MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski. Pomnik, parking, boisko? To już ostatni moment na wybór [ZDJĘCIA]

Marta Gawina
Bulwary św. Jana Teologa powstały dzięki budżetowi obywatelskiemu 2014. Teraz białostoczanie zdecydują, czy rozpocznie się tu II etap zakładający m.in. budowę kładki, czy ścieżek rowerowych.
Bulwary św. Jana Teologa powstały dzięki budżetowi obywatelskiemu 2014. Teraz białostoczanie zdecydują, czy rozpocznie się tu II etap zakładający m.in. budowę kładki, czy ścieżek rowerowych. Wojciech Wojtkielewicz
We wtorek, 18 października kończy się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego 2017. Wybierać możemy spośród 25 pomysłów ogólnomiejskich i 37 osiedlowych.

W czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest dziesięć milionów złotych. Posłużą do realizacji tych zadań, które otrzymają największe poparcie. Dlatego zachęcam do obywatelskiej aktywności, do głosowania na projekty najbardziej potrzebne naszemu społeczeństwu - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

I warto się pośpieszyć. We wtorek oficjalnie kończy się głosowanie. Obywatelskie projekty można wybierać przez internet albo w punktach konsultacyjnych. Ten pierwszy sposób już wybrało ponad osiem tysięcy białostoczan - to wyniki z poniedziałku.

Co się cieszy największą popularnością? Na razie nie wiadomo. Wyniki mamy poznać w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Wiadomo za to, że wybierać możemy spośród pomysłów ogólnomiejskich i osiedlowych. Wśród tych pierwszych znajdziemy m.in. budowę strzelnicy przy Węglowej, sprytne ławki w centrum miasta posiadające m.in. ładowarkę do telefonów, czy ciąg dalszy prac na bulwarach św. Jana Teologa. Jest też park przy ul. Szkolnej, czy skatepark na Wygodzie.

Wśród projektów osiedlowych nie brakuje parkingów (między innymi przy Bema, Zachodniej, Malmeda, na Wygodzie). Dojlidy chciałyby mieć ścieżkę rowerową przy ul. Wiewiórczej, a Jaroszówka chodnik od ul. Zygmunta Augusta do Błękitnej.

Pojawiają się też siłownie pod chmurką (Dziesięciny II, Skorupy), a nawet ściany wspinaczkowe (Antoniuk). Osiedlowe projekty może wybierać każdy, nie tylko mieszkaniec danej dzielnicy, jak to było w ubiegłym roku.

Warto też pamiętać, że w ogólnym głosowaniu mogą uczestniczyć osoby nieletnie, już od 13 roku życia. Potrzebna jest tylko zgoda prawnych opiekunów.

Budżet obywatelski w Białymstoku działa już od 2014 roku. W pierwszej edycji projekty zgłoszone przez mieszkańców wybierało ponad 40,5 tysiąca osób, w drugiej - prawie 49 tysięcy, a w trzeciej - ponad 50 tysięcy.

Jedna osoba może wskazać maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i maksymalnie dwa osiedlowe. Wybierać można projekty z każdej dzielnicy, bez względu na miejsce zamieszkania.

Głosować można na trzy sposoby, m.in. przez internet.

Wystarczy wejść na stronę www.bialystok.pl i wypełnić elektroniczną kartę. Bardzo ważne - po głosowaniu koniecznie trzeba potwierdzić swój wybór klikając w link aktywacyjny otrzymany na e-maila. Link aktywacyjny przyjdzie na e-maila po kilku minutach od zagłosowania. Warto też sprawdzić folder SPAM. Tylko głosy potwierdzone zostaną uznane za ważne.

Dostępne są też ankiety papierowe w punktach konsultacyjnych: kancelarii ogólnej urzędu miejskiego przy ul. Słonimskiej 1, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5, w Punkcie Obsługi Klienta BKM przy ul. Lipowej 16, w Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych przy ul. Świętojańskiej 22/1. Tu też będzie można oddać wypełnioną ankietę.

Wyniki głosowania mamy poznać do 31 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny