Pszeniczne, milk stout i American IPA – takie piwa już dojrzewają w tankach w podziemiach Browaru Stary Rynek, który pod koniec listopada będzie otwarty na Rynku Kościuszki w Białymstoku.
A w miedzianych kadziach warzy się jeszcze pils i marcowe – to piwa dolnej fermentacji, potrzebują nieco więcej czasu, więc piwosze, zwolennicy piw kraftowych (rzemieślniczych), będę mogli ich posmakować kilka dni później.
– Nie nadajemy naszym piwom nazw własnych, tylko gatunkowe – wyjaśnia Czesław Dziełak, główny piwowar Starego Rynku.
To według jego domowych receptur powstają tu trunki.
Jak się waży piwo? Wizyta w Browarze Stary Rynek
Zapowiada, że w stałej ofercie Browaru Stary Rynek będą cztery piwa w kilku stylach plus sezonowe. Te ostatnie w związku z wyjątkowymi okazjami lub – jak mówi Czesław Dziełak – jako projekcja piwnych fantazji jego i Dawida Bobryka, drugiego piwowara lokalu. - Zamierzamy też robić prezentacje tzw. trudnych piw, dla poszukiwaczy nowych, ciekawych smaków.
Główny piwowar Starego Rynku ocenia, że rosnąca popularność piw rzemieślniczych to nie tyle nowość, co powrót do polskiej tradycji, którą w latach 90. zabiło wejście na nasz rynek wielkich zachodnich koncernów.
Goście Browaru Stary Rynek będą mieli po jego otwarciu do dyspozycji zarówno pub, jak i restaurację. Ten pierwszy - usytuowany na dwóch poziomach w budynku po przebudowanym od podszewki dawnym Domu Handlowym Nowy - pomieści ponad 170 osób. Restauracja - 50 osób.
W podziemnej sali browaru będzie tez miejsce na różnego rodzaju imprezy - zawiśnie tu telebim, jest mała scena, można przestawić stoliki i uwolnić parkiet dla tańczących.
Oba lokale będą też miały odrębne menu: lżejsze w restauracji, "podpiwne" w pubie.
Tomasz Siwkowski, Szef Kuchni Starego Rynku wymienia np. takie smakołyki z jadłospisu restauracji, jak:
zupę-krem z topinambura z białą czekoladą i emulsja ziołową z mikroziołami;
przegrzebki św. Jakuba smażone na salsie z mangi, kolendry i papryki z kawiorem z łososia, jajkiem przepiórczym, stynką i marynowanym borowikiem;
pierś z kaczki z polentą kukurydzianą i gruszka karmelizowaną.
A w pubie pod kufelek (100, 300, 500 ml i litr pojemności) Szef Kuchni proponuje np. golonkę z kapusta zasmażaną z pieczonymi ziemniakami, albo kiełbasę swojską w cieście piwnym z bukietem sałat, albo miętusa w cieście piwnym czy burgera z dziczyzny z pasta grzybową i domowymi frytkami.....
Warto dodać, że będą tu też do zjedzenia desery, a do wypicie wina i inne trunki.
W tym samym budynku otwarty zostanie czterogwiazdkowy Hotel Royal dysponujący 42 pokojami (początkowo oddane zostaną do użytku 33). Nieco później, ale jeszcze w tym roku otwarty zostanie w Royalu Salon Kosmetyczny Dr Irena Eris Beauty Partner, a w lutym przyszłego roku będzie można już korzystać z basenu na samej górze budynku i strefy wellness.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?