Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz i senator RP

Jerzy Sołub
Alfons Erdman ( 1886 - 1943 ). W historii miasta zapisał się jako doskonały gospodarz. W dziejach II Rzeczypospolitej jako poseł i senator. Zginął w Lesie Pilickim, rozstrzelany przez hitlerowców wraz z pięćdziesięcioma mieszkańcami Bielska Podlaskiego.
Alfons Erdman ( 1886 - 1943 ). W historii miasta zapisał się jako doskonały gospodarz. W dziejach II Rzeczypospolitej jako poseł i senator. Zginął w Lesie Pilickim, rozstrzelany przez hitlerowców wraz z pięćdziesięcioma mieszkańcami Bielska Podlaskiego.
Tydzień temu pisaliśmy o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce 15 lipca 1943 roku w Lesie Pilickim.

Dziś ten temat kontynuujemy, przedstawiając sylwetkę jednej z ofiar hitlerowskiego reżimu.

Jest taka ulica w Bielsku Podlaskim... Z pozoru niczym się nie różni od pozostałych, a jednak jest inna... Nazwano ją bowiem imieniem człowieka, który zapisał się w historii miasta, a nawet II Rzeczypospolitej. To osoba to Alfons Erdman. Teraz niektórzy, a szczególnie młodsi mieszkańcy Bielska zapytają, a kim był ów Erdman i co tak szczególnego uczynił dla miasta, że jego imieniem nazwano jedną z ulic?

Rzeczywiście, wydaje się, że Alfons Erdman jest dziś postacią odrobinę zapomnianą przez mieszkańców miasta. Nawet ulica z jego imieniem znajduje się na obrzeżach Bielska.

- Młodzież rzadko wie, kim był ten człowiek, a zapytana na jego temat często odpowiada, że pierwszy raz onim słyszy - mówi Katarzyna Sołub, historyk w bielskim Muzeum.

Z Zurychu do Sokołówka

Alfons Erdman urodził się w 1886 roku w Warszawie. W swoim rodzinnym domu, jak często opowiadał swoim współpracownikom z bielskiego magistratu, panowały przekonania patriotyczne i demokratyczne.

- W Warszawie uzyskał wykształcenie ekonomiczne i studiował filologię germańską w Zurychu w Szwajcarii. Po powrocie do kraju został kierownikiem szkoły w Sokołówku i wydaje się, że to właśnie tu poznał problemy wsi i został działaczem Towarzystwa Kółek Rolniczych, co w kolejnych latach zaważyło na jego działalności w ruchu ludowym - mówi Katarzyna Sołub.

Wreszcie w 1919 roku został posłem na Sejm Ustawodawczy i przez wiele lat zasiadał w ławach parlamentarnych. W późniejszym czasie otarł się o działalność w PSL "Wyzwolenie", następnie w PSL "Piast".

Poseł na Sejm

Dopiero w 1926 roku Alfons Erdman zamieszkał w Krupicach, będących wówczas w powiecie bielsko - podlaskim. Wkrótce został też wybrany na członka Sejmiku powiatowego.

- Jedną z jego zasług było też rozpoczęcie budowy nowoczesnego elewatora zbożowego w Bielsku - mówi Katarzyna Sołub.

Wreszcie został burmistrzem Bielska Podlaskiego. - Starsi mieszkańcy miasta zapewne potwierdzą, że to dzięki niemu Bielsk zyskał na wyglądzie i schludności - mówi Katarzyna Sołub. - To właśnie Erdman postarał się o wybudowanie kanalizacji burzowej, to on podjął się trudu wybrukowania głównych ulic w mieście czy budowy domu kultury z obszerną salą i kino-teatrem.

W pracach naukowych na jego temat czytamy również, że był człowiekiem niezwykle tolerancyjnym, przestrzegającym zasad demokracji i równości wszystkich mieszkańców Bielska Podlaskiego.

Okupacja i śmierć

W czasie okupacji hitlerowskiej Erdman został zatrudniony w mieście na stanowisku zastępcy burmistrza. Być może dlatego, że doskonale znał język niemiecki. W każdym razie okazał się w tej sytuacji niezwykle pomocny dla Armii Krajowej, której był informatorem.

- Niestety, nie doczekał końca wojny i 15 lipca 1943 roku wraz z kilkudziesięcioma osobami został rozstrzelany przez hitlerowców w Lesie Pilickim - mówi Katarzyna Sołub.

Po wojnie bielszczanie nie zapomnieli swojego burmistrza. My też powinniśmy pamiętać - dlatego jeśli kiedyś przypadkiem znajdziemy się na ulicy Alfonsa Erdmana wspomnijmy, jak wiele zawdzięcza nasze miasto temu człowiekowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny