Budowlani Łódź - Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 1:3. Łódź w szoku.

Siatkarki Pronaru Zeto Astwy AZS Białystok sprawiły niespodziankę
Siatkarki Pronaru Zeto Astwy AZS Białystok sprawiły niespodziankę fot. Archiwum
Nie lada niespodziankę sprawiły zawodniczki Pronaru Zeto Astwy AZS Białystok. Podopieczne Wiesława Czai pokonały na wyjeździe ekipę Budowlanych Łódź 3:1 i odbiły się od dna tabeli Plus Ligi Kobiet.

Akademiczki zdobyły pierwsze punkty w tym sezonie i udowodniły, że nie wolno ich przedwcześnie skreślać.

- Bardzo zmobilizowały nas wywiady, udzielane przez rywalki. Miałyśmy podobno przegrać w trzech krótkich setach - mówi Magdalena Godos, rozgrywająca białostoczanek.

Okazało się, że krótki był tylko jeden set, natomiast pozostałe trzy bardzo długie. Z pewnością wiele siatkarek z Łodzi musiało po meczu mieć nietęgą minę.

- Rozmawiałam z Dominiką Koczorowską po spotkaniu, ale nie pytałam, jak się czuje. Wygrałyśmy i to chyba była najlepsza odpowiedź z naszej strony - cieszy się Ilona Gierak, przyjmująca Pronaru Zeto Astwy AZS.

Miały stabilne przyjęcie

21-letnia zawodniczka po raz pierwszy w tym sezonie rozpoczęła mecz na ławce rezerwowych. Zastąpiła ją Joanna Szeszko i okazało się, że był to dobry ruch trenera Czai. Kapitan białostockiego zespołu okazała się najlepszą siatkarką na parkiecie.

- Asia wprowadziła dużo spokoju w nasze poczynania. Przyjęcie było niemal przez cały mecz bardzo stabilne - ocenia koleżankę Gierak.

Już pierwsza partia pokazała, że przyjezdne są w dobrej dyspozycji. Kibice przecierali oczy ze zdumienia, bo liczyli na gładkie zwycięstwo swoich zawodniczek.

- Słyszałyśmy, że fani skandują coś o 3:0, ale nie przejmowałyśmy się tym - mówi Godos.

W miarę upływu czasu doping słabł, a gdy nasze siatkarki prowadziły 21:16, to z trybun praktycznie już nic nie dochodziło. W końcówce nadzieję przywróciły miejscowym Małgorzata Niemczyk i Julia Szeluchina, które doprowadziły do stanu 23:24, ale decydujący cios zadały białostoczanki i objęły prowadzenie 1:0.

Drugi set należał już do łodzianek, które od początku do końca kontrolowały grę i gładko zwyciężyły do 13.

- Chyba za szybko uwierzyłyśmy, że przeciwniczki się poddały i stąd ten przestój - tłumaczy Szeszko.

Niemczyk się pomyliła

Na szczęście akademiczki podniosły się w kolejnym secie, który dostarczył kibicom najwięcej emocji. Od stanu 13:13 przewagę uzyskały białostoczanki, które zdobyły 8 punktów przy zaledwie trzech rywalek. Niestety, kolejny przestój Podlasianek pozwolił Budowlanym doprowadzić do remisu 24:24.

- Szłyśmy wówczas punkt za punkt i przełomowym momentem był pojedynczy blok Ilony na Niemczyk - opowiada Szeszko.

Doświadczona zawodniczka rywalek pomyliła się także w ostatniej akcji, posyłając piłkę w aut i skończyło się wygraną akademiczek 30:28.

Pewne zdobytego punktu białostoczanki w czwartym secie zagrały już na luzie. Efektem tego była pewna wygrana do 20.

Przed Pronarem Zeto Astwą już jutro kolejna szansa na zwycięstwo. Do Białegostoku przyjeżdża bowiem najsłabszy zespół ligi - Gedania Żukowo.

Wyniki 4. kolejki:

Budowlani Łódź - Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 1:3, Gedania Żukowo - Gwardia Wrocław 0:3, Muszynianka Muszyna - Centrostal Bydgoszcz 3:0, Aluprof Bielsko-Biała - PTPS Piła 3:1.

Mecz: Stal Mielec - MKS Dąbrowa Górnicza - zostanie rozegrany w poniedziałek.