CBA kontroluje naszego starostę. Włodzimierz Pietroczuk czuje się niewinny

azda
Włodzimierz Pietroczuk czuje się niewinny. CBA kontroluje starostę
Włodzimierz Pietroczuk czuje się niewinny. CBA kontroluje starostę Starostwo Powiatowe
Śledczy sprawdzają, czy doszło do złamania prawa. - Czuję się niewinny - mówi Włodzimierz Pietroczuk.

Agenci Centralnego Biura Śledczego analizują, czy Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski łamie prawo, łącząc funkcje starosty i wiceprezesa Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

PROT w swym statucie ma wpisaną działalność gospodarczą, a ustawa antykorupcyjna zabrania samorządowcom zasiadania w zarządach organizacji prowadzących taką działalność.

- Biuro prowadzi kontrolę przestrzegania art. 4 ustawy antykorupcyjnej przez starostę hajnowskiego - potwierdza Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA. - Kontrola trwa od 6 lutego 2013 r. Planowany termin jej zakończenia przypada na początek maja. Postępowanie obejmuje lata 2008-2012.

Starosta się dziwi

Starosta w rozmowie z nami stwierdził, iż czuje się niewinny.

- W Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej działam jako przedstawiciel powiatu hajnowskiego, a nie jako osoba prywatna - tłumaczy Pietroczuk. - Sytuacja taka trwa już od wielu lat, dziwi mnie, że właśnie teraz ktoś się nią zainteresował.

Starosta w swych działaniach nie widzi nic nieodpowiedniego, ale jak przyznaje, nie jest pewien, jakie będą wyniki kontroli.

- Sam jestem ciekaw, co wykażą śledczy - twierdzi. - Teraz trudno mi cokolwiek komentować w tej sprawie.

Niedawno, właśnie z racji zamieszania, jakie wywołała kontrola CBA w PROT, ze stanowiska zastępcy wójta Mielnika zrezygnowała Katarzyna Turosieńka-Durlik, która była sekretarzem organizacji.

- Obecnie nie jestem już ani wicewójtem, ani sekretarzem PROT - poinformowała nas w rozmowie telefonicznej. - Nie uczestniczyłam w żadnej aferze korupcyjnej. Jednak, na przykładzie choćby burmistrza Moniek, widzę, jak wielkie kontrowersje budzą tego typu kontrole prowadzone przez CBA. Chciałam uniknąć sytuacji, że to zdarzenie wpływa negatywnie na wizerunek reprezentowanej przeze mnie gminy Mielnik. Dlatego postanowiłam się wycofać.

Jak się dowiedzieliśmy nasz starosta - przynajmniej na razie - nie ma zamiaru iść w jej ślady i pozostanie na swoim stanowisku.

Jeśli kontrola wykaże, że doszło do naruszenia prawa, CBA może wystąpić do radnych powiatu z żądaniem odwołania starosty. Do podobnych przypadków dochodziło wielokrotnie. Jednak, jak twierdzą śledczy, jeszcze nic nie jest przesądzone.
- W obu przypadkach (zastępcy wójta Mielnika i starosty hajnowskiego - przyp. autor) po zakończeniu czynności kontrolnych i pokontrolnych biuro będzie mogło poinformować o wynikach kontroli - komentuje Jacek Dobrzyński. - CBA na tym etapie nie przesądza, czy doszło do złamania lub naruszenia prawa.

Był donos

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, śledczy z CBA działalnością podlaskich samorządowców w Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zainteresowali się po otrzymaniu donosu.

Ustaliliśmy, iż członkowie zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej swe funkcje pełnili społecznie. A działalność gospodarcza organizacji polegała jedynie na sprzedaży kubków, koszulek oraz innych pamiątek z regionu w prowadzo-nym przez PROT punkcie informacji turystycznej w Białymstoku. We władzach PROT zasiadało wielu samorządowców, wśród nich byli nawet marszałkowie. Obecnie prezesem organizacji jest dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Często jednak zdarza się, iż w podobnych sytuacjach CBA wnioskuje o odwołanie samorządowca.

Niedawno żądanie takie wystawiło w przypadku burmistrza Moniek, który zdaniem śledczych łamał prawo zasiadając w zarządzie lokalnego kubu sportowego. Klub również miał w statucie wpisaną działalność gospodarczą. Ta jednak, jak twierdzą zgodnie burmistrz i przewodniczący rady miasta w Mońkach, sprowadzała się jedynie do okazjonalnego sprzedawania biletów.

W przypadku, gdy CBA zażąda odwołania starosty hajnowskie-go ze stanowiska, radni będą musieli nad tym głosować.

CBA twierdzi, iż wniosek taki jest jednoznaczny i wiąże się z bezwzględnym usunięciem wskazanej osoby ze stanowiska.

Z punktu widzenia samorządowców, sprawa wcale nie jest taka jasna.

Radni podczas głosowania mogą opowiedzieć się za pozostawieniem Pietroczuka na stanowisku starosty. Wówczas sprawa zostanie przekazana do wojewody. Ten po jej przeanalizowaniu może jednak podjąć decyzję, która niekoniecznie musi być zgodna z życzeniem funkcjonariuszy CBA.

- Z mojej wiedzy wynika, iż ustawa nie nakłada na wojewodę obowiązku wykonania wniosku CBA - stwierdziła Lidia Stupak, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na zorganizowanej w zeszłym tygodniu konferencji prasowej.
Zresztą nawet, jeśli wojewoda odwołałby samorządowca, to ten może się od tej decyzji odwołać no sądu administracyjnego. Od decyzji rady powiatu o odwołaniu starosty zażalenie nie przysługuje.

CBA w Hajnówce już było

To nie pierwsza akcja Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Hajnówce. Śledczy interesowali się także tutejszym magistratem. W lipcu ubiegłego roku na wniosek CBA burmistrz Hajnówki odwołał swego zastępcę. Zdaniem śledczych, zastępca burmistrza i przewodniczący rady miasta, pełnili kierownicze funkcje w klubie sportowymi, który otrzymywał dotacje z urzędu miasta. Nadodwołaniem przewodniczącego jeszcze jesienią ubiegłego roku głosowali radni. Zdecydowali oni o pozostawieniu go na swoim stanowisku. Dopiero w listopadzie wojewoda wydał zarządzenie o wygaszeniu mandatu przewodniczącego.

Czytaj e-wydanie »

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

.Ale podkreslam to jest NIKT- bo tylko człowiek bez zadnych zasad ani moralnosci a jedynie z ambicjami i checia łatwego zycia mogł DOBROWOLNIE zostac agentem komunistycznych specsłuzb..

Zupełnie jak tuzy współczesnych specsłużb - te rózne agenty Tomki czy Kamińskie. Podobny typ, tylko o mniejszym rozumku i przebiegłości.

G
Gość
W zasadzie to szkoda strzepic jezyk na tego "kapitana z Policznej".Bo tak naprawde kto to jest ? To jest NIKT.Zniknie jak sie i pojawił, tylko niesmak pozostanie i stracone lata , o wizerunku powiatu kochajacego i wybierajacego esbekow jako wizytówki to juz nie wspomne.Ale podkreslam to jest NIKT- bo tylko człowiek bez zadnych zasad ani moralnosci a jedynie z ambicjami i checia łatwego zycia mogł DOBROWOLNIE zostac agentem komunistycznych specsłuzb.Jezeli ktos w sobie nie ma tej kotwicy sumienia i jak to mowia po naszomu SOWESCI jest dla mnie NIKIM.Takie mam subiektywne zdanie na temat tej lokalnej nieco przejrzałej by nie rzec zmurszałej "osobistosci".

Ładnie to ująłeś. Dobrych wspomnień po sobie ten pan raczej nie zostawi.
S
Swojak
Kapitan z Policznej do wpadki Gienia był w zarzadzie Muzeum Białoruskiego.Nadawał placówce "właściwy" kierunek rozwoju.

W zasadzie to szkoda strzepic jezyk na tego "kapitana z Policznej".Bo tak naprawde kto to jest ? To jest NIKT.Zniknie jak sie i pojawił, tylko niesmak pozostanie i stracone lata , o wizerunku powiatu kochajacego i wybierajacego esbekow jako wizytówki to juz nie wspomne.Ale podkreslam to jest NIKT- bo tylko człowiek bez zadnych zasad ani moralnosci a jedynie z ambicjami i checia łatwego zycia mogł DOBROWOLNIE zostac agentem komunistycznych specsłuzb.Jezeli ktos w sobie nie ma tej kotwicy sumienia i jak to mowia po naszomu SOWESCI jest dla mnie NIKIM.Takie mam subiektywne zdanie na temat tej lokalnej nieco przejrzałej by nie rzec zmurszałej "osobistosci".
T
Tolik ze Supowa
Powinni dokładnie prześwietlić byłego esbeka, bo to być może jest tylko wierzchołek góry lodowej, zresztą nie tylko jego ale cały urząd wraz z byłym burmistrzem Ochryciukiem.

Kapitan z Policznej do wpadki Gienia był w zarzadzie Muzeum Białoruskiego.Nadawał placówce "właściwy" kierunek rozwoju.
G
Gość

zacofani samorządowcy więc zacofane miasto. szkoda tylko zwykłych ludzi, że daja sie tak manipulowac i prowadzić na sznurku jak owieczki. do czego wyście drobili ęę hajnówkę i ten powiat: Rygoriwiczn, Skiepko, Pietroczuk, Owerczuk, i im podobni.

G
Gość

Nie tylko starosta ma za uszami. Praktycznie wszyscy ci hajnowscy samorządowcy siedzą w układach i biora pod stołem, a Skiepko inwigiluje w redakcji kuriera hajnowskiego kto i kiedy pisze tu komentzrze. SB nie opuściło Hajnówki.

A
Archeolog
Slyszalem ze Pani Wojtowa w ostatnich wyborach oferowała podwozke-szczegolnie starszym osobom- do lokalu wyborczego w zamian za deklaracje glosowania na nia.Czy to tylko plotki czy tez doszlo do złamania ordynacji wyborczej? Do funkcjonariuszy CBSiu -CHŁOPAKI ROZGOSCCIE SIE U NAS NA DŁUZEJ....

Napisano 23 listopad 2010 - 18:57
Dobrze powiedziane-,,intelektualny tuz",szczególnie Rygorowicz.Ta baba to chyba lusterka nie ma,z honorem też na bakier,takich metod jakich używała żeby przekonać wyborców to były chwyty poniżej pasa.Radni-bezradni robili łapankę na wszystkich meneli i obszczymurków,żeby za spirol od ruskich oddali głos na wójtową.Inną metodą nie umiała przekonać wyborców???Tylko kursowały samochody z urzędu gminy (a i prywatnych nie brakowało),to co oni gnój wozili czy kartofle?A żeby dzieci dowieźć do szkoły to nie ma funduszy brocha jedna!Wielki szacun dla Pana Borowika za uczciwą kampanię,żeby chwytał się takich metod jak wójtowa to nie przegrałby 4% ale wygrałby 40%.Szkoda mi tylko mieszkańców gminy Hajnówka,podatki płacą i kupa z tego mają i po cholerę były te wybory jeżeli nikt nie słucha ,,głosu wyborców" tylko ,,głos ma władza" której tak naprawdę nikt nie wybrał bo wybrała się sama...
C
CBA
Nikt nikomu piwa w czasie tej demonstracji nie stawiał ,a to co piszesz jest
obrazą tych osób,biorących w niej udział.To już na nic więcej was dendronekrofili
nie stać ????

Spokojnie...sprawdzimy...
G
Gość
Jesli chodzi o piwo i zulow to słyszałem ze piwo zulom postawiła zeby zrobili "spontaniczna" demonstracje antyekologiczna koło cmentarza.Jesli to prawda to sie pytam czy z własnej kieszeni czy z gminnej? Bo jak z gminnej to kryminał!

Nikt nikomu piwa w czasie tej demonstracji nie stawiał ,a to co piszesz jest
obrazą tych osób,biorących w niej udział.To już na nic więcej was dendronekrofili
nie stać ????
G
Gość
Jesli chodzi o piwo i zulow to słyszałem ze piwo zulom postawiła zeby zrobili "spontaniczna" demonstracje antyekologiczna koło cmentarza.Jesli to prawda to sie pytam czy z własnej kieszeni czy z gminnej? Bo jak z gminnej to kryminał!

Dobre! Coraz ciekawsze rzeczy wychodzą na jaw. Czyżby ludzie sprawujący władzę wychodzili z założenia, że cel uświęca środki? Oj, nieładnie!
G
Gość
Słyszałeś?Coś kojarzę ,że tu na forum ktoś kiedyś pisał ,że niby piwko dla żulów się kupowało w zamian za krzyżyk na karcie

Jesli chodzi o piwo i zulow to słyszałem ze piwo zulom postawiła zeby zrobili "spontaniczna" demonstracje antyekologiczna koło cmentarza.Jesli to prawda to sie pytam czy z własnej kieszeni czy z gminnej? Bo jak z gminnej to kryminał!
G
Gość
A ilu jest byłych ludzi z firmy starosty teraz jako radnych? Kto wie? I nie dziwcie się, że pan starosta został starostą i trwa ku chwale Hajnówki i zadowoleniu jej niby zdekomunizowanych mieszkańców. Czołem szwoleżerowie!
No ilu? Sprawdziłem listę radnych i kojarzę tylko jednego.To chyba trochę mało żeby rządzić.Czołem Zeniu.Poszukaj lepszych argumentów.Fajnie jednak że czujesz się niby zdekomunizowany.
G
Gość
Wczoraj sie urodziłes??? Jaka demokracja???To sa KOMUNISCI KTÓRYCH NAUCZONO BY PRZECHWYCIC WŁADZE ,OBSADZIC SWOIMI LUDZMI WSZYSTKIE RESORTY A NASTEPNIE NISZCZYC KAZDEGO KTO PODWAZA "PRAWO" DO ICH ZMONOPOLIZOWANEJ STRUKTURY RZADZENIA.Ich celem jest władza dla władzy-TRWANIE U WŁADZY-tyle ze teraz maja o wiele wieksze profity niz za komuny.Pani Wala z Lotu to nawet dziala/działała w "Stowarzyszeniu Miłosnikow Muzyki Cerkiewnej"...o ile sie nie myle.W Hajnowce mamy kapitalistyczny komunizm-GRUPKA LUDZI RZADZI MIASTEM,GMINA I STAROSTWEM ku zgubie tych podmiotow i ku własnej finansowej satysfakcji.Taka hybryda....

Z tą przeplatanką dużych i małych liter wyglądasz jak dureń
Używasz w ogóle polskiej czcionki? Wiocha.
Z
Zenio

A ilu jest byłych ludzi z firmy starosty teraz jako radnych? Kto wie? I nie dziwcie się, że pan starosta został starostą i trwa ku chwale Hajnówki i zadowoleniu jej niby zdekomunizowanych mieszkańców. Czołem szwoleżerowie!

a
alwarez
Slyszalem ze Pani Wojtowa w ostatnich wyborach oferowała podwozke-szczegolnie starszym osobom- do lokalu wyborczego w zamian za deklaracje glosowania na nia.Czy to tylko plotki czy tez doszlo do złamania ordynacji wyborczej? Do funkcjonariuszy CBSiu -CHŁOPAKI ROZGOSCCIE SIE U NAS NA DŁUZEJ....

Słyszałeś?Coś kojarzę ,że tu na forum ktoś kiedyś pisał ,że niby piwko dla żulów się kupowało w zamian za krzyżyk na karcie
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3