Budżet obywatelski w Białymstoku. To dzięki niemu mamy...

  Budżet obywatelski w Białymstoku. To dzięki niemu mamy bulwary, boiska, pomniki, tor wyścigowy [ZDJĘCIA]

  (mg)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Centrum Sportów Miejskich
  1/15
  przejdź do galerii

  Centrum Sportów Miejskich ©Anatol Chomicz

  Bulwary na osiedlu Bacieczki, tor Wschodzący Białystok, plac zabaw na Węglówce, czy centrum sportów miejskich. To tylko niektóre z pomysłów białostoczan, które zostały zrealizowane w naszym mieście dzięki budżetowi obywatelskiemu. Ten funkcjonuje od 2013 roku. Właśnie realizowana jest jego szósta edycja.
  W poprzednich pięciu edycjach budżetu obywatelskiego pod głosowanie mieszkańców poddano 270 projektów, ponad 120 zostało wytypowanych do realizacji. Białostoczanie oddali łącznie 189,2 tys. głosów.
  Zobacz galerię
  Efekty budżetu obywatelskiego widać na każdym osiedlu, w szkołach, przedszkolach , w centrum miasta.

  Mieszkańcy osiedla Bacieczki i TBS-ów pewnie nie wyobrażają już sobie życia bez bulwarów św.
  Jana Teologa przy ul. Herberta. To jedyne takie miejsce w tej części miasta, idealne do wypoczynku i rekreacji. Jest tu duży, atrakcyjny plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna. Nie brakuje ławek, alejek spacerowych, ścieżek rowerowych. Wszystko otoczone jest piękną zielenią. Odrestaurowano i na nowo zaaranżowano również zbiornik wodny.

  „Bulwary św. Jana Teologa” to zwycięski projekt z Budżetu Obywatelskiego 2014. Zdobył blisko 5,9 tys. głosów mieszkańców. Co ważne, prace na bulwarach mają być kontynuowane.

  Dzięki budżetowi obywatelskiemu zmieniła się również Węglowa. Stała się idealnym miejscem do rodzinnych i przyjacielskich spotkań na świeżym powietrzu. Przy ul. Węglowej białostoczanie mają do dyspozycji m.in. nowoczesny plac zabaw, boiska do koszykówki i siatkówki, siłownię pod chmurką i miejsce na grilla.

  Projekt „Społeczna koncepcja Węglowej – etap I” został wytypowany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014. To przedsięwzięcie zdobyło prawie 4,2 tys. głosów mieszkańców.

  Kiedy jest się na Węglowej, nie sposób nie zajrzeć do Centrum Sportów Miejskich. Obiekt powstał na terenie kompleksu dawnych magazynów wojskowych. To idealne miejsce do ćwiczenia, skakania, biegania, tańczenia i pokonywania różnych przeszkód. Można tu ćwiczyć gimnastykę, akrobatykę, parkur, street workout, freerunning lub crossfit. Projekt został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego 2014.

  Miłośnicy mocnych wrażeń chętnie odwiedzają też tor Wschodzący Białystok. To jedyne takie miejsce w naszym mieście, gdzie można bezpiecznie i legalnie spróbować szybkiej jazdy. Tor szkoleniowy znajduje się na Krywlanach. Składa się z nitki asfaltowej o długości około 930 m i szerokości 10-12 m. Umożliwia bezpieczne ćwiczenia kierowcom samochodów osobowych, motocykli i gokartów. Tor Wschodzący Białystok jest też doskonałym miejscem do organizacji różnych wydarzeń, premier nowych modeli aut czy imprez firmowych.

  Tor szkoleniowy powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu 2015. na ten projekt zagłosowało ponad trzy tysiące białostoczan.  Prawdziwe sportowe centrum zyskali mieszkańcy osiedla Białostoczek. Przy Zespole Szkół Elektrycznych powstały nowe boiska, siłownia pod chmurką oraz bieżnia.Pojawiły się też stojaki na rowery, ławki i kosze. Zadbano także o oświetlenie, monitoring i ogrodzenie obiektu.

  Na projekt „Centrum Sportowe Tysiąclecia – Osiedle Białostoczek” w ramach budżetu obywatelskiego 2015 mieszkańcy oddali 8320 głosów.

  Budżet obywatelski to także pamięć o naszej historii. Na Plantach, odsłonięty został pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince”. - Danuta Siedzikówna była związana z naszym regionem, tu się urodziła. Warto, by nasi mieszkańcy pamiętali o niej i jej dramatycznych losach –mówił na uroczystości odsłonięcia pomnika prezydent Tadeusz Truskolaski.
  Pomnik powstał w ramach budżetu obywatelskiemu 2016.

  Specjalne miejsce w Białymstoku zyskali też miłośnicy biegania. W Parku Zwierzynieckim oraz w Lesie Zwierzynieckim powstało pięć specjalnie oznaczonych tras biegowych. Zamontowano 65 tabliczek informacyjnych oraz 35 słupków pokazujących kierunek i dystans. Wykorzystano do tego celu istniejące drogi spacerowe. Trasy mają różną długość i różny stopień trudności: żółty szlak A – 4 km, zielony B – 2,9 km, czerwony C – 2,2 km, pomarańczowy D – 2 km. Jest jeszcze najkrótsza trasa, położona na terenie Parku Konstytucji 3 Maja – niebieska D o długości 750 m.

  Na ten projekt z Budżetu Obywatelskiego 2016 zagłosowało ponad trzy tysiące osób.

  Dzięki budżetowi obywatelskiemu 2017 w kilkunastu miejscach w Białymstoku zostały zamontowane defibrylatory, które ułatwiają i przyspieszają udzielenie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.Defibrylatory są przystosowane dla dorosłych i dla dzieci. Gabloty, w których zostały zamontowane, są wyposażone w moduł GSM informujący Straż Miejską i Biuro Zarządzania Kryzysowego o każdorazowym otwarciu.

  Do czego służy serwis budzetalert.pl


  W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

  Budżet alert


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii