MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Były strażak-ochotnik prawomocnie skazany na karę 1,5 roku więzienia za trzy podpalenia w gminie Michałowo

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Oskarżony nie pojawił się na ogłoszeniu prawomocnego wyroku. W procesie utrzymywał, że działał pod wpływem gróźb drugiego z oskarżonych. Sąd uznał jego tłumaczenia za linię obrony
Oskarżony nie pojawił się na ogłoszeniu prawomocnego wyroku. W procesie utrzymywał, że działał pod wpływem gróźb drugiego z oskarżonych. Sąd uznał jego tłumaczenia za linię obrony Izabela Krzewska/ archiwum Polska Press
Społeczna szkodliwość czynu, wysokość powstałych szkód oraz działanie z niskich pobudek. Przy tym wszystkim nie może być mowy o rażącej niewspółmierności kary - uznał sąd odwoławczy. Oddalił we wtorek (13.12) apelację obrońcy. Ten chciał uniewinnienia 23-latka od części zarzutów i wyroku w zawieszeniu.

Adwokat byłego strażaka OSP z gminy Michałowo podkreślał okoliczności działające na korzyść oskarżonego. Ma to być młody wiek, niekaralność, a także częściowe przyznanie się do winy. Temida uznała jednak, że na drugiej szali - i "wiodące w tej sprawie" - są okoliczności obciążające. Te przemawiają za odpowiednio surową sankcją. A taką - według sądów obu instancji - jest kara roku i 6 miesięcy bezwzględnego więzienia.

Zobacz także:

- Oskarżony działał w sposób świadczący o znacznym stopniu demoralizacji, a motywacja sprawcy - chęć zemsty (takie miało być tło jednego z podpaleń - przyp. red.), czy uzyskanie ekwiwalentu za udział w akcji gaśniczej, który wynosił 24 zł za godzinę - zasługuje na szczególne potępienie - uzasadniała wyrok sędzia Dorota Niewińska z Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Dodała, że oskarżony podkładał ogień, a później - w ramach pełnienia obowiązków strażaka - uczestniczył w gaszeniu podpalonych obiektów.

- Świadczy to o jego wyjątkowej małostkowości, tym bardziej, iż straty poniesione przez osoby pokrzywdzone są niewspółmiernie do jego korzyści - podkreślała sędzia.

Oskarżony mieszkaniec gm. Michałowo odpowiadał za trzy (przyznał się do dwóch) celowe podpalenia w 2018 r. i 2020 r. Spłonęła wtedy altana, budynek gospodarczy oraz stodoła wraz z przylegającym do niej warsztatem. Troje pokrzywdzonych oszacowało straty na łączną kwotę blisko 150 tys. zł.

Czytaj też:

Prawomocnie skazany 23-latek ma naprawić wyrządzoną szkodę (po odliczeniu kwoty odzyskanej z ubezpieczenia to ponad 57 tys. zł). Ale nie sam, tylko solidarnie z drugim oskarżonym w tej sprawie. 33-latek (prywatnie szwagier) i były strażak OSP, odpowiadał za podpalenie i podżeganie do zniszczenia mienia. On został przez sąd pierwszej instancji skazany na rok i 4 miesiące więzienia. Nie odwoływał się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny