materiały ceramiczne. Zapewniają nie tylko wieloletnią trwałość, ale też pozwalają na stworzenie właściwego klimatu w pomieszczeniach.

Ściany wznoszone z poryzowanych, gwarantują doskonałe parametry w zakresie termoizolacyjności. Zaś elewacja wykonana z klinkieru lub cegieł licowych zapewnia całej konstrukcji wytrzymałość i odporność na działanie deszczu, śniegu, a także brudu i zanieczyszczeń.
Do kompletu brakuje jeszcze dachu. Nie bez powodu określanego mianem "piątej elewacji". Jego kształt oraz walory dekoracyjne powinny podkreślać wybrany styl i charakter budynku.

Bo dla wielu osób - i nie bez racji - równie istotną kwestią co parametry techniczne jest estetyka wykonania.
Cegły produkuje się dziś w niespotykanych dotychczas odcieniach. Możemy wybierać między różnymi tonacjami brązu i czerwieni, szarości, żółci, a nawet czarni i bieli.

W zgodzie z tradycją

Od wieków budynki o ceglanej elewacji i ceramicznym dachu świadczą o prestiżu i jakości wykonania. Cegły licowe w różnych odcieniach czerwieni pozostają odporne na zmiany trendów. Nawiązują zresztą do architektury miast europejskich. Nieregularna struktura lica oraz nierównomierne przenikanie się barw sprawiają, że ręcznie formowane cegły świetnie imitują styl budownictwa sprzed wieków.

A chcąc przełamać rutynę czerwonego dachu przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego wyglądu domu, idealnym pomysłem jest zastosowanie dachówki w kolorach takich, jak miedziany, kasztanowy lub rustykalny.

Architektura kontrastu

Ale tradycja tradycją, a przecież ceramika doskonale sprawdza się również w nowoczesnych pomysłach na ciekawą architekturę. Często łączą one ze sobą kontrastujące, chłodne barwy, tworząc oryginalne zestawienia. Na topie są obecnie wszelkie odcienie szarości, czerni oraz bieli. Uwzględniając zasadę kontrastu, jasnoszare i białe ściany zestawiane są często z ciemnym kolorem dachu.

Tyle o niewątpliwej urodzie ceramiki. Pozostaje jeszcze jej jakość. Pokrycie powierzchni dachówek warstwą angoby lub jej uszlachetnią wersją - glazurą - zapewnia nie tylko połysk dachu. Znacznie również wpływa na ich właściwości techniczne. W porównaniu do innych rodzajów pokryć dachowych, angobowane i glazurowane dachówki są bardziej odporne na zabrudzenia i osadzanie się zanieczyszczeń. Przez to oszczędzamy na późniejszej eksploatacji i renowacji dachu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny