Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S19 na odcinku Sokółka-Dobrzyniewo (węzeł). To także fragment obwodnic Białegostoku. Są odwołania od decyzji środowiskowej

OPRAC.: wal
Odwołaniami od decyzji środowiskowej na odcinek od Dobrzyniewa (węzeł)-Sokółka zajmie się teraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiskowej
Odwołaniami od decyzji środowiskowej na odcinek od Dobrzyniewa (węzeł)-Sokółka zajmie się teraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiskowej GDDKIA
Wpłynęło pięć odwołań od decyzji dającej zielone światło do budowy drogi ekspresowej S19 po tzw. starodrożu DK19. To odcinek od Sokółki do Dobrzyniewa Dużego (węzeł), a jego fragmentem ma być północną obwodnica Białegostoku. Zgłoszone uwagi mają charakter projektowy i środowiskowy.

Odwołania zostały wraz z aktami sprawy przesłane do rozpatrzenia Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska - informuje Dorian Kozłowski, naczelnik wydziału ocen oddziaływania na środowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Przypomnijmy, że RDOŚ pod koniec września wydał decyzję dające zielone światło białostockiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do rozpoczęcia prac wiązanych z przygotowywaniem przetargu na budowę ostatniego odcinka podlaskiej S19. Zarazem postawiła wysoko poprzeczkę drogowcom. Bo inwestycja częściowo przebiega przez obszar Puszczy Knyszyńskiej i przez tereny specjalnej ochrony ptaków „Puszcza Knyszyńska” oraz specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja Knyszyńska” zaliczanych do Natury 2000.

Chodzi o 44-kilometrowy odcinek od Sokółki do węzła Dobrzyniewo (w gm. Dobrzyniewo Dużego). To tzw. wariant 5, prowadzący „eskę” po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 19 na odcinku Sokółka - obwodnica Wasilkowa. Ta ostatnia zgodnie z planami drogowców ma zostać rozbudowana do parametrów drogi ekspresowej. Dzięki takiemu przebiegowi S19 powstanie bliska, północna obwodnica Białegostoku, która przejmie ruch tranzytowy z i do przejścia granicznego w Kuźnicy oraz ruch z DK8 na kierunku do i z Augustowa, wyprowadzając go na drogę ekspresową S8 na węźle Białystok Zachód.

Jeszcze przed wydaniem decyzji uwagi do RDOŚ składali przedsiębiorcy i ekolodzy. Teraz część z nich ponowili w formie odwołań.

- Dotyczyły przede wszystkim braku lokalizacji kolejnego węzła drogowego w okolicach Sokółki lub przeniesienia planowanego węzła „Geniusze” w pobliże Sokółki - informuje Dorian Kozłowski. - Zdaniem wnoszących odwołania usytuowanie węzłów drogowych dyskryminuje komunikacyjnie miasto Sokółkę.

To niejedyne zastrzeżenia do decyzji RDOŚ.

- Są też dwa odwołania środowiskowe - informuje Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA. - Jedno z nich dotyczy ochrony dubelta.

Zgodnie z decyzją RDOŚ drogowcy oprócz standardowej ochrony przyrody (np. ekrany akustyczne na długości łącznej 4 km, czy ekrany osłonowe zmniejszające ryzyko kolizji ptaków z samochodami), drogowcy muszą m.in. wykonać nasadzenia drzew o łącznej powierzchni blisko 20 ha, co stanowi kompensację za wycinkę drzew.

Trasa Sokółka-Dobrzyniewo (węzeł) to najmniej zaawansowany odcinek podlaskiej części S19. Przez lata politycy nie mogli zdecydować się, którędy ma poprowadzić przyszła droga ekspresowa. Przez długi czas obowiązywał forsowany przez rząd PO-PSL wariant tzw. dużej obwodnicy Białegostoku, czyli trasa Dobrzyniewo Duże-Knyszyn-Korycin- Sokółka. Omijał on Puszczę Knyszyńską. Z kolei politycy PIS optowali za wariantem po starodrożu dk 19. I na niego białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wysłał 9.03.2020 roku wniosek do RDOŚ o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji.

Czytaj też:Była wiceminister infrastruktury z PO: Bardzo chciałabym, by PiS wybudował drogę ekspresową nr 19

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny