Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz tylko jednej gminy żegna się z samorządem

Julita Januszkiewicz [email protected]
Tadeusz Matejko rozstaje się z fotelem burmistrza Czarnej Białostockiej.
Tadeusz Matejko rozstaje się z fotelem burmistrza Czarnej Białostockiej. Andrzej Zgiet
Większość włodarzy podbiałostockich gmin walczy w niedzielę o reelekcję. Ze stanowiskami pożegnali się Antoni Pełkowski, burmistrz Wasilkowa i Tadeusz Matejko, burmistrz Czarnej Białostockiej. Ale na scenę polityczną chcą też wrócić dawni rządzący.

W większości gmin powiatu białostockiego w niedzielę zapowiada się ostra walka o fotel burmistrza. Tak będzie w Czarnej Białostockiej. Oprócz obecnej wiceburmistrz Agnieszki Tarkawian, chce tu rządzić Jolanta Den (wicestarosta powiatu białostockiego), a także Jerzy Bińkowski , Jacek Chrulski, Andrzej Ciechanowicz oraz Jacek Sakowicz i Janina Wołodźko. O stanowisko nie będzie się już ubiegał obecny burmistrz Czarnej Białostockiej Tadeusz Matejko.

- To była moja trzecia kadencja. Nigdzie też nie startuję. Nadszedł czas, by przekazać gminę. Niech inni się wykażą, wcielą swoje pomysły - mówi Tadeusz Matejko.

Aż z siedmioma kandydatami będzie walczył Sławomir Halicki, obecny burmistrz Suraża. Gdyby wygrał, byłaby to jego trzecia kadencja.

Oprócz niego w wyborach startują: Krzysztof Bibułowicz, Robert Głowacki, Leszek Holak, Henryk Łapiński, Teresa Ponińska i Waldemar Zimnoch. O kolejną kadencję walczy też Zenon Borowski. Był burmistrzem Suraża w latach 2000 - 2006.

Z burmistrza na radnego powiatowego

Aż siedmiu chętnych jest do rządzenia Wasilkowem. Są to: Anna Biegańska (KW PSL), Mirosław Bielawski (KWW Gmina Wasilków Wspólne Dobro ), Jarosław Gryko ( KWW Wasilków -Nowe Otwarcie), a także Adrian Łuckiewicz (KWW Nasz Wasilków - Czas Na Zmiany), Agnieszka Wesołowska (KWW Wasilków - Nasza Gmina, Nasz Dom) i Jarosław Zalejski (KWW Wasilków - Przyjazna Gmina).

Startuje też obecny wiceburmistrz Wiesław Dąbrowski, (KWW Gmina Wasilków Przyszłość i Rozwój) Z fotelem burmistrza żegna się za to Antoni Pełkowski, który Wasilkowem rządził nieprzerwanie od 21 lat.

- Już cztery lata temu zapowiedziałem, że nie będę więcej kandydował - mówi Pełkowski. - Czas najwyższy ustąpić miejsca w urzędzie komuś innemu.

Ubiega się za to z listy PSL o mandat radnego powiatu białostockiego.

Zacięta walka zapowiada się też w Choroszczy. Zarejestrowano tu aż siedmiu kandydatów. Są to: Antoni Bogdan, Wanda Jankowska, Wioletta Kowieska, Leszek Kulik, Andrzej Perkowski i Robert Wardziński. O reelekcję ubiega się obecny burmistrz Jerzy Ułanowicz.

Dawni włodarze chcą wrócić na scenę polityczną

Z kolei w Supraślu ponownie startuje obecny burmistrz Radosław Dobrowolski. Założył on własny komitet KWW Razem Gmina Supraśl. Jego konkurentami są: Grzegorz Hołubowicz (KWW Niezależni), Mieczysław Ilkowski (KWW Za Lasem -Nasza Gmina) i Joanna Kulesa (Mieszkańcy Supraśla Przed i Za Lasem). O kolejną kadencję walczy też Wiktor Grygiencz (KWW Wspólna Gmina - Pewny Rozwój). Rządził Supraślem w latach 1990 - 1994, 2002 - 2006, 2006 - 2010.

W Łapach o reelekcję walczy Wiktor Brzosko (KWW Nasze Podlasie). W szranki staną także: Urszula Jabłońska (sekretarz gminy, KW PiS), Jacek Łapiński (KWW Gmina Lepszej Przyszłości), Jacek Piszczatowski (KWW Nowa Nadzieja). O fotel burmistrza Łap ubiega się też Tadeusz Wróblewski (KWW Gmina Łapy Dobro Wspólne). Rządził gminą w latach 1998 - 2006).

Mieszkańcy Tykocina nie mają zbyt dużego wyboru. Bo tu o reelekcję stara się burmistrz Krzysztof Chlebowicz (KWW Porozumienie Ludowe), a jego rywalem jest Ryszard Białobrocki (KWW Ryszard Białobrocki Czas na Zmiany).

Natomiast Marek Nazarko, burmistrz Michałowa (KWW Mała Ojczyzna) rywalizuje z Leszkiem Grycem (KWW Lepsze Jutro Gminy Michałowo) i Włodzimierzem Konończukiem (KWW Gospodarna i Praworządna Gmina Michałowo).

Z kolei w Zabłudowie z rządzącym burmistrzem Jackiem Lulewiczem walczą: Dariusz Kalmus, Adam Tomanek, i Dariusz Drewnowski.

Mieszkańcy Juchnowca Kościelnego wybierać będą spośród czterech kandydatów. Po raz drugi kandyduje wójt Krzysztof Marcinowicz. Jego rywalami są: Marek Skrypko, Bogdan Olszewski oraz Czesław Jakubowicz, były wójt Juchnowca.

Siedem osób chce rządzić Dobrzyniewem Dużym. To: wójt Bogdan Zdanowicz, Dagmara Bielska, Lech Bałabat, Jan Kapturek, Jan Puczyński, Krzysztof Pogorzelski oraz Ewa Wyszyńska.

W Gródku startują: Wiesław Kulesza, obecny wójt, Sylwester Czarnecki oraz Jerzy Gryc. W gminie Turośń Kościelna o ponowny wybór stara się Grzegorz Jakuć. Jego kontrkandydatką jest Elżbieta Grużewska.

Popularne są komitety wyborcze wyborców

Analizując kandydatów na wójta bądź burmistrza w podbiałostockich gminach zauważa się, że większość z nich stworzyło własne komitety wyborcze.

Takie zjawisko nie dziwi Marka Rybnika z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku. Przyznaje, że jest to specyfiką wyborów samorządowych.

- W tych wyborach przepisy dopuszczają możliwość tworzenia trzech rodzajów komitetów wyborczych. Pierwszy - na bazie partii politycznych. Drugi - to komitety na podstawie organizacji i stowarzyszeń. A trzeci rodzaj to komitety wyborcze wyborców. Jest ich ponad 90 procent. Powstają one jako inicjatywa obywateli - komentuje Marek Rybnik.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny