Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek dawnej suraskiej szkoły wyróżniony

(jul)
Budynek, w którym kiedyś mieściła się szkoła został doceniony w konkursie na najlepiej zachowany wiejski zabytek drewniany. Obecnie jest zamieszkany.

Dom przy ulicy Zabłudowskiej w Surażu, został wyróżniony w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. W Surażu - najstarszym miasteczku na Podlasiu - tuż przy asfaltowej drodze stoi dom. Jego historia jest bogata.

Różne dzieje i właściciele

Zbudowano go pod koniec XIX w. Pierwszym właścicielem posesji był Żyd Jankiel, który mieszkał tu do lat dwudziestych XX w. Kolejnymi właścicielami była rodzina Wojszków, ale przeniosła się do Białegostoku.

Po drugiej wojnie światowej posesję kupiło Prezydium MRN i wprowadziło tu szkołę powszechnę.

- Przed wojną mieszkał tu Marian Grabkowski, kierownik szkoły. Gdy wybuchła wojna, powołano go do wojska. Dostał się do Anglii i tam zmarł - opowiada Wiktor Litwińczuk, kustosz Muzeum Archeologicznego w Surażu.

W latach 60. XX w. była tu przychodnia. Potem budynek opustoszał. Kilka lat temu kupił go Ryszard Niedzielski, adwokat z Białegostoku. Odnowił zgodnie z pierwotnym stylem i zamieszkał.

Cenić drewniane zabytki

Obiekt jest bardzo dobrze zachowany i zadbany. Doceniła to komisja konkursu (m.in. wojewódzki konserwator zabytków, eksperci muzealnicy), którego celem jest ochrona wiejskiego budownictwa. Konkurs ma zachęcić do dbania o stan drewnianej architektury.

Znakomita promocja

Gmina Suraż do eliminacji przystąpiła po raz drugi. W 2007 roku, trzy budynki gospodarcze Andrzeja Leszczyńskiego z Leszni zajęły drugie miejsce w konkursie. W tym roku gmina została wyróżniona.

Sławomir Halicki burmistrz Suraża jest zadowolony. Jego zdaniem, takie wyróżnienie, to niewątpliwie, wielka promocja gminy na Podlasiu.

- Zgłosiliśmy jeszcze dwa inne, warte pokazania drewniane zabytki: dworek szlachecki w Zimnochach oraz trzy kryte strzechą budynki gospodarcze wraz ze słynnym kieratem z końca XIX wieku we wsi Średzińskie - dodaje burmistrz Suraża.
Warto dodać, że w przeszłości kierat ten służył do napędzania maszyn rolniczych. Obecnie jest unikalnym w województwie przykładem tego rodzaju urządzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny