Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

British American Tobacco zainwestuje w zakład w Augustowie

Maryla Pawlak-Żalikowska
Augustów jest i pozostanie w 100 procentach fabryką koncentrującą się na produkcji tradycyjnych wyrobów tytoniowych - mówi Volkan Oruk, od kilku miesięcy dyrektor zakładu British American Tobacco w Augustowie.

To chyba miło obejmować szefostwo firmy, która będzie zwiększać zatrudnienie? Jakie względy zadecydowały, że to właśnie fabryka w Augustowie będzie dalej prowadzić produkcje a nie w Niemczech?

- Augustów jest jednym z czterech miejsc, które mają przejąć produkcję z Niemiec po zakończeniu tzw. procesu konsultacji z załogą w Bayreuth. Decyzja o przeniesieniu obejmowała szereg kryteriów ilościowych np. koszty produkcji i logistyki czy oddziaływanie na środowisko, jak również kryteria jakościowe np. wskaźniki jakościowe, elastyczność oraz analiza ryzyka.

Augustów jest jedną z kluczowych fabryk BAT na świecie, o sprawdzonej zdolności do radzenia sobie ze złożonością produkcji. Produkujemy i eksportujemy produkty na ponad 40 rynków na całym świecie. Dodatkowo, silną stroną Augustowa są umiejętności i postawa naszych pracowników - ich podejście do zmian i innowacji.

Osobiście muszę przyznać, że to wspaniała chwila dla mnie, jako dyrektora fabryki, aby móc ogłosić swojemu zespołowi, że rośniemy, że rozwijamy produkcję i zamierzamy zatrudnić więcej ludzi. Fakt, że Augustów przejmie część produkcji z Niemiec jest wynikiem zarówno dobrego zarządzania a także zaangażowania i wysokiej jakości pracy naszych pracowników.

Jakie znaczenie miały w tym procesie koszty pracy?

- Efektywność kosztowa jest ważnym czynnikiem i przemawiała na korzyść fabryki w Augustowie. Jednocześnie, chcę podkreślić, że efektywność kosztowa to jednak tylko jeden spośród wielu innych czynników.

Proszę powiedzieć, jak zmienia się branża tytoniowa pod wpływem rosnącej popularności papierosów elektronicznych i czy ma to wpływ na technologie czy profil BAT Augustów?

- Globalna strategia BAT obejmuje obszar redukcji szkodliwości oraz rozwoju produktów tytoniowych i nikotynowych nowych generacji. W 2015 roku BAT nabyła polską firmę Chic – lidera na polskim rynku papierosów elektronicznych. Niemniej jednak chciałbym podkreślić, że specyfika branży e-papierosów jest zupełnie inna.

Augustów jest i pozostanie w 100% fabryką koncentrującą się na produkcji tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Zapowiadacie Państwo kolejne inwestycje w augustowskiej firmie. Co to będzie?

- Dokładne liczby są przedmiotem bieżącej analizy oraz wyniku procesu konsultacji prowadzonej obecnie w fabryce w Bayreuth. Jesteśmy przekonani, że poziom inwestycji będzie co najmniej na poziomie takim jak w ostatnich latach, czyli ponad 100 mln zł. Musimy kupić i zainstalować nowe maszyny, ale także rozbudować infrastrukturę fabryki a także budynki.

Nasze inwestycje w fabrykę w Augustowie są odzwierciedleniem konsekwentnej i długoterminowej polityki inwestycyjnej BAT w Polsce. Przykłady innych dużych inwestycji BAT w ostatnich latach w Polsce to np. wdrożenie systemu sprzedaży bezpośredniej na terenie całego kraju oraz nabycie udziałów w polskiej grupie Chic, działającej na rynku papierosów elektronicznych.

Jest Pan cudzoziemcem. Proszę powiedzieć, jak dobrze zna Pan Polskę i co Pana u nas zaskoczyło? Co jest trudne w sferze pozazawodowej: może np. brak rodzimej, tureckiej kuchni?

- BAT jest prawdziwie międzynarodową firmą. W trakcie mojej kariery w BAT pracowałem w różnych miejscach, często bardzo od siebie kulturowo odległych. Nie tylko w Turcji, skąd pochodzę czy w Polsce, ale też w Iranie, Egipcie i Wielkiej Brytanii. W Polsce bardzo doceniam poziom edukacji i umiejętności, jakie Polacy oferują inwestorom zagranicznym. Możecie pochwalić się wysokim poziomem nauczania oraz dostępnością wysoko wykwalifikowanych pracowników, co sprawia, że Polska jest jednym z istotnych biznesowych centrów UE. Nowe pokolenie zna języki obce, więc jako obcokrajowiec przybywający z rodziną w Polsce nie mam większych problemów komunikacyjnych czy adaptacyjnych.
Lubię polską kuchnię, poza tym, zarówno w Warszawie jak i w Augustowie można znaleźć wiele restauracji, w tym również dobre tureckie, dlatego jesteśmy szczęśliwi z odkrywania doskonałych smaków w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny