Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjski styl w ogrodach

(opr. now)
W ascetycznej i minimalistycznej formie, pełnej idealnie wypielęgnowanej zieleni z pewnością znajdziemy upragniony spokój i zwolnienie tempa od szybkiej rzeczywistości.
W ascetycznej i minimalistycznej formie, pełnej idealnie wypielęgnowanej zieleni z pewnością znajdziemy upragniony spokój i zwolnienie tempa od szybkiej rzeczywistości. Fot. Libet
Kto nie chciałby wyjrzeć przez okno i poczuć się, jakby witał go poranek w Pałacu Buckingham? To przyjemność zwłaszcza, że brytyjskie ogrody słyną z piękna, klasycznego porządku i tradycyjnego charakteru. Również w Polsce stają się coraz bardziej popularne, a to za sprawą bogatszej gamy materiałów do ich aranżacji.

Fundamentem każdego ogrodu jest wytyczenie w nim ścieżek spacerowych, krętych ozdobnych alejek, podjazdu do garażu, a dla amatorów spędzania wolnych chwil pod gołym niebem - również tarasu. - W przypadku ogrodów w stylu brytyjskim najlepsze na tego typu nawierzchnie będą kostki obijane, stylizowane na starodruk, kamienne płyty tarasowe albo takie, które dokładnie odwzorowują kamień.

- By nadać budynkowi efektownego wykończenia powinny one być stonowane z barwą jego elewacji lub gamą dominujących elementów wykończenia - tłumaczy Dominik Wilczyński, architekt firmy Libet. - Bardzo ważne w przypadku brytyjskiego szyku są materiały na nawierzchnie, które nie będą trącić nienaturalnością koloru czy też charakteru.

Zamiast więc szukać w przebogatej gamie barw i faktur - kostek, które się wyróżnią; postawmy na materiały tradycyjne, nadające ogrodowi charakteru historii, np. postarzane kostki z grupy Antico Libet Decco albo płyty z piaskowca indyjskiego Sheridan z linii Libet Patio.

Najlepiej by gama kolorystyczna kostek oscylowała wokół odcieni beżu i brązów, wtedy zachowa spokój brytyjskiego klimatu i nie będzie zakłócać harmonii reszty ogrodu.

Powietrze i woda

Wśród pasjonatów ogrodów i zieleni utarło się powiedzenie, że idealny angielski trawnik wymaga 300 lat pielęgnacji. To oczywiście nie do końca prawda, choć faktem jest, że by wyhodować piękny trawnik na wzór brytyjskiego - bardzo ważna jest ogromna dyscyplina pielęgnacji i "zabiegów upiększających".

Hodowanie angielskiego trawnika trzeba rozpocząć od podjęcia decyzji o jego lokalizacji na tle ogrodu - koniecznie musi być on usytuowany w nasłonecznionym miejscu. Bardzo ważne jest też pamiętanie o regularnym nawożeniu gleby, na której jest posadzony, bowiem to od jej żyzności zależy w dużym stopniu kondycja traw.

Jednak absolutnym pierwszym przykazaniem dla każdego, kto zdecyduje się na hodowanie brytyjskiego trawnika jest jego regularne nawadniane i grabienie. Podlewać go należy dwa razy dziennie, a raz na dwa tygodnie trzeba zgrabić wyrosłą trawę. Od czasu do czasu powinno się też umożliwić cebulkom traw "oddychanie" - w tym celu należy nakłuć pole trawnikowe równomiernie widłami.

Aerację, czyli napowietrzanie dobrze jest wykonywać każdego miesiąca.

Minimalizm ogrodowy

Brytyjskie ogrody słyną z ascetycznej formy, jeśli chodzi o zasoby kwiatów. Te najczęściej są zastępowane w tego typu aranżacjach krzewami lub drzewami. Dzieje się tak prostej przyczyny - przepych, czyli bogactwo kolorowych kwiatów to dla Brytyjczyka zbytek jaskrawej formy i zaburzenie kanonu prostoty.

Dlatego kwiaty zastępowane są najczęściej równomiernie zielonymi krzewami oraz wysokimi drzewami, np. irga dammera "Major" i osiągającymi nawet 40 metrów drzewami miłorzębu dwuklapowego. Również tradycyjne polskie drzewa iglaste, klony albo iglaki będą dobrze wyglądać w takich aranżacjach.

W ogrodzie na styl brytyjski nie spotkamy również bogato zdobionych mebli czy też kolorowych parasoli ogrodowych. Każdy mebel i element dekoracyjny jest tu dobierany według klucza ascetyczności formy oraz doskonalej równowagi z powagą ceglanego domu.

Najlepiej w aranżacjach brytyjskich sprawdzą się proste funkcjonalne meble ogrodowe z naturalnych materiałów, bez zbędnych zdobień, finezyjnych wykończeń czy też kształtów. Jeśli zaś chodzi o ozdoby - małe lampki oświetlające ogrodowe ścieżki o prostej bądź historycznej formie to jedyne dopuszczalne ogrodowe gadżety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny