Budynek pod dziedzińcem Pałacu Branickich? Konserwator zabytków powstrzymał przymiarki do budowy Centrum Edukacji Przedklinicznej

OPRAC.: wal
Centrum Edukacji Przedklinicznej miałoby się znajdować pod brukowanym dziś dziedzińcem honorowym Pałacu Baranickich Wojciech Wojtkeielwicz/ Archiwum
Budowa podziemnego budynku Centrum Edukacji Przedklinicznej na dziedzińcu honorowym, rozbudowa części piwnic i parteru zespołu pałacowego wraz z zagospodarowaniem terenu. Plany Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na razie przystopował podlaski wojewódzki konserwator zabytków. Odmówił uzgodnienia lokalizacji inwestycji.

- Uczelnia odwoła się do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - zapowiada Marcin Tomkiel, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wizja zagospodarowania dziedzińca honorowego Pałacu Branickich wzbudziła na przełomie stycznia i lutego wielkie emocje.

- Jeśli już ma coś pod nim powstać, to obiektem powinna zachwycić się Europa. Absolutnie nie wolno dopuścić, by pojawiło się tam jakieś tandetne rozwiązanie – twierdzą architekci, oceniając pomysł budowy Centrum Edukacji Przedklinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Historycy i obrońcy zabytków byli bardziej podzieleni. O ile jedni dopuszczali taką możliwość, ale bez ingerencji w skrzydła barokowej rezydencji, o tyle inni za niedopuszczalne uznali jakiekolwiek zagospodarowanie tego ternu.

Sama uczelnia argumentował, że potrzeba jej nowego miejsca na kształcenie rosnącej liczby studentów. Obecna baza dydaktyczna ma być niewystarczająca. Ponadto nowa, duża aula i mniejsze sale konferencyjne mogłyby służyć jako reprezentacyjne dla całego regionu. Wszystko to miało być w ramach Centrum Edukacji Przedklinicznej.

Czytaj też: Jeśli już ma powstać jakiś obiekt pod dziedzińcem honorowym Pałacu Branickich, to powinna nim się zachwycić Europa, a może i świat

Jego budowa to perspektywa kilku lat. Najpierw uczelnia musi znaleźć pieniądze na sfinansowanie budowy. A jeszcze wcześniej uzyskać zgodę podlaskiego konserwatora zabytków. Ten na razie przystopował podziemne zamiary uczelni. Nie uzgodnił lokalizacji centrum.

- Odmowa uzgodnienia lokalizacji inwestycji powodowana była koniecznością przeprowadzenia przed planowaną inwestycją badań wykopaliskowych – szerokopłaszczyznowych badań archeologicznych, z uwzględnieniem dotychczasowych ustaleń - mówi pro. Małgorzata Dajnowicza, podlaski wojewódzki konserwator zabytków.

Chodzi o badania archeologiczne z 2001 r. czy georadarowe z 2019 r.

- Zgadzamy się z sugestią pani konserwator, że inwestycję powinny poprzedzić "szerokopłaszczyznowe badania wykopaliskowe" na dziedzińcu - odpowiada Marcin Tomkiel.

Podkreśla, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest otwarty na szeroką, społeczną dyskusję na temat planowanej inwestycji.

- Z uwagą wysłuchaliśmy głosu zastępcy prezydenta Białegostoku Adama Musiuka oraz przedstawicieli świata akademickiego, wybitnych architektów-ekspertów cytowanych w sprawie budowy na dziedzińcu Centrum Edukacji Przedklinicznej na łamach Kuriera Porannego. Ich opinie niosą nadzieję na powstanie wyjątkowej w skali regionu podziemnej auli, która służyłaby nie tylko Wspólnocie Akademickiej UMB, ale także mieszkańcom i turystom licznie odwiedzającym Pałac Branickich - tłumaczy rzecznik.

Uczelnia od otrzymania decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków ma siedem dni na złożenie odwołania do ministerstwa kultury.

Czytaj też: Pałac Branickich w Białymstoku. Pawilon Włoski odnowiony. I 143 metry ogrodzenia (zdjęcia)

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.FederacjaZielonych.pl

„Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej złożyli wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego. https://www.tvp.info/40594727/grzyb-z-puszczy-bialowieskiej-moze-leczyc-raka-naukowcy-chca-go-opatentowac

„Zastaw się, a postaw się” czyli pałac zamiast armii doprowadził do rozbiorów Polski? A Franciszek Ksawery Branicki wespół z Szczęsnym Potockim i hetmanem Sewerynem Rzewuskim zasłynął jako zdrajca Polski. To współtwórca konfederacji targowickiej. Figurował na liście posłów i senatorów posła rosyjskiego Jakowa Bułhakowa w 1792 roku, która zawierała zestawienie osób, na które Rosjanie mogą liczyć przy rekonfederacji i obaleniu naszego największego wówczas dzieła – Konstytucji 3 Maja.

