MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brama jak studio telewizyjne, a baszta na fotoplastykon. Znamy sześć pomysłów na studnie.

Aneta Boruch
Wśród propozycji znalazły się też takie by nadać im imiona
Wśród propozycji znalazły się też takie by nadać im imiona Fot. Archiwum
Fotoplastykon, galeria starych zegarów, karykatury - to między innymi chcieliby urządzić białostoczanie w pawilonach znajdujących się w ogrodzeniu Pałacu Branickich.

Niewielkie budyneczki zostały niedawno odrestaurowane. A potem miasto ogłosiło konkurs dla mieszkańców na najciekawszy pomysł ich urządzenia. Wpłynęło sześć propozycji.

Studnia Izabela, Studnia Klemens

Stowarzyszenie Szukamy Polski stawia na wystawy, działalność wydawniczą i edukacyjną. Pawilony nosiłyby specjalne nazwy, czyli Studnia Izabela i Studnia Klemens. Nadaniu imion towarzyszyłaby specjalna uroczystość, w czasie której osobowości kultury Białegostoku objęłyby funkcje rodziców chrzestnych.

W Studni Izabela zawisłyby tablice przedstawiające Białystok jako miasto wielu kultur, czyli rezydencję i ród Branickich, losy Ludwika Zamenhofa czy historię białostockich Żydów. W Studni Klemens znalazłby się fotoplastykon. To urządzenie w kształcie owalnego kiosku, zawierające trzy stanowiska z okularami i ekranami dotykowymi, dzięki którym można wirtualnie wyszukiwać i uruchamiać filmy i prezentacje multimedialne poświęcone historii i tradycji miasta.

W Bramie pod Zegarem mieściłoby się biuro stowarzyszenia i siedziba studia "Wschodzący Białystok" relacjonującego najważniejsze wydarzenia z miasta.

Firma Rzemiosło Artystyczne Mirosław Bondar w jednym z pomieszczeń Bramy Wielkiej proponuje utworzyć galerię starych zegarów, a zarazem sklep i komis.

Archeologiczna kapsuła

Natomiast Muzeum Podlaskie chciałoby, by w bramie i obu pawilonach umieścić wirtualne wystawy w ramach trasy turystycznej "Braniccy w Białymstoku". W jednym z pawilonów wirtualnie oglądałoby się portrety Branickich, ryciny i projekty z epoki, wizualizacje faz przebudowy Pałacu. Stanęłaby tu też gablota w formie kapsuły z prezentacją materiału zabytkowego z prac w ogrodzie. W drugim pawilonie natomiast byłaby prezentowana wystawa wirtualna pokazywałaby dzieje rezydencji po 1808 roku do czasów współczesnych.

Natomiast w bramie znalazłaby się wizualizacja stanowiska archeologicznego. W gablocie zaprezentowany będzie materiał zabytkowy z prac archeologicznych, interaktywne programy edukacyjne z możliwością korzystania z nich przez Internet. A także część recepcyjna, czyli toaleta, box na bagaż, sklepik z informacją turystyczną, automat z napojami.

Centrum brama

Inny pomysłodawca - białostocki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego stawia na turystykę. Kompleks trzech budynków w ogrodzeniu chce nazwać Centrum Brama.

W jednym z pawilonów znalazłby się punkt informacji turystycznej i sklepik z pamiątkami, a także stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. W drugim odbywałyby się różne wystawy, byłoby to też miejsce do organizacji wykładów i spotkań autorskich. W bramie natomiast znalazłaby się wystawa dotycząca historii zegara na wieży, którą można by zwiedzać po wykupieniu biletu, a także toaleta.

Najlepsze miejsce na Galerię

Kazimierz Falkowski widzi natomiast w tym miejscu Podlaską Galerię Karykatury, prezentująca m.in. wydarzenia polityczne w Polsce w latach 2000 - 2010.

Wojciech Józefowicz uważa natomiast, że jedna ze studni to świetne miejsce na prezentację prac uczniów i absolwentów Liceum Plastycznego w Supraślu, studentów i absolwentów Wydziału Architektury PB i miejsce na sprzedaż pamiątek. W drugiej znalazłaby się prezentacja dokonań białostockich i podlaskich firm oraz uczelni. W bramie natomiast punkt informacyjny i minibar Podlaskie Smaki z degustacją kulinariów regionalnych.

Z wszystkimi tymi propozycjami zapoznała się specjalna komisja w magistracie. I przekazała prezydentowi wniosek o przyznanie nagród najlepszym koncepcjom z najwyższą punktacją.

- Wyniki będą znane w ciągu kilku najbliższych dni. Ale na razie jeszcze nie będziemy decydować, jak ostatecznie zostaną zagospodarowane budynki - zastrzega wiceprezydent Tadeusz Arłukowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny