Centrum Historii Politechniki Białostockiej oficjalnie otwarte. Ekspozycja pokazuje przeszłość i teraźniejszość podlaskiej uczelni

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Udostępnij:
Pierwszego dnia grudnia uroczyście otwarto Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego. Zwiedzający na ekspozycji mogą zobaczyć urządzenia i aparaturę techniczną, filmy, fotografie, dokumenty i wiele przedmiotów związanych z historią i współczesnością podlaskiej uczelni.

Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego mieści się byłej Sali Senatu uczelni. Kolekcja eksponatów związanych z dziejami Politechniki, prezentowana jest w 10 grupach tematycznych. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią powstania uczelni, jej tradycjami i symbolami.

- Hasło przewodnie naszej ekspozycji stałej brzmi: Historia, wiedza, potencjał – mówi dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, Dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii PB. - Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu pracowników Uczelni zgromadziliśmy bogaty zbiór eksponatów.

W strefach Sala Senatu i Geneza prezentowane są między innymi historyczne i współczesne sztandary Uczelni. Poznać tu możemy również historię jednego z pierwszych absolwentów Uczelni.

Znacząca część ekspozycji poświęcona jest kształceniu i pracy inżynierów (strefy Inżynier i Ludzie Politechniki ). Wśród eksponatów zobaczyć możemy kolekcje arytrometrów , suwaków logarytmicznych oraz szereg maszyn i urządzeń, którymi studenci, absolwenci i naukowcy PB posługiwali się w ciągu ostatnich 70 lat. Zobaczyć tu można suwaki logarytmiczne, arytrometry, jak i różne nośniki danych, w tym taśmę perforowaną z komputera Odra.

Najcenniejszym z prezentowanych eksponatów jest żarówka Edisona, która pierwotnie znajdowała się w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Prezentowane są tu również radioodbiorniki, magnetofony, telewizory i aparaty telefoniczne oraz komputery powstałe na przestrzeni okresu funkcjonowania Szkoły.

W wielu miejscach ekspozycji pojawiają się ludzie tworzący na przestrzeni dziesięcioleci społeczność akademicką. Są wśród nich zarówno rektorzy, pracownicy, jak i studenci oraz absolwenci.

W zbiorach Centrum można podziwiać także eksponaty współczesne. Wśród nich jest m.in jeden z analogów łazików marsjańskich zbudowany przez studentów uczelni.

- Centrum Historii powstało po 72 latach istnienia Uczelni. Prezentujemy tu tylko część naszego dorobku. To praca całych pokoleń – nauczycieli, naukowców, studentów, absolwentów, bo oni też czują więź z naszym Centrum Historii i z naszą Politechniką. Jestem niesamowicie dumna, że właśnie dziś otwieramy nasze Centrum, bo 1 grudnia to też rocznica założenia Uczelni. To data symboliczna, która zawsze już będzie się wiązała z otwarciem Centrum Historii. Koncepcja takiego miejsca funkcjonowała od lat, gromadziliśmy eksponaty, kiedy doszło do formalnego powstania Centrum bardzo dużo osób przyniosło własne eksponaty, bardzo często z dużym bagażem emocjonalnym - podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor uczelni.

Inżynier Mirosław Bujanowski, patron Centrum Historii Politechniki Białostockiej był wieloletnim pracownikiem Wydziału Elektrycznego PB, a zarazem inicjatorem utworzenia muzeum uczelnianego i współtwórcą eksponatorium Almaria znajdującego się na Wydziale Elektrycznym PB. Był pasjonatem, kolekcjonerem przedmiotów, fotografii i wspomnień związanych z historią uczelni.

- Mój ojciec nigdy by zapewne nie pomyślał, co wynikło z pracy jego skromnej osoby. Że te wszystkie przedmioty, które zgromadził i ocalił od zapomnienia oraz jego praca będą tak cenne. Jego już nie ma, ale została po nim pamięć, a nadanie tym wszystkim zgromadzonym przedmiotom wartości historycznej może uczynić tylko człowiek. Wszyscy Państwo macie dobroć w sercu, bo to dzięki wam, przez utworzenie Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. Inż. Mirosława Bujanowskiego, pamięć o Nim pozostanie wiecznie żywa. Dziękujemy, że jego pasja została tak doceniona i wyróżniona i pozostanie na zawsze w murach Politechniki - mówił podczas otwarcia Bartosz Bujanowski, syn patrona Centrum.

Mieszczące się w budynku Wydziału Mechanicznego Centrum Historii PB jest dostępne dla zwiedzających w każdy czwartek i piątek, w godzinach 10:00-14:00. Konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty.

Zobacz też:

Międzykulturowe relacje mieszkańców Kazachstanu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie