Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj o cięciu budlei! To warunek, żeby pięknie kwitła. Trzeba ją też „nakarmić”. Sprawdź, kiedy ciąć motyli krzew i czym go nawozić

Katarzyna Józefowicz
Budleja kwitnie na nowych pędach, dlatego warto ją regularnie przycinać.
Budleja kwitnie na nowych pędach, dlatego warto ją regularnie przycinać. pixabay.com, Katarzyna Laszczak
Cięcie budlei to jeden z dwóch ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, o których musimy pamiętać, jeśli chcemy, by pięknie i długo kwitła. Drugim jest nawożenie. Warto o to zadbać, bo budleja Dawida to wyjątkowo piękny krzew, który przez całe lato zachwyca kiściami gęstych, dużych, barwnych kwiatostanów. Nie bez powodu nazywany jest też „motylim krzewem”, gdyż jego kwiaty przyciągają latem chmary motyli. Radzimy, kiedy przycinać budleję i jak ją nawozić.

Spis treści

Budleja Dawida, czyli „motyli krzew”

Budleja tworzy piękne kwiaty, nie jest trudna w uprawie i rośnie bardzo szybko, ale w naszym klimacie nie jest w pełni mrozoodporna (znosi mróz do ok. -18/-20°C) i w chłodniejszych rejonach kraju w surowe zimy może przemarzać. Wprawdzie wiosną potrafi się zregenerować, ale nie zawsze, dlatego należy sadzić ją na zacisznych, ciepłych stanowiskach, a w chłodniejszych rejonach kraju okrywać na zimę np. włókniną. Co ciekawe, często zachowuje część liści przez zimę.
Budleja to bardzo duży, rozłożysty, pochodzący z południowych Chin krzew, osiągający w naturalnym środowisku nawet 5 m wysokości i choć w naszym kraju rzadko przekracza 2-3 m wys. i tak potrzebuje dla siebie sporo miejsca. Ze względu na ogromną popularność, roślina doczekała się też jednak szeregu karłowych odmian, które dorastają do wys. ok. 1-1,5 m i nadają się do uprawy w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Chcesz, żeby budleja kwitła? Pamiętaj cięciu i nawożeniu

Jeśli jednak budleja Dawida ma każdego roku pięknie kwitnąć, powinna być nie tylko posadzona na odpowiednim, ciepłym i słonecznym stanowisku oraz żyznej, przepuszczalnej, próchniczej, lekko wilgotnej glebie, ale też systematycznie nawożona i przycinana. Oba zabiegi są bardzo ważne, gdyż wspomagają rozwój i kwitnienie krzewu. Budleja Dawida rośnie bardzo szybko i w ciągu jednego sezonu może wydać nawet 2-3 metrowe przyrosty. Poza tym kwitnie długo i bardzo obficie, więc szybko zużywa substancje pokarmowe zawarte w podłożu.

Kiedy przycinać budleję?

Bardzo ważny zabieg w uprawie budlei to cięcie, które wykonuje się w różnych terminach i w różny sposób. Najważniejsze cięcie rośliny przeprowadza się wczesną wiosną (marzec-kwiecień), po minięciu ryzyka większych przymrozków. Nie powinno ciąć się budlei jesienią ani zbyt wczesną wiosną, bo zabieg może pobudzić roślinę do rozwoju młodych pędów, które będą narażone na uszkodzenie przez niskie temperatury.

Jak ciąć budleję wiosną?

Budleje kwitną na pędach tegorocznych, wyrosłych w danym sezonie, dlatego krzew przycina się dość radykalnie, skracając jego pędy na wysokości 1 m, a nawet 20-50 cm ponad ziemią. Polecane głównie w przypadku młodych krzewów, bo starsze egzemplarze mogą mieć problemy z regeneracją po tak radykalnym przycięciu. Podczas zabiegu usuwa się też wszystkie pędy uszkodzone przez mróz i połamane, co ogranicza w sezonie rozwój chorób. Wiosenne cięcie pozwala zagęścić krzew i zachować jego ładny pokrój, a także wpływa korzystnie na kwitnienie i zawiązywanie się nowych pąków kwiatowych.

Budleja: przycinanie kwiatów też jest ważne. Tak wydłużysz jej kwitnienie

Cięcie budlei przeprowadza się też w sezonie wegetacyjnym, usuwając z krzewu na bieżąco wszystkie przekwitłe kwiatostany. Ścina się je tuż nad parą znajdujących się pod nimi liści, dzięki czemu z kątów liści wyrosną kolejne kwiatostany, a kwitnienie krzewu się przedłuży. Kolejny raz budleję przycina się po zakończeniu kwitnienia jesienią, jednak nie skraca się wtedy pędów, ale usuwa z krzewu wszystkie przekwitnięte kwiatostany.

Nawożenie budlei. Jakie nawozy stosować?

Wiosną każdego roku należy krzew zasilać, wybierając do tego celu nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących. Takie nawozy zawierają dobrze zbilansowany zestaw niezbędnych mikro- i makroelementów, a dodatkowo jest w nich więcej związków odpowiadających za powstawanie i rozwój kwiatów (potas), a mniej substancji wpływających na bujny wzrost części zielonych (azot). Takie nawozy stosuje się zwykle 2-3 razy w sezonie, w dawkach i terminach zalecanych przez producenta.
Innym rozwiązaniem jest zasilenie krzewu raz w sezonie nawozem długodziałającym, który stopniowo uwalnia do podłoża składniki pokarmowe przez wiele tygodni (nawet do 6 miesięcy). Ma on przewagę nad innymi, gdyż oszczędza nam pracy przy nawożeniu roślin i minimalizuje ryzyko przenawożenia krzewów.

W uprawie budlei możemy też dodatkowo pod koniec lata zastosować uniwersalny nawóz jesienny, który uodparnia rośliny na niekorzystne warunki klimatyczne i ułatwia im przetrwanie zimy. Ponieważ taki nawóz nie zawiera zwykle azotu lub posiada go w niewielkich ilościach, może być stosowany pod koniec wegetacji roślin.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pamiętaj o cięciu budlei! To warunek, żeby pięknie kwitła. Trzeba ją też „nakarmić”. Sprawdź, kiedy ciąć motyli krzew i czym go nawozić - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny