Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BTL Białystok - Dzień otwarty (zdjęcia)

Magdalena Kuźmiuk, (ak) [email protected] tel. 85 748 95 12
W czasie niedzielnego dnia otwartego w Białostockim Teatrze Lalek dzieci mogły z bliska podejrzeć m.in., jak wyglądają kulisy przedstawienia "Czerwony Kapturek".
W czasie niedzielnego dnia otwartego w Białostockim Teatrze Lalek dzieci mogły z bliska podejrzeć m.in., jak wyglądają kulisy przedstawienia "Czerwony Kapturek". Andrzej Zgiet
Ile lat ma najstarsza lalka w teatrze, jakie tajemnice kryje pod sceną i dlaczego nie wolno gwizdać w czasie spektaklu. Tych i innych ciekawostek dowiedziały się dzieci w czasie dnia otwartego w BTL.

[galeria_glowna]
Wow, ile lalek. A jakie fajne. Piękne księżniczki, złe czarownice, niektóre naprawdę straszne. Szkoda, że nie można zabrać żadnej do domu - mówiła przejęta Kornelia, która razem z rodzicami zwiedzała w niedzielę BTL.

Z zakamarków teatru najbardziej podobała się najmłodszym piwnica, która kryje prawdziwe skarby. Dom znalazły tam setki lalek, marionetek, pacynek, masek, kukieł, które co prawda lata świetności na scenie już mają za sobą, ale nadal zachwycają wyglądem i intrygują. Dzieci dowiedziały się, że np. najstarsza lalka pamięta lata 60. ubiegłego wieku.

Zwiedzanie teatru lalek rozpoczęło się jednak od odwiedzin u Czerwonego Kapturka, czyli w tzw. sali kominkowej, gdzie akurat wystawiana jest ta bajka. Dzieci zajrzały też do pracowni plastycznej i krawieckiej, która jest w teatrze magicznym miejscem. Tu bowiem każda lalka dostaje życie.

W dawnej sali prób, gdzie dziś grane są spektakle dla najmłodszych widzów, dzieci wkroczyły w przestrzeń przedstawienia "Lenka". Ich rodzice nie mogli uwierzyć, że tak mała salka w czasie jednego ze spektakli mogła pomieści ponad 200 osób.

Po wizycie w piwnicy przyszedł czas na finał. Zwiedzający stanęli w blasku reflektorów na głównej scenie. Tu rozstawione były ciekawe dekoracje do westernu "Texas Jim". Dzieci sprawdziły m.in. jak działa kurtyna i skąd wydobywa się dym.

A w poniedziałek Teatr Dramatyczny inauguruje nowy cykl TiR, czyli Teatr i Rozmowa. To program spotkań z teatrem, który ma na celu edukację młodego i dojrzałego widza oraz promocję wydarzeń artystycznych. Pierwsze spotkanie o godz. 19, a tematem przewodnim będzie Hiroszima-Nagasaki-Czarnobyl. Uczestnicy będą dyskutować m.in. o tym, co łączy te trzy miasta, czy z katastrofy można się śmiać i dlaczego warto zobaczyć "Czarnobyl. Last minute". Wstęp jest bezpłatny.

W środę Teatr Wierszalin organizuje specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży. O godz. 9.30 rozpocznie się projekt "Moje pierwsze spotkanie z teatrem". Przedszkolaki poznają m.in. zasady zachowania się w teatrze. O godz. 10.30 ruszą warsztaty dla młodzieży, która dowie się podczas ich trwania m.in. jakiej wiedzy wymaga się od aktora w trakcie pracy nad rolą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny