Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski gotowy do przyjęcia projektów na 2025 rok

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Urząd Miasta Torunia
Od 17 kwietnia można już składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego Torunia na 2025 rok.

- Mieszkańcy mają do rozdysponowania ponad osiem milionów złotych, w tym ponad 2,4 miliona w ramach tzw. puli ogólnomiejskiej i 5,6 miliona na lokalne projekty osiedlowe - mówi Paula Gałązka z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Wnioski można składać do 17 maja.

Aktualne limity wartości pojedynczych projektów dla pul lokalnych to 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych oraz z zakresu urządzania zieleni oraz 80 tys. zł dla pozostałych zadań.

Jak złożyć wniosek?

Wystarczy opisać swój projekt na specjalnym formularzu, zebrać podpisy poparcia i ewentualnie dodatkowe materiały wskazane w formularzu, a następnie dostarczyć komplet dokumentów do urzędu miasta. Można to zrobić elektronicznie na adres: [email protected] albo za pomocą usługi ePUAP, a także drogą tradycyjną - przez pocztę lub dostarczając do dowolnego Punktu Informacyjnego Urzędu Miasta Torunia.

Maksymalnie trzy projekty

Projekty może zgłaszać każdy mieszkaniec Torunia czyli osoba, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych – przebywa tu ponad 183 dni w roku, z zamiarem stałego pobytu. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul. Projekty zgłaszane przez mieszkańca do puli lokalnej muszą dotyczyć osiedla, w którym on zamieszkuje, np. mieszkaniec Czerniewic może zgłosić dwa projekty dotyczące Czerniewic i jeden projekt ogólnomiejski.

Nie ma ograniczenia wiekowego dla osób składających wnioski i głosujących na projekty. Ale osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na swój udział w budżecie obywatelskim.

Formularz zgłoszenia chętni znajdą pod adresem: budzet.torun.pl. Można też wykorzystać wzorzec do wydrukowania, który jest dostępny na stronie miasta.

Co ważne - jeżeli pomysł wymaga zgody na realizację od kogoś innego niż miasto (na przykład spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, na terenie której ma być zrealizowany) trzeba zdobyć od niego pisemne oświadczenie o gotowości do współpracy, zgodnie z podanym wzorem na formularzu.

Od dwóch do 15 podpisów

Liczba podpisów wymaganych do złożenia wniosku zależy od liczby mieszkańców danego osiedla i wynosi od 2 osób dla małych osiedli, takich jak Kaszczorek, do 15 dla osiedli największych oraz dla puli ogólnomiejskiej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku torunianie zgłosili 126 propozycji do budżetu obywatelskiego na łączną kwotę 26 milionów złotych. Wybór projektów do realizacji odbył się na podstawie głosowania, które trwało od 23 września do 2 października.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska