Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael chce stworzyć muzeum białostockich Żydów

Aneta Boruch
To w tej kamienicy, znajdującej się przy ulicy Waryńskiego 7 w Białymstoku powstanie muzeum białostockich Żydów. - To spełnienie marzeń wielu osób - mówi Lucy Lisowska. - Od lat zabiegali o to białostoccy Żydzi, rozproszeni po całym świecie.
To w tej kamienicy, znajdującej się przy ulicy Waryńskiego 7 w Białymstoku powstanie muzeum białostockich Żydów. - To spełnienie marzeń wielu osób - mówi Lucy Lisowska. - Od lat zabiegali o to białostoccy Żydzi, rozproszeni po całym świecie. Wojciech Wojtkielewicz
Nową placówkę planuje stworzyć Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. Tak chce upamiętnić żydowskie dzieje Białegostoku. Muzeum ma mieścić się w kamienicy przy ulicy Waryńskiego 7 - ten budynek wskazało miasto. Stowarzyszenie na własny koszt go wyremontuje i wyposaży.

- Dzięki stworzeniu tego muzeum spełnią się marzenia białostockich Żydów, rozproszonych po całym świecie - cieszy się Lucy Lisowska, szefowa Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - Żyje jeszcze wielu, którzy urodzili się w Białymstoku i ocaleli z Holocaustu. Od lat zabiegali o muzeum.

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael zagospodaruje trzypiętrową kamienicę przy ulicy Waryńskiego 7. Jej właścicielami przed wojną byli mieszkańcy Białegostoku narodowości żydowskiej. Wskazało ją miasto.

- Taka placówka jest miastu bardzo potrzebna, bo społeczność żydowska odegrała ważną rolę w historii i kulturze Białegostoku - mówi wiceprezydent Andrzej Meyer. - Przed wojną stanowiła kilkadziesiąt procent mieszkańców. Warto stworzyć godne warunki do prezentowania tego dziedzictwa.

Stowarzyszenie zadeklarowało, że wyremontuje budynek na własny koszt. - Jesteśmy w trakcie opracowywania planu finansowego - mówi Lucy Lisowska. - Konsultujemy remont z architektem, będziemy omawiać go ze służbami konserwatorskimi. Mamy deklaracje wsparcia dla tego projektu ze strony białostockich Żydów w różnych krajach. Pomoc zaoferował nam też światowej sławy klarnecista David Krakauer. Oglądał budynek i był nim zachwycony.

Wstępne pomysły na urządzenie muzeum już są. Przede wszystkim ma być w nim zorganizowana stała ekspozycja o białostockich Żydach. W planach jest także biblioteka. Jedna z sal przeznaczona zostanie na organizowanie spotkań i prelekcji, a także uroczystości związanych ze świętami żydowskimi. Placówka będzie również prowadziła szeroko zakrojone działania edukacyjne.

- Brakuje nam miejsca, w którym mogłyby odbywać się spotkania, modlitwy, szabat - mówi Lucy Lisowska. - Goście, przyjeżdżający do Białegostoku w czasie różnych świąt byli zaskoczeni, że takiego miejsca u nas nie ma.

A o Białymstoku robi się coraz głośniej w środowiskach żydowskich na całym świecie. - Dzieje się tak w dużej mierze dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej Zachor kolor i dźwięk - twierdzi Lucy Lisowska. - Informacje o nim ukazują się na całym świecie, dzięki czemu przyciąga coraz więcej gości.

Pomóżmy stworzyć muzeum

Muzeum białostockich Żydów będzie potrzebować materiałów i eksponatów z historią miasta. Dlatego Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael zwraca się z prośbą do mieszkańców o udostępnienie wszelkich pamiątek, które mogłyby wzbogacić zasoby placówki. Kontakt w tej sprawie:
Aneta Boruch,
tel. 85 74 89 663;
mail: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny