Cała Polska protestuje, policja użyła gazu. Tłumy na ulicach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Relacja z poniedziałku 26.10.2020

OPRAC.:
Marcin Kasprzyk
Marcin Kasprzyk
Udostępnij:
Relacja z protestów w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Zobacz, co się działo w kraju w poniedziałek 26.10.2020

Poniedziałek 26.10.2020

23:30

Na dziś kończymy relację na żywo z kolejnego dnia protestów. Bądźcie z nami jutro. Dbajcie o zdrowie i uważajcie na siebie.

23:21

Podsumowanie protestu w Katowicach. Manifestacja przebiegła bardzo spokojnie. Śląscy policjanci zabezpieczyli ruch i blokowali przejazdy samochodów, tak by demonstranci mogli przechodzić ulicami miasta. Protestujący chodzili wokół ronda w Katowicach, a także aleją Korfantego czy ulicą Sokolską. Atmosfera była zupełnie inna niż poprzedniego dnia, gdy na schodach katowickiej archikatedry dochodziło do starć z policjantami. Funkcjonariusze użyli w niedzielę gazu i środków przymusu. Zatrzymano trzy osoby. Tłum był wściekły. Dzień później sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej. Policjanci kierowali ruchem i spokojnie blokowali ulice, tak by protestujący mogli przejść. W trakcie protestu pod Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach protestujący nie byli skierowani także w stronę policjantów, jak było do tej pory. Stali tyłem do mundurowym, tak jakby policjanci byli częścią tłumu. To już nie byli dzisiaj przeciwnicy protestujących. Śląscy policjanci doczekali się nawet podziękowań od protestujących. Pod Archikatedrą Chrystusa Króla można było usłyszeć wspólne okrzyki "Dziękujemy! Policjantom!".

Blokada Katowic i protest pod archikatedrą. Ociepliła się atmosfera miedzy protestującymi a policjantami

Protest kobiet w Katowicach. W niedzielę gaz, w poniedziałek...

23:18

Protestujący pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie rozchodzą się do domów. Policja natomiast cały czas strzeże budynku przy Nowogrodzkiej.

23:03

Tymczasem w Warszawie na Nowogrodzkiej.

22:45

Częstochowa. Do incydentu doszło pod Jasną Górą, kiedy drogę protestującym zagrodzili narodowcy. Policja użyła gazu, doszło do zatrzymań. Poniedziałkowy protest kobiet w Częstochowie był największym z dotychczasowych. Zgromadził w sumie kilka tysięcy osób. Rozpoczął się już przed godziną 19. Wtedy setki samochodów zablokowały centrum miasta, a protestujący podeszli pod Archikatedrą.

Podczas protestu pod Jasną Góra policja użyła gazu

Protest kobiet w Częstochowie. Pod Jasną Górą policja użyła ...

22:32

Warszawa, ul. Nowogrodzka. Dostępu do siedziby partii rządzącej strzeże policja. Ale manifestanci robią wszystko, żeby było ich słychać.

22:05

Tłumy gromadzą się pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wcześniej na Placu Trzech Krzyży doszło do przepychanek. "W jednej z TV występująca jako ekspertka dziennikarka twierdzi, że policja działa nieodpowiedzialnie używając gazu pieprzowego. Znowu mamy tu kompletny brak refleksji, co wymusza taką reakcję policji. Fizyczne ataki na policjantów nie mogą skutkować głaskaniem sprawców po głowach" - tweeta takiej treści zamieściła Komenda Stołeczna Policji.

22:00

Spontaniczny wiec wsparcia w Londynie

Warszawa

Przypomnimy, że w czwartek, 22 października, Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zgodnie z którym zakazuje się w Polsce dokonywania aborcji nawet w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. W kolejnych dniach na ulice miast wyszły tysiące Polek i Polaków. Podczas manifestacji okupowane były biura posłów i senatorów PiS oraz kościoły. Dziś w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, które pozwala żandarmerii wojskowej włączyć się do działań w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Wrocław

"Idziemy na Ostrów, będziemy się napier****ć!". Kilkanaście tysięcy ludzi na ulicach. Protestujący we Wrocławiu zaplanowali początek marszu pod Dworcem Głównym PKP o godzinie 16. Kilka tysięcy uczestników manifestacji na placu Solidarności usiadło na jezdni. Po chwili, na wezwanie organizatorów, wstali i ruszyli ulicą Kazimierza Wielkiego w stronę placu Dominikańskiego. Celem był Ostrów Tumski. Skierowała się tam również druga grupa manifestantów, która blokowała ulice przy Arkadach Wrocławskich.

Dziś kolejny dzień protestów przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego 26.10.2020 r.

Kolejna manifestacja we Wrocławiu. Przemarsz przeciwników za...

Gdańsk

W Gdańsku tłum manifestujących zebrał się pod Forum Gdańsk. Stamtąd rozpoczął się marsz ulicą Grunwaldzką aż do Katedry Oliwskiej. Zobaczcie zdjęcia.

Poniedziałek 26.10.2020 r. jest kolejnym dniem protestów po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał dopuszczalność aborcji w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu za niezgodną z konstytucją. O godz. 17 tłum manifestujących zebrał się pod Forum Gdańsk. Stamtąd rozpoczął się marsz ulicą Grunwaldzką aż do Katedry Oliwskiej.

Gdańsk: Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w p...

Poznań

W Poznaniu ulice w szczycie komunikacyjnym, a wieczorem protestują w centrum Poznania, pod kurią, pod biurami posłów PiS i pod siedzibą TVP. "To jest wojna" - mówią kobiety i protestujący z nimi mężczyźni.

Poniedziałek, 26 października, to kolejny dzień, gdy przez Poznań przetacza się fala protestów. Kobiety są zdeterminowane i nie chcą odpuścić w walce o swoje prawa do legalnej aborcji. Blokowały ulice w szczycie komunikacyjnym, a wieczorem protestują w centrum Poznania, pod kurią, pod biurami posłów PiS i pod siedzibą TVP. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Strajk kobiet w Poznaniu i w wielkopolskich miastach. Kobiet...

Lublin

W Lublinie protestujący zdecydowali się na to, aby zablokować lubelskie ulice i przechodzić w kółko na pasach. Podczas manifestacji na al. Racławickich doszło do szamotaniny pomiędzy funkcjonariuszem a protestującym. 56-latek został zatrzymany. - Policjant od początku był wobec nas nieprzyjemny. Zaczepiał nas i był nieuprzejmy. Kazał nam zejść na chodnik, co zresztą zrobiliśmy. Mój partner stał na pasach i zajrzał w telefon. Policjant zaczął na niego krzyczeć, a później szarpał go, żeby zszedł z pasów. Podbiegł do niego drugi funkcjonariusz. Szarpali go, podduszali, zdjęli mu koszulkę. Wyglądało to naprawdę strasznie. Teraz jest zatrzymany i jest na IV komisariacie. Czekamy na prawnika - mówiła Czytelniczka Małgorzata, która była naocznym świadkiem tego wydarzenia.

Kraków

Kraków. Z powodu protestów zablokowany został ruch na wielu ulicach miasta. Dużą blokadę utworzono m.in. pod "Jubilatem". Czasowo wyłączony musiał zostać ruch tramwajowy do Salwatora. Z powodu przejścia manifestacji zamknięty został również przejazd od ul. Czarnowiejskiej do Mostu Grunwaldzkiego - autobusy kierowane były trasy objazdowe. Następnie wstrzymano ruch tramwajowy do Cichego Kącika oraz na placu Wszystkich Świętych. Około godz. 18.30 udrożniono przejazd przez Aleje Trzech Wieszczów, ale nadal były bardzo duże zakłócenia w kursowaniu wszystkich linii autobusowych. Wznowiono też ruch tramwajowy do pętli Salwator oraz Cichy Kącik. Wstrzymano natomiast ruch tramwajowy do Bronowic i Bronowic Małych - linie 4,8,13,14,24 skierowano na trasy objazdowe.

Na proteście zebrały się prawdziwe tłumy

"Piekło kobiet" rozlało się na cały Kraków. Protesty samocho...

Warszawa

W Warszawie blokady trwają m.in. na rondzie Waszyngtona, rondzie Dmowskiego, rondzie de Gaulle'a, rondzie Wiatraczna, a także na mostach Poniatowskiego i Łazienkowskim. Gdzie jeszcze występują utrudnienia? Na jednym ze skrzyżowań samochód marki BMW wjechał w protestujących. Jedna osoba z drobnymi obrażeniami została przewieziona do szpitala. Duga osoba, która została potrącona oddaliła się z miejsca wypadku. Kierowca bmw odjechał.

Łódź

Łódź. Mieszkanki Łodzi po raz kolejny wyszły dziś protestować przeciwko orzeczeniu TK w sprawie aborcji. Przeczytajcie naszą relację i zobaczcie zdjęcia.

Protest 26.10. w Łodzi. Łodzianki po raz kolejny wyszły prot...

Katowice

Czwarty dzień protestów w Katowicach. W poniedziałek, 26 października, przed archikatedrą Chrystusa Króla znów zebrały się tłumy. Potężne, tak jak w poprzednich dniach, są też siły policji. Wczoraj funkcjonariusze użyli gazu, dziś znów może być gorąco.

Protest kobiet przed archikatedrą i na ulicach Katowic, 26 października 2020 r.

Protest kobiet w Katowicach. Czwarty dzień protestów. Tysiąc...

Zielona Góra

W Zielonej Górze, gdzie demonstranci zablokowali w ramach tzw. protestu samochodowego pół miasta. - Nie poddamy się, będziemy walczyć do skutku - zapowiadają zielonogórzanie.

Okrzyki, klaksony i transparenty. W Zielonej Górze odbył się...

Kielce

O godzinie 17 rozpoczął się w poniedziałek drugi kielecki protest sprzeciwiający się zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. "W poniedziałek polecamy spacer w okolicach pomnika Henryka Sienkiewicza w Kielcach. Nie dość, że dotlenimy organizm, to jeszcze zadumamy się wraz z wieszczem... Quo Vadis Polsko?... Przestrzegamy obowiązku noszenia maseczek/przyłbic oraz zachowujemy odstępy między sobą" - napisali na Facebooku organizatorzy. Gdy uczestnicy zaczęli gromadzić się pod pomnikiem, już zaczęło być widać, że ta manifestacja będzie liczniejsza niż poprzednia. Na samym początku Małgorzata Marenin, organizatorka marszu, podała wszystkim numery telefonów do prawników, z którymi można się było kontaktować w razie problemów z policją. Nawoływano także, by nie przyjmować mandatów, ale przy okazji wspomniano, aby dbać o siebie i innych zakładając maseczkę ochronną.

Opole

W poniedziałek ponad tysiąc Opolan manifestowało swoje niezadowolenie blokując drogi w wielu miejscach - pieszo, samochodem czy na rowerze. - Jesteśmy między innymi przy Placu Wolności oraz na tak zwanym "dużym rondzie" na Placu Konstytucji 3 Maja - mówi Iwona Gałązka z Opolskiego Strajku Kobiet.

- Zakaz aborcji w przypadku wykrycia ciężkiego uszkodzenia płodu jest  piekłem dla kobiety - mówią protestyujący opolanie.

Protest kobiet - blokada Opola. Miasto stanęło w ogromnych korkach

Bydgoszcz

Spacerujące tłumy, setki zniczy zapalanych przed siedzibami władz regionalnych PiS, blokowanie głównych ulic. Podlaskie z wielką siłą włączyło się w ogólnopolski strajk kobiet. Wielu mieszkańców m. in. Białegostoku, Suwałk, Łomży, Bielska Podlaskiego i Augustowa jest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Nie chcą dopuścić do zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają w całym regionie. W Białymstoku o godz. 16 zostanie zablokowane największe rondo.

Podlaski strajk kobiet. To jest wojna! Ogromne protesty prze...

Toruń

Kolejny dzień protestów w Toruniu. Zobaczcie, jak wyglądała manifestacja z perspektywy drona.

Zduńska Wola

Mieszkańcy Zduńskiej Woli przeszli ulicami miasta w proteście przeciwko drastycznemu zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych. Spacer - protest odbywał się w poniedziałek podobnie jak w wielu miastach w Polsce. Protest kobiet przeszedł sprzed Ratusza na placu Wolności ulicami Kościelną, Złotnickiego, Piwną, Łaską, Juliusza, Żeromskiego, Kilińskiego. Asystowała protestującym policja, która zabezpieczała marsz i przypominała o zakazie gromadzeń, zachowaniu dystansu społecznego i apelowała o rozejście się.

Żory

Czas ciszy minął - było słychać na ulicach Żor. Strajk kobiet to już nie jest cichy spacer wyłącznie po Rynku. Panie ubrane na czarno, z transparentami i głośnymi hasłami wyszły na ulice centrum miasta i zablokowały rondo. Zanim ruszył strajk na Rynku jedna z kobiet podzieliła się osobistym wyznaniem. - Samotnie wychowuję syna ze śmiertelną chorobą genetyczną, która prowadzi do całkowitego zaniku mięśni. Jestem nosicielką tej choroby. Rząd odebrał mi prawo wyboru - powiedziała pani Anna.

Słupsk

Kolejny raz spotykamy się na placu Zwycięstwa w Słupsku, aby kontynuować ostrą jazdę! Przyklejcie do samochodów plakaty i upewnijcie się, że macie sprawne klaksony, bo będziemy robić hałas! - zapowiadały aktywistki ze Słupska.

Strajk Kobiet w Słupsku. Kolejny dzień protestów na ulicach ...

Szczecin

Trąbili klaksonami samochodów, chodzili wokół pl. Szarych Szeregów blokując ruch - tak protestujący w Szczecinie wyrazili swój protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Najpierw blokada samochodowa ulic w centrum miasta, która trwała przez kilka godzin. Potem spacer na pl. Szarych Szeregów - tak wyglądał kolejny dzień protestów, których uczestnicy domagają się cofnięcia wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Protest (nie tylko) kobiet w Szczecinie. Głośne klaksony i b...

Stargard

O godzinie 16 rozpoczęła się blokada ronda w centrum Stargardu. Kobiety stanęły samochodami wokół ronda i włączyły klaksony. Inne zaczęły przechodzić w tę i z powrotem po przejściu dla pieszych od strony ul. Wyszyńskiego oraz Czarnieckiego. Kobietom towarzyszyło wielu mężczyzn. Uczestnicy protestu skandowali hasła "chcemy wybór", "je**ć PiS", mieli też transparenty i naklejki z symboliczną błyskawicą.

Do protestu kobiet w Stargardzie dołączyło wielu mężczyzn. "...

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Materiał oryginalny: Cała Polska protestuje, policja użyła gazu. Tłumy na ulicach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Relacja z poniedziałku 26.10.2020 - Dziennik Zachodni

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jaka cała Polska ... Ja i cała Polska nie protestujemy. Panie Wróbel wstyd wysługiwać się szwabom . Gdzie pański honor? Wstyd że mamy tyłu volksdeutschów.

A
Antoni Adam

Odmóżdżone POkolenie gimbazy, wyhodowane przez tvn i inne lewackie media, większość z nich nawet nie wie dokładnie o co dokładnie chodzi w przypadku aborcji eugenicznej.

Dodaj ogłoszenie