MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burzliwe spotkanie w sprawie przebiegu S19. Mieszkańcy grożą blokadą Via Carpatii. To fragment obwodnicy Białegostoku

OPRAC.: wal
Konsultacje w Dobrzyniewie Dużym [21.04.2022] w sprawie rozwiązań projektowych drogi ekspresowej na odcinku Białystok Zachód-Krynice
Konsultacje w Dobrzyniewie Dużym [21.04.2022] w sprawie rozwiązań projektowych drogi ekspresowej na odcinku Białystok Zachód-Krynice
Brak dodatkowego przejazdu nad trasą szybkiego ruchu, szerokość dróg dojazdowych niedostosowanych do maszyn rolniczych, kwestia realnie szybkiego odszkodowania za wyburzane domy, sprawy związane z dojazdem do podzielonych szosą działek. Mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże uważają, że obecnie zaprojektowane rozwiązania przebiegu Via Carpatii odbiegają od tych konsultowanych kilka lat temu.

Jeśli nie będzie dodatkowego przejazdu, to nie pozostawiacie nam wyboru, jak tylko blokować inwestycję - mówił jeden z mieszkańców podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez władze gminy z projektantami i wykonawcami drogi ekspresowej na odcinku Krynice-Białystok Zachód.

To tzw. północna-zachodnia obwodnica Białegostoku o długości 10,17 km. Rozpocznie się rondem u zbiegu z drogą powiatową do Obrubnik, by następnie poprowadzić dużym łukiem przez Krynice, później przeciąć rzeki Supraśl i Białą i trasę kolejową do Ełku (wszystko to w granicach gm. Dobrzyniewo Duże) i zakończyć się tzw. koniczynką, czyli węzłem Białystok Zachód (gmina Choroszcz). Tu przejdzie górą nad S8 prowadzącą do Warszawy, by dalej iść na południe w kierunku Księżyna. Na terenie gminy Dobrzyniewo Duże będzie miała dwie nazwy S19 i S16. Razem będą odcinkiem Via Carpartii.

Od roku realizuje go konsorcjum trzech firm. Prace projektowe są bardzo zaawansowane. W maju wykonawca ma wystąpić do wojewody z wnioskiem o wydanie Zezwolenia Realizacji Inwestycji Drogowej. By przybliżyć zamiary projektantów, władze gminy Dobrzyniewo Duże zorganizowały [21.04.2022] spotkanie z mieszkańcami. Ci tłumnie zasiedli na widowni szkolnej hali sportowej.

- Jestem prosta kobieta. Numery dróg powiatowych nic mi nie mówią. Chciałabym wiedzieć, jak mam dojechać do swoich działek, które będą po obu stronach ekspresówki - mówiła jedna z mieszkanek.

Okazało się, że odległość między pierwszym wiaduktem nad ekspresówką a kolejnym wynosi 4 kilometry

- To nie tak miało być. W konsultacjach kilka lat temu obiecano nam przejazd od ulicy Klonowej. Przecież my po tej stronie mamy pola - mówił zbulwersowany rolnik z Krynic.

Przedstawiciele wykonawcy tłumaczyli, że tego wiaduktu nie ma w kontrakcie.

Ale mieszkańcy mieli znacznie więcej uwag, które odbiegały od ustaleń sprzed kilku lat. Między innymi odnośnie równoległych do ekspresówki dróg dojazdowych. Nie tylko w kwestii ich lokalizacji.

- Jak mym mamy poruszać się kombajnem na jezdni o szerokości 3,5 metra, by bezpiecznie minąć się z innymi pojazdami - pytali?

Wójt Dobrzyniewa Dużego przyznał, że do samej inwestycji ma ambiwalentny stosunek.

- Z punktu widzenia kraju ta droga jest ważna, ale dla naszej gminy nic nie da. Będzie tylko umożliwiała tranzyt ciężarówką. My z niej nie skorzystamy - mówił Wojciech Cybulski.

Zmieni się to dopiero, gdy powstanie węzeł Dobrzyniewo. Tyle że jest on planowany w ramach innej inwestycji: Dobrzyniewo-Sokółka. Jest ona dopiero na etapie odwołań od decyzji środowiskowych. W jej ramach miało też powstać połączenia węzła Dobrzyniewo z obecną drogą krajową 65.

- Teraz okazuje się, że i z tym są problemy - mówił wójt.

Obecny na spotkaniu Wojciech Borzuchowski, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewniał mieszkańców, że każda działka sąsiadująca z drogą ekspresową musi mieć z drugiej strony zagwarantowany dojazd z drogi publicznej. Zaapelował też do mieszkańców, by składali pisma za pośrednictwem samorządu w sprawie dodatkowego wiaduktu, chociaż jak otwarcie przyznał inwestor związany jest rygorami decyzji środowiskowej.

Czytaj też:Czarne chmury zawisły na obwodnicami ekspresowymi w ramach S19 na szlaku, któremu patronuje śp. prezydent Lech Kaczyński

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny