Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branży grożą zwolnienia grupowe. "Sytuacja najgorsza od 2014 roku". Jest apel o pomoc do premiera Morawieckiego

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Złą koniunkturę w branży mają potwierdzać badania GUS, według których sytuacja gospodarcza przedsiębiorstw meblarskich jest najgorsza od stycznia 2014 roku.
Złą koniunkturę w branży mają potwierdzać badania GUS, według których sytuacja gospodarcza przedsiębiorstw meblarskich jest najgorsza od stycznia 2014 roku. Maciej Stanik/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apeluje o pomoc dla "zagrożonej zapaścią i zwolnieniami grupowymi branży meblarskiej". Szynaka postuluje o objęcie branży systemem rekompensat związanych z dynamicznym wzrostem cen energii elektrycznej oraz niewprowadzanie w niej tzw. podatku od nadmiarowych zysków, a także o rozwiązanie kwestii związanych ze sprzedażą surowca drzewnego przez Lasy Państwowe.

W liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, prezes Izby zwraca uwagę na trudną sytuację, w jakiej obecnie znalazła się polska branża meblarska, przypominając, że branża do tej pory była "światowym liderem w produkcji i eksporcie". – Tylko w okresie od marca do czerwca br. ilość sprzedawanych za granicę mebli miała spaść o prawie 100 tys. ton – brzmi treść.

Sytuacja w branży najgorsza od 2014 roku

Złą koniunkturę w branży mają potwierdzać badania GUS, według których sytuacja gospodarcza przedsiębiorstw meblarskich jest najgorsza od stycznia 2014 roku. Widać to także w pogłębiającym się spadku zamówień krajowych i zagranicznych, który osiągnął już poziom -35,7 proc.

– Dynamiczny wzrost kosztów energii elektrycznej, materiałów stosowanych w produkcji mebli, wynagrodzeń i innych kosztów okołoprodukcyjnych spowodowały, że polska branża meblarska traci konkurencyjność cenową na rynkach zagranicznych. Według prognoz OIGPM i B+R Studio, w 2023 roku nastąpi spadek o 8 proc. wartości i aż o 30 proc. wolumenu produkcji sprzedanej w sektorze meblarskim – czytamy w piśmie.

Branży grozi zapaść i zwolnienia grupowe

W związku z coraz trudniejszą sytuacją polskich producentów mebli, Jan Szynaka apeluje do premiera o działania, które "uchroniłyby branżę przed zapaścią i zwolnieniami grupowymi pracowników". Prezes Izby postuluje o pilne objęcie polskiej branży meblarskiej systemem rekompensat związanych z dynamicznym wzrostem cen energii elektrycznej oraz niewprowadzanie w niej tzw. podatku od nadmiarowych zysków.

Ponadto wskazuje na "rozwiązanie kwestii związanych ze sprzedażą surowca drzewnego przez Lasy Państwowe". Jak wyjaśnia – konieczne jest wstrzymanie dalszych podwyżek cen surowca drzewnego, jego eksportu na rynki zagraniczne i dotowania przemysłowego spalania drewna.

Apeluje również o utrzymanie i pilne przywrócenie certyfikacji FSC we wszystkich dyrekcjach regionalnych Lasów Państwowych. Ponieważ, jak wyjaśnia – utrata tego certyfikatu, wymaganego przez większość kontrahentów, spowoduje bowiem dalsze spadki zamówień na polskie meble.

W liście zwrócono także uwagę na "ignorowanie merytorycznego głosu całej polskiej branży drzewnej, w tym meblarskiej, przez Lasy Państwowe oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska". – W ciągu ostatnich kilku miesięcy organizacje branżowe, reprezentujące przemysł drzewny, wystosowały kilkanaście pism z propozycjami zmian w systemie sprzedaży surowca drzewnego – podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Branży grożą zwolnienia grupowe. "Sytuacja najgorsza od 2014 roku". Jest apel o pomoc do premiera Morawieckiego - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny