Centrostal Bydgoszcz - Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 3:0. Jeden niezły set to za mało (zdjęcia)

Natalia Ziemcowa (z prawej) wraz z Małgorzatą Cieślą nie tworzyły w Bydgoszczy zapory nie do przejścia dla Centrostalu fot. Tytus Żmijewski/Gazeta Pomorska
Pronar Zeto Astwa AZS Białystok przegrał na inaugurację Plus Ligi Kobiet z Centrostalem Bydgoszcz 0:3. Akademiczki nawiązały walkę tylko w drugim secie, a w pozostałych były tłem dla faworyzowanych rywalek. Zdecydowana porażka białostoczanek była w głównej mierze spowodowana brakiem nominalnej rozgrywającej.

Paulina Gajewska dała z siebie wszystko, a może nawet więcej. Niestety, jest tylko rezerwową libero, a w ekstraklasie nie da się korzystać z półśrodków - mówi Wiesław Czaja, trener Pronaru Zeto Astwy AZS.

Kontuzje Magdaleny Godos i Eleny Bernatowicz zmusiły szkoleniowca do wystawienia na rozegraniu Gajewskiej, która też nie jest w pełni sił (kłopoty z kolanem). 24-letnia zawodniczka zagrała bardzo ambitnie, podobnie jak cały zespół, ale nie wystarczyło to do wygrania choćby seta.

- Dziewczyny walczyły ze wszystkich sił i to chyba jest największy pozytyw tego spotkania - komentuje Czaja.

Niepotrzebnie wyszły spięte

Bydgoszczanki od początku pierwszej partii miały inicjatywę i na przerwę techniczną schodziły, prowadząc 8:5. Dobra gra środkowych Centrostalu - Dominiki Kuczyńskiej i Katarzyny Mróz pozwoliła miejscowym powiększyć przewagę do pięciu punktów (16:11). Białostoczanki od tego momentu jakby zwątpiły w swoje szanse i skończyło się porażką do 14.

- Wyszłyśmy zbyt spięte na ten mecz, chociaż mówiłyśmy sobie, że nie mamy nic do stracenia - tłumaczy Ilona Gierak, przyjmująca Pronaru Zeto Astwy AZS. - Naprawdę wierzyłyśmy, że możemy coś ugrać w Bydgoszczy - przekonuje.

Być może udałoby się osiągnąć lepszy wynik, gdyby nie zabrakło zimnej krwi w drugim secie. Białostoczanki od początku zdominowały zespół znad Brdy i prowadziły już nawet siedmioma punktami (11:4).

- Podjęliśmy większe ryzyko w zagrywce i zaczął funkcjonować nasz blok - komentuje Czaja.
Wśród białostoczanek w tym fragmencie znakomicie grała Agnieszka Starzyk, która często kończyła akcje. Do poziomu przyjmującej dostroiły się pozostałe akademiczki i wydawało się, że Centrostal już w tym secie się nie podniesie.

- Byłam przekonana, że ta partia będzie przez nas wygrana - przyznaje Gierak.

Widząc niemoc swoich podopiecznych, o czas poprosił trener bydgoszczanek Piotr Makowski. Przerwa podziałała mobilizująco na miejscowe, które szybko odrobiły straty i było 23:23. Gospodynie wygrały wojnę nerwów i po autowym ataku Małgorzaty Cieśli zwyciężyły 27:25.

- Szkoda tego seta, bo byliśmy bardzo blisko. Niestety, w końcówce rywalki wykorzystały nasze błędy wynikające z nieporozumień - tłumaczy Czaja.

Trzecia partia była już popisem bydgoszczanek, które widząc zrezygnowanie Podlasianek, pozwalały sobie niemal na wszystko.

- Można powiedzieć, że się z nami bawiły. Od początku objęły wysokie prowadzenie, a my już chyba straciłyśmy nadzieję na dobry wynik - przyznaje Gierak.

Akademiczki zostały w tej partii zdeklasowane i zdobyły zaledwie dziewięć "oczek".

- Gdyby nie ten trzeci set, mógłbym powiedzieć, że w Bydgoszczy zaprezentowaliśmy się całkiem nieźle. Niestety, patrząc na statystyki, nasza ocena nie może być dobra - tłumaczy Czaja.

Popracują nad zgraniem

Szkoleniowiec nie ma zbyt wiele czasu na poprawę gry zespołu, bo już w najbliższy piątek akademiczki podejmą MKS Dąbrowę Górniczą.

- Będziemy pracować przede wszystkim nad zgraniem zespołu z Gajewską, która prawdopodobnie będzie jeszcze przez jakiś czas pełnić rolę rozgrywającej - kończy Czaja.

Wyniki 1. kolejki:

Centrostal Bydgoszcz - Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 3:0, PTPS Piła - Gedania Żukowo 3:0, Aluprof Bielsko Biała - Stal Mielec 3:0, Budowlani Łódź - Muszynianka Muszyna 1:3.

Mecz: MKS Dąbrowa Górnicza - Gwardia Wrocław zostanie rozegrany w poniedziałek.

Program 2. kolejki:

28-30 października: Pronar Zeto Astwa AZS - Dąbrowa Górnicza, Budowlani - Gwardia, Gedania - Centrostal, Stal - Piła, Muszynianka - Aluprof.