https://www.wilanow-palac.pl/jan_klemens_branicki_1689_1771_hetman_abnegat.html

"W 1751 r. ten wojskowy abnegat otrzymał buławę wielką koronną. Był to wybór najgorszy z możliwych. Branicki kompletnie nie znał i nie rozumiał wojska. Armia w czasie jego dowodzenia znalazła się na dnie upadku. "

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

https://ibialystok.blogspot.com/2020/09/zwiedzanie.html www.i.Bialystok.pl o Pałacu Branickich w Białymstoku https://youtu.be/FY0OxoRcvmo Branicki jako hetman (dowódca armii) zamiast ją unowocześnić, zbudował pałac, skutek: rozbiory Polski. W pałacu Branickich powinno być Muzeum Podlaskie (z makietą Białegostoku z czasów Branickiego z Muzeum Historycznego przy ul. Warszawskiej), siedziba prezydenta Białegostoku, i Rady Miasta oraz śluby. Centrum Informacji Turystycznej powinno być na dworcu PKS/PKP. Akademia Medyczna powinna mieć zajęcia praktyczne w szpitalach. W tej okolicy brak parkingów-wbrew prawu wykonano już fontanny przed Teatrem Dramatycznym, chociaż powinien tam być parking dla Teatru, Uniwersytetu Wydziału Prawa, Akademii Medycznej, Sądu Apelacyjnego, Urzędu Wojewódzkiego, turystów. A Muzeum Esperanto powinno być w Ratuszu.

w
www.i.Bialystok.pl

Niech się przenisoą do budynków WSAP zamiast Urzędu Miasta Białystok? Kolejny przekręt Tur=Tusk=olaskiego jak Kampus Uniwersytetu? https://youtu.be/vA4vnDKfLRo http://ibialystok.blogspot.com/2020/12/wsap.html Zamiast Urzędu Miasta do WSAP lepiej byłoby przenieść np. Uniwersytet Medyczny z Pałacu Branickich lub Uniwersytet w Białymstoku z Domu Partii, budynek WSAP jest przygotowany pod uczelnię, a Pałac Branickich czy Dom Partii nie. Absurdalny plan rozbudowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w Pałacu Branickich=mega korki? https://youtu.be/XgMER015sFE

Przy najbardziej zakorkowanym skrzyżowaniu ul. Branickiego, Mickiewicza, Pałacowej i braku miejsc parkingowych zamiast np. zakupu budynków po WSAP na Dojlidach, mieliby i mniejszy pałac:( https://ibialystok.blogspot.com/2020/09/zwiedzanie.html www.i.Bialystok.pl o Pałacu Branickich w Białymstoku https://youtu.be/FY0OxoRcvmo

www.ibialystok.blogspot.com/2018/06/kampus-uniwersytetu.html W bodajże 2010 r. Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku ujawnia że prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski który oprócz wykonywania funkcji prezydenta jest także czynnym wykładowcą - pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku wbrew prawu nakazującemu jego wyłączenie i podległego mu urzędu ze sprawy bierze udział w postępowaniu dotyczącym Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, naruszającego korytarz przewietrzający miasta i zabytkowe, barokowe założenie parkowe miasta ogrodu.

Do dziś budowa Kampusu Uniwersytetu na ul. Ciołkowskiego, obok rezerwatu przyrody Zwierzyniec, zakłócająca barokową koncepcję "miasta - ogrodu" Hetmana Branickiego, zamiast obok budynków i akademików Politechniki Białostockiej na ul. Zwierzynieckiej i Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku na Świerkowej uważana jest za studentów za głupotę (problemy z dojazdem) i powoduje kolejne bezsensowne wnioski jak np. plany betonowania parkowych alejek czy wycinki drzew w lesie Zwierzynieckim, na razie nieskuteczne.

W postępowaniu tym istotną rolę odgrywa Prezes Sądu Rejonowego w Białymstoku Tomasz Kałużny, również pracownik i czynny wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku, który także powinien być wyłączony ze sprawy. Także on nadzoruje odmowy rozpatrzenia zażaleń stowarzyszenia na postanowienie białostockiej prokuratury, która nie reaguje na opisane naruszenia prawa. W sądzie giną akta, odwołania, odmawia się przywrócenia terminów, które przepadają z winy sądu, wyłączenia sędziów i sądu z postępowań.

Jak można tak demoralizować młodzież! 3 z tych panów to wykładowcy wydziału "prawa"!

G
Gość
16 marca, 07:53, Gość:

Bardzo mądra decyzja. Jak chcą się rozwijać to trzeba było budować nowoczesny budynek, a nie siedzieć w zabytku i go niszczyć.

bo ten zabytek jest na bale władzy PO

G
Gość

Bardzo mądra decyzja. Jak chcą się rozwijać to trzeba było budować nowoczesny budynek, a nie siedzieć w zabytku i go niszczyć.

Dodaj ogłoszenie