MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2020. 1 października rozpoczęło się głosowanie na propozycje mieszkańców. Jest też postulat o mapkę budżetową

(mg)
Na projekty z BO 2020 głosować można m.in. w takich mobilnych punktach
Na projekty z BO 2020 głosować można m.in. w takich mobilnych punktach Marta Gawina
Miasto powinno przygotować mapę terenów, na których mogą być realizowane projekty z budżetu obywatelskiego. To propozycja radnego PiS Pawła Myszkowskiego. Pojawiła się wraz z rozpoczęciem głosowania na budżet obywatelski 2020.

Mapa to odpowiedź na zamieszanie z budową placu zabaw na Jaroszówce. Choć to projekt z budżetu obywatelskiego 2018, który wsparło blisko 1400 osób, nie jest pewne czy w ogóle powstanie. Jest bowiem niebezpieczeństwo, że spadkobiercom poprzednich właścicieli trzeba będzie zwracać ziemię przeznaczoną pod plac.

- Taka sytuacja niestety zniechęca ludzi do idei budżetu obywatelskiego i generalnie nie powinna mieć miejsca. Dlatego wnioskuję o opracowanie mapy, na której zaznaczone byłyby tereny dostępne dla budżetu obywatelskiego. Osobno warto zaznaczyć grunty, co do których nie ma żadnych wątpliwości natury własnościowej - proponuje radny PiS Paweł Myszkowski, który napisał już w tej sprawie interpelacje.

Na budżetowej mapie byłyby też miejskie działki, co do których nie ma już takiej własnościowej pewności i mogą pojawić się właściciele bądź ich spadkobiercy.

- Taka mapa byłaby znakomitą pomocą dla osób, które chcą napisać projekt do budżetu obywatelskiego. Mapę wystarczy przygotować raz (z oznaczeniem numerów działek), a następnie co roku tylko aktualizować. Zakładał, że sporządzenie takiej mapy nie byłoby ani zbyt kosztowne ani zbyt czasochłonne, ponieważ większość informacji jest w systemie GIS - dodaje Paweł Myszkowski.

Co na to władze miasta?

- To trudne do wykonania, bo terenów miejskich mamy dużo. Poza tym problemem są sprawy zwrotowe. Zweryfikowanie, że w danym miejscu nie będzie roszczeń nie jest łatwe. Z kolei badanie wszystkich terenów pod tym kątem jest bardzo kosztowne. Chyba, że przyjęta zostanie ustawa, która zwroty zniesie. Wtedy przygotowanie mapy nie będzie już tak kłopotliwe - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Czy znów nie pojawią się problemy podobne do tych na Jaroszówce? Tego nie wiadomo. Na razie ruszyło głosowanie na siódmą już edycję budżetu obywatelskiego. Do 15 października 2019 wszyscy mieszkańcy Białegostoku, także nieletni, mogą decydować, które z 90 zgłoszonych projektów zostaną zrealizowane. Głosować można przez internet za pomocą karty elektronicznej, a także tradycyjnie wypełniając kartę papierową. Do podziału jest 12 mln zł. Każdy może zagłosować jeden raz, na dwa dowolne projekty.

- Zapraszam, by jak najwięcej osób zechciało wziąć udział w głosowaniu. Dzięki temu można mieć wpływ na najbliższe otoczenie, kształtować przestrzeń naszego miasta – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Kartę do głosowania można wypełnić m.in. w kancelarii ogólnej magistratu przy ul. Słonimskiej 1, a także w mobilnym punkcie konsultacyjnym. We wtorki (8, 15 października) specjalny autobus będzie stał na przystanku autobusowym przy Al. Piłsudskiego/Rzeka Biała,. Z kolei w weekendy (5-6 i 12-13 października) zajedzie na Rynek Kościuszki, w godz. 10-18.

Elektroniczna karta do głosowania znajduje się w zakładce „Białystok Obywatelski”.

Do czego służy serwis budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

Budżet alert

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny