Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Browar Stary Rynek będzie warzyć regionalne piwo

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Budynek po Domu Handlowym Nowy jest pusty od roku. Stylizowane na niemiecką piwiarnię Bierhalle opuściło go w wyniku konfliktu między miastem, a dzierżawcą gmachu.
Budynek po Domu Handlowym Nowy jest pusty od roku. Stylizowane na niemiecką piwiarnię Bierhalle opuściło go w wyniku konfliktu między miastem, a dzierżawcą gmachu. Andrzej Zgiet
Piwosze już mogą zacierać ręce - nowy właściciel najbardziej okazałego budynku na Rynku Kościuszki otworzy tu minibrowar.

Czyli spełni to, co obiecywało kiedyś białostoczanom Bierhalle. Trunki - warzone w sześciu kadziach - będą oparte na regionalnych recepturach, smaki konsultowane z klientelą, a na najbardziej wytrwałych bywalców ma zawsze czekać ich ulubiony kufel przechowywany w specjalnej szafie.

- Chcemy, żeby to było miejsce niepowtarzalne i oferta na naprawdę wysokim poziomie - zapewnia Marek Piotrowski, prezes firmy Mep-Pol. - I nie chodzi tu o elitarność czy poziom cen, tylko jakość pomysłu. Jeździmy po inspiracje do Niemiec i Austrii, a naszym zamiarem jest ściągnięcie ludzi na białostocki Rynek nawet zimą. Bo w sezonie letnim jest tu faktycznie gwar i tłum, ale wraz z ochłodzeniem ludzie stąd uciekają.

Plan Mep-Polu jest taki: w podziemiach kamienicy powstanie kameralna knajpka, gdzie będzie można poza napiciem się piwa potańczyć, wypić też kawę. A na połowie parteru - powstanie potężna piwiarnia z kilkoma gatunkami piwa - ciężkimi zimą, lekkimi latem. Do tego regionalne potrawy. - Turyści krążący po Białymstoku przychodzą przed Pałac Branickich i na Rynek. I szukają produktów regionalnych, w tym piw. I u nas one będą - obiecuje Marek Piotrowski, przypominając, że Podlaskie to nie tylko wysokoprocentowy "duch puszczy", ale i - zapomniana niestety - tradycja piwowarska. Zresztą atrakcji dla piwoszy ma być w Browarze Stary Rynek więcej. Firma planuje np. wymianę beczek z trunkami z podobnymi małymi browarami w Polsce: Gdańskiem, Poznaniem czy Toruniem.

- My im podrzucimy sto beczek, oni nam, a klient będzie mógł smakować, porównywać. Część piwa będziemy też butelkować, żeby można je było sprzedawać w sklepach np. w Tykocinie, gdzie także chcemy promować wszystko co najlepsze w regionie - dodaje prezes Mep-Polu.

Na razie w kamienicy po DH Nowym niewiele się dzieje, bo firma kończy formalności związane ze zmianą właściciela. Mep-Pol kupił budynek od miasta za ponad 13 mln zł. Ale już w październiku ruszy remont - będą odnawiane pomieszczenia w podziemiu i na parterze, wymieniana stolarka okienna i zgodnie z wymogami konserwatorskimi - odnawiana zabytkowa elewacja. Poza Browarem Stary Rynek w kamienicy ma też powstać co najmniej trzygwiazdkowy hotel, ma być miejsce pod handel i usługi i ewentualnie sala bankietowa - koncepcja zagospodarowania budynku jeszcze jest w trakcie opracowywania.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny