Budżet Hajnówki 2015: Poparła go tylko Ziemia Hajnowska

(ida)
Budżet Hajnówki na 2015 rok został przegłosowany tylko dzięki radnym klubu Ziemia Hajnowska
Budżet Hajnówki na 2015 rok został przegłosowany tylko dzięki radnym klubu Ziemia Hajnowska
Podczas ostatniej sesji w 2014 roku radni klubu Ziemia Hajnowska przyjęli budżet miasta na 2015 rok. Pozostali radni byli przeciwni projektowi budżetu przedstawionemu przez burmistrza miasta, Jerzego Siraka.

W tegorocznym budżecie dochody zaplanowano w wysokości ponad 63 mln zł. Znacząca część tej kwoty stanowić mają podatki od osób fizycznych, prawnych oraz innych jednostek nie posiadających osobowości prawnej. Z tego tytułu do kasy miasta wpłynąć ma ponad 26 mln zł. Jak czytamy w uzasadnieniu budżetu podatek od nieruchomości jest największym i najważniejszym źródłem dochodów własnych. Stanowi 21 proc. wszystkich pozyskiwanych środków i jest jednocześnie trzecią co do wielkości pozycją w budżecie.

Wydatki oszacowano na ponad 59,7 mln zł. Tradycyjnie jak co roku najwięcej miasto przeznaczy na oświatę i wychowanie. W tym roku zaplanowano środki w kwocie 22 mln zł. Na inwestycje hajnowski magistrat w 2015 roku wyda blisko 8,5 mln zł, z czego ponad 3,8 mln zł przeznaczy na inwestycje drogowe.

Niezmiennie największe kontrowersje wśród radnych wzbudził podział dotacji dla jednostek spoza sektora finansów publicznych, zwłaszcza w rozdziale wpieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

- Rozwija nam się sekcja boksu w Hajnówce, która działając trzy lata zorganizowała dwie duże imprezy - mówił podczas sesji radny klubu PiS, Bogusław Łabędzki. - W przeciągu roku powinniśmy pomyśleć o zmianie finansowania, żeby nie okazało, że kolejna szansa na rozwój dużych przedsięwzięć sportowych przeszła nam koło nosa. Tak jak stało się z piłką siatkową, która dobrze rokowała, ale została sprowadzona do stanu niższego, czy tak jak z naszymi nadziejami na rozwój imprez związanych z Parkiem Wodnym.

- Mnie również w temacie sportu rażą te dysproporcje między sekcjami. Cztery sekcje czyli szachy, lekkoatletyka, karate, boks dofinansowane zostały na łączną kwotę 12 tys. zł. A tu na prowadzenie samej sekcji judo i kulturystki przekazuje się 80 tys. zł. Skąd taka rozbieżność panie burmistrzu - dopytywał podczas sesji radny klubu PiS, Maciej Borkowski.

W odpowiedzi burmistrz zapewnił, że w sytuacji gdy trzeba będzie wesprzeć jakąś działalność, można w ciągu roku wprowadzić zmianę w budżecie, wspomagając sekcje sportowe.

- Jesteśmy w stałym kontakcie i takie działania podejmowaliśmy już wielokrotnie - stwierdził burmistrz miasta, Jerzy Sirak.

Zgodnie z uchwałą budżetową sekcja judo i kulturystki otrzyma 80 tys. zł, piłki nożnej 108 tys. zł, piłki siatkowej 175 tys. zł, szachiści otrzymają 1 tys. zł, a lekkoatletyka 5 tys. zł. Na zajęcia karate oraz sekcję boksu miasto przeznaczy po 3 tys. zł.

Przychylni budżetowi okazali się wyłącznie radni klubu Ziemia Hajnowska, którzy jednogłośnie głosowali za projektem.

- W mojej ocenie budżet zaproponowany jest właściwie. Jest on stabilny i wypełnia on podstawowe założenia. Budżet ma program inwestycyjny. Te inwestycje są nastawione rozwojowo, gdyż zawierają wiele opracowań dokumentacji - stwierdził Piotr Markiewicz z klubu Ziemia Hajnowska.

Pozostali radni już tak przychylni nie byli.

- Bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest dla mnie dużo niższy deficyt od tego zaproponowanego na 2014 rok. Największe zastrzeżenia mam jednak do podziału środków w zakresie promocji miasta, działalności w zakresie kultury fizycznej, czy tez działalności pozostałych. Mam też zastrzeżenia co do programu współdziałania z organizacjami pozarządowymi. Dlatego też zagłosuję dziś przeciw proponowanemu budżetowi - stwierdził Jan Giermanowicz z klubu radnych PSL.

Ostatecznie głosami 13 za i 8 przeciw radni przyjęli uchwałę budżetową na 2015 rok.

Hajnówka: Ważniejsze inwestycje w 2015 roku

Przebudowa ul. Fabryka Chemiczna - 2 905 727 zł
Przebudowa ul. Granicznej, Metalowej i Miedzianej - 320 000 zł
Przebudowa ul. Judzianka Stara - 150 000 zł
Przebudowa ul. Orzechowej - 170 000 zł
Przebudowa ul. Wilgi - 89 000 zł
Przebudowa ul. Rutkowskiego - 48 507 zł
Opracowanie dokumentacji technicznej na budynek komunalny wielorodzinny - 44 000 zł
Wykonanie instalacji fotowoltaicznych na potrzeby budynków mieszkalnych z obszaru miasta Hajnówka - 1 834 219 zł
Opracowanie dokumentacji monitoringu wizyjnego miasta - 100 000 zł
Opracowanie dokumentacji technicznej na wykonanie windy osobowej w budynku urzędu - 124 291 zł

Czytaj e-wydanie »

Drożyzna nad Bałtykiem. Lepiej wyjechać za granicę?

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 18.01.2015 o 23:16, waldek napisał:

Wykonanie instalacji fotowoltaicznych na potrzeby budynków mieszkalnych z obszaru miasta Hajnówka - 1 834 219 zł.Kto normalny głosował za tym by pieniądze z podatków biednych ludzi w Hajnówce oddać na dofinansowanie projektu najbogatszym cwaniakom, którzy chcą mieć prąd za darmo czyli za pieniądze z podatków Hajnowian.Prawie dwa miliony zł zostaną wyrzucone w błoto dla komercyjnych firm powiązanych z rządzącymi miasta.Te pieniądze trzeba zainwestować w rozwój miejsc pracy na pozyskanie dostępu do gazu ziemnego.Na dofinansowanie ekologicznych pieców c.o i c.w. Kiedy radni coś wymyśla.Połowa z nich po to tam jest by dla siebie podzielić budżet miasta. Ludzie 80 000 zł na judo?.Ponad 100 000 tyś na piłkę szok!!!A biedne dzieci nie mają na śniadanie i obiad.Zamiast przeznaczyć na pomoc szkołom na dożywianie to marnują na nauczenie bicia i przemocy.

 

Waldku. Szacun!!!
w
waldek

Wykonanie instalacji fotowoltaicznych na potrzeby budynków mieszkalnych z obszaru miasta Hajnówka - 1 834 219 zł.

Kto normalny głosował za tym by pieniądze z podatków biednych ludzi w Hajnówce oddać na dofinansowanie projektu najbogatszym cwaniakom, którzy chcą mieć prąd za darmo czyli za pieniądze z podatków Hajnowian.Prawie dwa miliony zł zostaną wyrzucone w błoto dla komercyjnych firm powiązanych z rządzącymi miasta.Te pieniądze trzeba zainwestować w rozwój miejsc pracy na pozyskanie dostępu do gazu ziemnego.Na dofinansowanie ekologicznych pieców c.o i c.w. Kiedy radni coś wymyśla.Połowa z nich po to tam jest by dla siebie podzielić budżet miasta. Ludzie 80 000 zł na judo?.Ponad 100 000 tyś na piłkę szok!!!A biedne dzieci nie mają na śniadanie i obiad.Zamiast przeznaczyć na pomoc szkołom na dożywianie to marnują na nauczenie bicia i przemocy.

 

G
Gość
W dniu 18.01.2015 o 20:48, gosc napisał:

Diety radnych hajnowskich i tak są żenująco niskie w porównaniu z innymi miastami tej kategorii a przede wszystkim w odniesieniu do płacy burmistrza!580 zl ,to dużo na miesiąc?

Ale przecież z założenia dieta radnego ma stanowić jedynie rekompensatę za dzień, w którym jest on nieobecny w pracy oraz za dojazdy na spotkania radnych. Dieta to nie pensja!

Są takie kraje, w których funkcja radnego, a nawet członka parlamentu jest działalnościa społeczną, za którą nie dostaje się żadnego wynagrodzenia. Tak jest np. w Szwecji. I jest to na pewno zdrowsza sytuacja niż u nas, bo tylko prawdziwi społecznicy tam się garną do tych stanowisk.

g
gosc
W dniu 17.01.2015 o 16:49, Gość napisał:

Cóz jest jak jest i lepiej nie będzie.A budżet miasta zawsze można poprawić mandatami (całą Polskę przejedziesz i nic, a w Hajnówce Cię hapnął). Tak z ciekawości oriętuje się ktoś w temacie pensji radnych, miały być obniżki - jak temat się zakończył?

Diety radnych hajnowskich i tak są żenująco niskie w porównaniu z innymi miastami tej kategorii a przede wszystkim w odniesieniu do płacy burmistrza!580 zl ,to dużo na miesiąc?

z
z orkiestry pogrzebowej
W dniu 15.01.2015 o 11:27, ja napisał:

Wiceprzewodniczący z Psl to marionetka dostał stołek i ducha w tą samą trąbkę co Ziemia Hajnowka widać to po sposobie wypowiedzi. Wstyd Panie Gie...

i jeszcze dosiadła po drugiej stronie pani od huśtawek na Paszkach do dmuchania w tą samą trąbkę.

a
aleksiwesic

ale wasz burmistrz musi zebrać kase dla siebie i swoich podpoiecznych i swojego zastępcy zeby z głodu andrzej nie padł

G
Gość

Najlepsze jest stwierdzenie burmistrza że chce on aby w maratonie brało udział jak najwięcej osób i żeby był imprezą prestiżową, stąd taka wysoka opłata (w innych miastach mieszkańcy startują za darmo).

............. dziękuję Panu Burmistrzowi szkoda tylko że nie powiedział Pan tego przed wyborami, ale wtedy "plebs" był potrzebny do oddania głosu, a dziś lepiej niech siedzi w domu bo wstyd aby tacy uczestnicy stawali na linni startu (damy cenę zaporową to mało kto wystartuje)........ reedukacja George........ bo w przypadku takiej imprezy ważniejszy jest klimat, oraz zadowolenie mieszkańców to za nasze podatki możesz powiedzeć że miasto (ty) organizuje imprezę, jak masz chęć wyłóż prywatne pieniądze i rób biznes, a jak robisz to za nasze to nie zapominaj o nas

a
alewksiuk

ale po co obniżac jak sie dostaje kase to po co je obniżać jak sie daje trzeba brać

G
Gość

Cóz jest jak jest i lepiej nie będzie.

A budżet miasta zawsze można poprawić mandatami (całą Polskę przejedziesz i nic, a w Hajnówce Cię hapnął). Tak z ciekawości oriętuje się ktoś w temacie pensji radnych, miały być obniżki - jak temat się zakończył?

G
Gość

 Czegoś nie rozumiem. Twierdzisz, że wiceprzewodniczący podnosił, że uchwała o wysokości zarobków burmistrza jest niezgodna z prawem, bo włazi w zad ZH? Pokrętna, typowo pisowska logika.

 

G
Gość
W dniu 15.01.2015 o 11:27, ja napisał:

Wiceprzewodniczący z Psl to marionetka dostał stołek i ducha w tą samą trąbkę co Ziemia Hajnowka widać to po sposobie wypowiedzi. Wstyd Panie Gie...

troszkę wstyd dla tego vice tak jak powiedział p. łabędzki zmieniła mu się optyka troszkę wstyd panie gier.... troszkę wstyd za 4 lata też będa wybory
G
Gość

Jest jeszcze parę dotacji na których można zaoszczędzić, siatkówka, bezdomne zwierzęta i dotacja do schroniska, po co nam to siatkarze powinni grac za friko a psy w schronisku są sprzedawane do rajchu więc my jeszcze musimy do tego dokładać a ci co  od nich odeszli nikt nie pracuje bo nie musi chyba że dla pozoru. Za te zaoszczędzone lepiej monitoring zrobić by ludzie byli bezpieczniejsi.

j
jurek

no kolegów się nie zostawia to oficjalnie powiedziała była wójtowa na ostatniej sesji tak samo robi burmistrz ze swoja świta jak jego koledzy to dostają kase jak inni to nic albo ochłapy ale teraz ostap..... rozsławi już hajnówkę nawet na stany zjednoczone i afrykę

G
Gość
W dniu 15.01.2015 o 13:58, Gość napisał:

Juz kupili ci co mieli kasę :)

Ich pieniądze, ich strata...

k
kondziu

Co tu duzo pisac. Wspieraja najwiecej tam gdzie stolki maja/mieli koledzy komuchy. A panowie z porranego niech nie pija dzien przed praca. Byl co jecie, pijecie I byle co piszecie. Czerwone miejsce na mapie polski. Tyle

Dodaj ogłoszenie