Budowa S19 na odcinku Sokółka-Dobrzyniewo (węzeł). To także fragment obwodnic Białegostoku. Są odwołania od decyzji środowiskowej

OPRAC.: wal
Odwołaniami od decyzji środowiskowej na odcinek od Dobrzyniewa (węzeł)-Sokółka zajmie się teraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiskowej
Odwołaniami od decyzji środowiskowej na odcinek od Dobrzyniewa (węzeł)-Sokółka zajmie się teraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiskowej GDDKIA
Udostępnij:
Wpłynęło pięć odwołań od decyzji dającej zielone światło do budowy drogi ekspresowej S19 po tzw. starodrożu DK19. To odcinek od Sokółki do Dobrzyniewa Dużego (węzeł), a jego fragmentem ma być północną obwodnica Białegostoku. Zgłoszone uwagi mają charakter projektowy i środowiskowy.

Odwołania zostały wraz z aktami sprawy przesłane do rozpatrzenia Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska - informuje Dorian Kozłowski, naczelnik wydziału ocen oddziaływania na środowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Przypomnijmy, że RDOŚ pod koniec września wydał decyzję dające zielone światło białostockiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do rozpoczęcia prac wiązanych z przygotowywaniem przetargu na budowę ostatniego odcinka podlaskiej S19. Zarazem postawiła wysoko poprzeczkę drogowcom. Bo inwestycja częściowo przebiega przez obszar Puszczy Knyszyńskiej i przez tereny specjalnej ochrony ptaków „Puszcza Knyszyńska” oraz specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja Knyszyńska” zaliczanych do Natury 2000.

Chodzi o 44-kilometrowy odcinek od Sokółki do węzła Dobrzyniewo (w gm. Dobrzyniewo Dużego). To tzw. wariant 5, prowadzący „eskę” po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 19 na odcinku Sokółka - obwodnica Wasilkowa. Ta ostatnia zgodnie z planami drogowców ma zostać rozbudowana do parametrów drogi ekspresowej. Dzięki takiemu przebiegowi S19 powstanie bliska, północna obwodnica Białegostoku, która przejmie ruch tranzytowy z i do przejścia granicznego w Kuźnicy oraz ruch z DK8 na kierunku do i z Augustowa, wyprowadzając go na drogę ekspresową S8 na węźle Białystok Zachód.

Jeszcze przed wydaniem decyzji uwagi do RDOŚ składali przedsiębiorcy i ekolodzy. Teraz część z nich ponowili w formie odwołań.

- Dotyczyły przede wszystkim braku lokalizacji kolejnego węzła drogowego w okolicach Sokółki lub przeniesienia planowanego węzła „Geniusze” w pobliże Sokółki - informuje Dorian Kozłowski. - Zdaniem wnoszących odwołania usytuowanie węzłów drogowych dyskryminuje komunikacyjnie miasto Sokółkę.

To niejedyne zastrzeżenia do decyzji RDOŚ.

- Są też dwa odwołania środowiskowe - informuje Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA. - Jedno z nich dotyczy ochrony dubelta.

Zgodnie z decyzją RDOŚ drogowcy oprócz standardowej ochrony przyrody (np. ekrany akustyczne na długości łącznej 4 km, czy ekrany osłonowe zmniejszające ryzyko kolizji ptaków z samochodami), drogowcy muszą m.in. wykonać nasadzenia drzew o łącznej powierzchni blisko 20 ha, co stanowi kompensację za wycinkę drzew.

Trasa Sokółka-Dobrzyniewo (węzeł) to najmniej zaawansowany odcinek podlaskiej części S19. Przez lata politycy nie mogli zdecydować się, którędy ma poprowadzić przyszła droga ekspresowa. Przez długi czas obowiązywał forsowany przez rząd PO-PSL wariant tzw. dużej obwodnicy Białegostoku, czyli trasa Dobrzyniewo Duże-Knyszyn-Korycin- Sokółka. Omijał on Puszczę Knyszyńską. Z kolei politycy PIS optowali za wariantem po starodrożu dk 19. I na niego białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wysłał 9.03.2020 roku wniosek do RDOŚ o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji.

Czytaj też:Była wiceminister infrastruktury z PO: Bardzo chciałabym, by PiS wybudował drogę ekspresową nr 19

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kosmo`[email protected]łpa
Pseudo eko kret znów szkodzi...
G
Gość
Powinni zrobić drogę do bobrownik. Co tam tiry wyczyniają. Jeszcze stoją na zakazie i policja nic sobie z tego nie robi.
Dodaj ogłoszenie