MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Były prezydent Francji, Nicolas Sarkozy potępiony za przyznanie Katarowi mistrzostw świata 2022. Uczestniczył w pakcie „dawania i brania”

Jacek Kmiecik
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, emir Kataru Al-Thani i prezydent UEFA, Michel Platini
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy, emir Kataru Al-Thani i prezydent UEFA, Michel Platini kolaż villaweb.cat
Stowarzyszenie antykorupcyjne Anticor potwierdziło, że 7 kwietnia złożyło skargę przeciwko byłemu prezydentowi Francji, Nicolasowi Sarkozy'emu, jego byłej prawej ręce Claude'owi Gueantowi i reklamodawcy Francois de La Brosse, podejrzewając istnienie korupcji związanej z przyznaniem mistrzostw świata 2022 Katarowi – powiadomiła Francuska Agencja Prasowa AFP.

Skarga, ujawniona przez francuską gazetę „Le Monde”, dotyczy również byłego premiera Kataru, Hamada Ben Jassema al-Thaniego za przekupienie zagranicznego funkcjonariusza publicznego, spisek w celu popełnienia przestępstwa, nielegalne finansowanie kampanii wyborczych i zatajenie takiego przestępstwa.

Pieniądze z Kataru miały pomóc Sarkozy'emu w kampanii wyborczej

Na poparcie swojej skargi Anticor powołało się na wrześniowy artykuł opublikowany na stronie „Mediapart”, który doniósł o bezpłatnej współpracy Francois de La Brosse, za pośrednictwem jego firmy ZNZ Group, w kampanii prezydenckiej wygranej przez Sarkozy'ego w 2007 roku, jako konsultant do spraw komunikacji w Elysee.

W 2011 r.oku napotykając trudności finansowe, de La Brosse, który wycenił niezafakturowane usługi na prawie 2,8 miliona euro, zwrócił się do byłej głowy państwa, a następnie do Gueanta. Ponownie według „Mediapart”, który powołuje się na dokument śledczy, ZNZ Group i katarska firma Q.Media podpisały latem 2011 roku memorandum w sprawie stworzenia telewizji internetowej „Enjoy Qatar”. Q.Media, której właścicielem jest zięć al-Thaniego, zapłaciła rzekomo grupie ZNZ 600 000 euro.

W swojej skardze Anticor powołuje się także na inne faktury oraz udział Q.Media we francuskiej spółce.

„Mamy tutaj do czynienia z ofertą paktu korupcyjnego, który zostałby zawarty w jedynym celu podziękowania Francois de La Brosse za jego usługi, lub w obliczu częściowej realizacji większego paktu, który zostałby zawarty poprzednio między Nicolasem Sarkozym a Katarem?” – zapytało retorycznie stowarzyszenie.

Pośrednik Platini w kontaktach między Katarem a Sarkozym

Anticor chciałoby, aby te elementy zostały dołączone do sądowej informacji na temat warunków, na jakich 2 grudnia 2010 roku Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich (FIFA) powierzyła Katarowi organizację mundialu rozgrywanego na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku.

W tych aktach, otwartych od 2019 roku, śledczy próbują ustalić, czy wyznaczenie kraju Zatoki Perskiej doprowadziło do zawarcia paktu „dawania i brania”, zawartego podczas lunchu w Pałacu Elizejskim 23 listopada 2010 roku, w którym uczestniczył Sarkozy, były piłkarz, ówczesny prezydent UEFA, Michel Platini oraz następca tronu Kataru, Al-Thani, który został emirem w 2013 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska kadra znowu w dół

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny