Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BTL. VIII Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 2016. Duda Paiva - Ślepy (zdjęcia, wideo)

(dor)
BTL Białystok. VIII Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 2016. Duda Paiva - Ślepy
BTL Białystok. VIII Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 2016. Duda Paiva - Ślepy Jerzy Doroszkiewicz
VIII Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich 2016 "Lalkanielalka" zaczął się od premierowych w Polsce pokazów nowego monodramu Dudy Paivy "Ślepy".

Duda Paiva solową karierę rozpoczął w 2004 roku spektaklem Angel. Jego następne projekty to Morningstar oraz zrealizowany we współpracy z choreografem Itzikiem Galilim Hamlet Cannot Sleep. W 2007 roku we współpracy z Białostockim Teatrem Lalek zrealizował pierwszą międzynarodową produkcję "Fasada".

21 czerwca 2016 otwierał pokazy mistrzowskie podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich 2016 "Lalkanielalka".

W solowym projekcie "Ślepy" Duda Paiva wspomina własne dzieciństwo, kiedy to doświadczył choroby, która pokryła jego ciało pęcherzami i pozostawiła go tymczasowo ślepym. Droga do wyzdrowienia wykorzystywała osiągnięcia medycyny zachodniej, jak i szamańskie rytuały.

Spektakl "Blind" przetwarza to doświadczenie w metaforę o niemożności, odrzuceniu i poszukiwaniu rozwiązań. Zaczyna się od tych najprostszych - kolejki do uzdrowicielki. Na krzesełkach siedzą studenci białostockiej Akademii Teatralnej, a Duda Paiva - jak to zwykle w przychodniach bywa - opowiada historię swojej choroby. I nagle wprowadza na scenę naturalnej wielkości lalkę z pianki i rozpoczyna się mistrzowski popis animacji. Na oczach widzów tworzy kolejne postaci, pozwala im wchodzić w niezwykłe interakcje ze studentami-statystami, a jednocześnie opowiada wieloznaczną historię.

Zdaje się, że choroba jest tylko pretekstem do ukazania demonów, jakie tkwią w człowieku, a być może jakie sam w swoim wnętrzu hoduje. I sam musi je zabić, by przeżyć o zdrowych zmysłach. Tu horror miesza się z humorem, a Paiva tworzy intymny świat, utkany z elementów teatru lalek i tańca, pieśni Yoruby pochodzących z unikatowej subkultury afro-brazylijskiej oraz sprawczych właściwości światła i dźwięku.

A po spektaklu wręcz zachęca, by zaprzyjaźnić się z jego lalkami z gąbki, które w mistrzowskiej animacji urzekają nie mniej niż sam artysta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny