Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum BioNanoTechno na UwB ma najnowocześniejszy sprzęt

Marta Gawina
Dr Krzysztof Brzeziński z instytutu chemii prezentuje zasady pracy dyfraktometru rentgenowskiego. W ręku trzyma igłę, na której można zamontować badaną cząsteczkę.
Dr Krzysztof Brzeziński z instytutu chemii prezentuje zasady pracy dyfraktometru rentgenowskiego. W ręku trzyma igłę, na której można zamontować badaną cząsteczkę. Andrzej Zgiet
Najnowocześniejszy sprzęt i specjalistyczne badania. To oferuje Centrum BioNanoTechno na UwB. W czwartek pracownie zostaną uroczyście otwarte. - Dzięki centrum możemy współpracować z lokalnymi firmami, urzędami czy policją - mówi dr Beata Kalska-Szostko, kierowniczka centrum.

Trzy pracownie: biochemii i biologii strukturalnej, nanotechnologii i chemii materiałowej, nowoczesnych technologii syntezy i analizy polimerów oraz laboratorium ogólne. Wszędzie został już zainstalowany nowoczesny sprzęt. Jest wart kilkanaście milionów złotych.

- To światowa klasa. Wielu z tych urządzeń do tej pory nie mieliśmy - podkreśla dr Beata Kalska-Szostko, kierowniczka Centrum BioNanoTechno w instytucie chemii Uniwersytetu w Białymstoku.

W czwartkowych uroczystości jego otwarcia weźmie udział ponad stu gości z całego kraju. Będą dyskutować o rozwijaniu współpracy nauki i biznesu. To jedno z głównych zadań nowych pracowni.

- To tutaj będziemy w stanie wykonywać specjalistyczne badania - zapewnia dr Beata Kalska-Szostko.

Do tego służy m.in. transmisyjny mikroskop elektronowy, wart ponad trzy miliony złotych. Tak nowoczesnego urządzenia nie ma żadna inna uczelnia w naszym regionie. Dzięki niemu można oglądać materiały w skali nano czy pojedyncze atomy. Kolejne urządzenie, którego do tej pory na uczelni nie było, to dyfraktometr rentgenowski.

- Dzięki temu aparatowi możemy poznać na przykład struktury białka i na tej podstawie zaprojektować potencjalny lek - wyjaśnia dr Krzysztof Brzeziński, pracownik instytutu chemii.

W centrum będzie można też zbadać plastiki czy materiały sypkie m.in. cement, proszki. Do tego służy porozymetr, który został zainstalowany w pracowni nowoczesnych technologii syntezy i analizy polimerów.

- Z nowoczesnej aparatury będą korzystać pracownicy wydziału i studenci. Ci ostatni mogą liczyć na nowe przedmioty - dodaje kierowniczka centrum.

Centrum BioNanoTechno kosztowało ponad 13 milionów złotych. Większość tej kwoty to unijne dofinansowanie z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Otwarciu pracowni będzie towarzyszyć konferencja naukowa pod hasłem "Trendy w BioNanoTechno", która odbędzie się w piątek.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny