Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM powstaje w Zielonce. Unibep SA generalnym wykonawcą inwestycji

(ren)
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Zielonce. Generalnym wykonawcvą inwestycji jest Unibep SA z Bielska Podlaskiego.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Zielonce. Generalnym wykonawcvą inwestycji jest Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Unibep SA
W podwarszawskiej Zielonce powstaje Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Unibep z Bielska Podlaskiego.

Wartość kontraktu na budowę Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Zielonce wynosi 28,5 mln zł netto. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum odbyła się pod koniec lipca w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce. Byli na niej obecni przedstawiciele wojska, pracownicy WZE, samorządu oraz Unibepu SA – generalnego wykonawcy inwestycji.

- To są bardzo dobre perspektywy dla firmy oraz dla Wojska Polskiego. W ten sposób wykorzystujemy potencjał, jaki ma polski przemysł zbrojeniowy. Co do zasady zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe korzystamy z polskiej zbrojeniówki i rozwijamy polski przemysł zbrojeniowy - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zobacz też: Dom zeroenergetyczny powstał w Bielsku Podlaskim. Unihouse wybudował go w jeden dzień!

- Prowadzona w Zielonce inwestycja jest istotna nie tylko dla wojska, ale także dla całego społeczeństwa, gdyż po powstaniu centrum będą tu nowe miejsca pracy – dodał Witold Słowik, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

- Dziś wmurowaliśmy kapsułę czasu pod inwestycję, której zwieńczeniem będzie Centrum Produkcyjno-Serwisowego. Centrum będzie przeznaczone do produkcji i serwisu rakiet, zarówno rakiet, które są wykorzystywane przez Morską Jednostkę Rakietową, jak i rakiet, które będą wykorzystywane w systemie Patriot. A więc tu, na terenie powiatu wołomińskiego już do istniejących miejsc pracy, z biegiem czasu dojdą kolejne. To jest niewątpliwie impuls rozwojowy dla powiatu wołomińskiego, to jest impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, to jest impuls rozwojowy także dla Wojska Polskiego. Bardzo się cieszę się z tego, że pociski nie będą już certyfikowane i serwisowane za granicą tylko właśnie tu, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych - mówił szef MON.

Czytaj także: Jan Mikołuszko. Od ubogiego, wiejskiego półsieroty po twórcę potężnej polskiej firmy

Jest to pierwsza inwestycja realizowana dla wojska przez Unibep SA. Według umowy, Unibep ma zbudować budynek techniczno – biurowy oraz trzy budynki magazynowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Zakończenie budowy przewidziane jest na I kwartał 2020 r.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM (źródło: MON)

Hotel Victoria, Mińsk

UNIBEP SA - inwestycje w Polsce i za granicą (zdjęcia)

Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Zielonce

Centrum to nowa inwestycja PGZ S.A. powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE S.A. w Zielonce przez producenta systemów NSM. Naval Strike Missile (NSM) to przeciwokrętowe, precyzyjne pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Projekt offsetowy zakłada uzyskanie zdolności przeprowadzenia procesu certyfikacji i recertyfikacji rakiet po czerwcu 2020 r. WZE S.A. jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z norweską firmą Kongsberg. W ramach wykonania pierwszej umowy wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM, będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny