MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bożonarodzeniowe rekrutacje ruszyły pełną parą. Ile można zarobić, wcielając się w Świętego Mikołaja? Oferty pracy na święta [27.11.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Praca czeka nie tylko na kasie czy przy wykładaniu towarów. Nie brakuje ofert dla kandydatów gotowych wcielić się w role świątecznych postaci, ale także chcących sprzedawać choinki czy inne produkty bożonarodzeniowe albo pakować prezenty.
Praca czeka nie tylko na kasie czy przy wykładaniu towarów. Nie brakuje ofert dla kandydatów gotowych wcielić się w role świątecznych postaci, ale także chcących sprzedawać choinki czy inne produkty bożonarodzeniowe albo pakować prezenty. Mariusz Kapała / Polska Press
Grudzień to okazja na solidny zarobek, zwłaszcza dla osób, które z różnych względów nie mogą pracować na stałe. Sezon zacznie się już w Mikołaja, a potem z każdym dniem, aż do końca roku, ofert będzie przybywać. Dorobić można zarówno w kraju, jak i wyjeżdżając za granicę do prac związanych z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Choć konkurencja największa, to najlepiej płatna jest praca przy sprzątaniu, a nowością zyskującą coraz większą popularność jest opieka nad starszymi osobami.

Spis treści

Grudzień to przede wszystkim święta i przygotowania do nich, ale dla wielu to także szansa na dodatkowy zarobek. Podczas gdy w centrach handlowych już pojawiły się bożonarodzeniowe dekoracje, portale ogłoszeniowe zapełniły się ofertami pracy dla Świętych Mikołajów i jego pomocników, ale nie tylko. Jak wynika z raportów Grupy Progres i SeniorApp, świąteczne rekrutacje w firmach ruszyły z pełną mocą. Zwiększa się również zapotrzebowanie na świadczenie pomocy w robieniu zakupów, czy sprzątaniu mieszkania przed nadchodzącą Gwiazdką.

Nie tylko Mikołaj. Praca w świątecznej atmosferze czeka na chętnych

Chętni do sezonowych prac świątecznych mogą przebierać w etatach, które oferuje sektor handlu, produkcji czy usług. Według najnowszych danych Grupy Progres – w porównaniu do innych, spokojniejszych miesięcy roku – wzrost zapotrzebowania na kadrę w ww. branżach wynosi obecnie od 20 do 30 proc. (w zależności od sektora).

Praca czeka nie tylko na kasie czy przy wykładaniu towarów. Nie brakuje ofert dla kandydatów gotowych wcielić się w role świątecznych postaci, ale także chcących sprzedawać choinki czy inne produkty bożonarodzeniowe albo pakować prezenty.

Bożonarodzeniowe rekrutacje ruszyły pełną parą, a ich liczba stale rośnie

Jak co roku, w okresie przedświątecznym obserwujemy duże ożywienie w sektorach, które tradycyjnie w tym czasie są oblegane przez klientów. Co oznacza, że w handlu, produkcji czy usługach wzrost zapotrzebowania na pracowników sezonowych w tym czasie rośnie.

Zatrudnia m.in. Poczta Polska, która chce przyjąć 600 dodatkowych osób do obsługi świątecznych przesyłek (pracownicy sortowni, kierowcy oraz kurierzy).

Kadry poszukują także firmy produkcyjne, kurierskie, magazyny, a także handel. Praca czeka nie tylko na kasie czy przy wykładaniu towarów. Nie brakuje ofert dla kandydatów gotowych wcielić się w role świątecznych postaci, ale także chcących sprzedawać choinki i inne produkty bożonarodzeniowe albo pakować prezenty.

– Odnotowujemy znaczny wzrost zainteresowania pracą tymczasową i jest on widoczny zarówno wśród firm, jak i kandydatów chętnych do podjęcia tego typu zatrudnienia. Wzmożone zapotrzebowanie kadrowe, wśród pracodawców z sektorów tj. handlowego, produkcji spożywczej, tekstylnego oraz produkcji zabawek, zaobserwowaliśmy już pod koniec trzeciego kwartału - mówi Paweł Dąbrowski, Prezes spółek operacyjnych w Grupie Progres.

- Podobnie jest w e-commerce czy logistyce, potrzebującej dzisiaj ogromnej liczby rąk do pracy przy dystrybucji towarów, na które zapotrzebowanie przed świętami, mimo kryzysu gospodarczego, jest duże. Pojawia się też sporo zajęć tj. Mikołaj, Elf, w sprzedaży choinek czy na różnego rodzaju bożonarodzeniowych stoiskach i jarmarkach. Ofert zatrudnienia do prac świątecznych będzie jeszcze więcej na przełomie listopada i grudnia - dodaje Paweł Dąbrowski.

Praca dla Mikołaja: rekordowy wysyp ofert, ile można zarobić

Liczba ogłoszeń jest tym większa, że Mikołajów poszukują osoby indywidualne, centra handlowe i firmy – na swoje Christmas Parties.

W zależności od miejsca zatrudnienia różnić będą się stawki godzinowe.

  • Podczas półgodzinnej wizyty w domu, Mikołaj zarobi w okolicach 100-150 zł.
  • Swoimi prawami cenowymi rządzić się będą jednak odwiedziny w wigilię. Podczas kilku godzin pracy w przeddzień Bożego Narodzenia można powiększyć swój budżet nawet o 1000-1300 zł.
  • Towarzyszące Mikołajowy Śnieżynka lub Elf zarobią w ten sposób od 130 do 200 zł za odwiedziny.
  • Gościnne występy Mikołaja podczas firmowych imprez to zarobek rzędu 100 zł za godzinę, a Śnieżynki ok. 40 zł.
  • W centrum handlowym również nie brakuje okazji do zarobku dla Mikołajów i jego pomocników. Tu wynagrodzenie wynosi ok. 100 zł netto za godzinę dla „Siwobrodego” i 15 zł dla Śnieżynek i Elfów.

W tej pracy sprawdzą się osoby o konkretnych cechach i z konkretnymi umiejętnościami.

– Święty Mikołaj czy Śnieżynka muszą mieć dobry kontakt z dziećmi i rodzicami, być kreatywni, posiadać pewne zdolności aktorskie. Jeśli ktoś nie ma takich cech, a chce dorobić przed świętami, to z pewnością znajdzie pracę na innym stanowisku, bo ofert, które nie wymagają żadnych kwalifikacji, a jedynie zaangażowania i dyspozycyjności, w tym roku nie brakuje – zapewnia Paweł Dąbrowski.

Sprzedawca choinek - zarobek z prowizją za utarg

Wśród ogłoszeń, w których najważniejsza jest dyspozycyjność, znajdą się między innymi te dla sprzedawców choinek. Tutaj, oprócz podstawowego wynagrodzenia ok. 25 zł za godzinę, możemy liczyć na prowizje za sprzedaż, a także dodatek energetyczny za pracę na mrozie.

Duże możliwości zarobku dają również oferty pracy dla pracowników produkcyjnych, zarówno tych, którzy będą brać udział w samym procesie produkcyjnym świątecznych upominków czy bombek, jak i pakujących prezenty. Tutaj stawki godzinowe oscylują wokół 23 zł.

Chcesz zarobić więcej, wyjedź do świątecznej pracy za granicę

Na dużo wyższe zarobki mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na wyjazd za granicę.

  • Pracownik produkcyjny w Holandii, oprócz gwarantowanego mieszkania i pomocy w transporcie, otrzyma wynagrodzenie w wysokości blisko 14 euro za godzinę (przy przepracowaniu 40 godzin tygodniowo).
  • Jeśli natomiast zdecyduje się na pracę w nocy, zarobi w godzinę ponad 18 euro. W Niemczech, dla osoby pracującej przy produkcji świątecznych bombek, godzinowe wynagrodzenie wynosi ok. 11 euro.

Opieka dla osób starszych: nowe zajęcie i dobrze płatne

Zwiększa się liczba ofert dotyczących świadczenia usług związanych z przygotowaniami do świąt, ale jednocześnie rośnie też liczba osób gotowych świadczyć takie usługi.

Według danych SeniorApp, grupa osób poszukująca w listopadzie pomocy w posprzątaniu mieszkania – w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r. – powiększyła się piętnastokrotnie. Liczba osób, które oferują taką pomoc, urosła od listopada ub. roku o ponad 100 proc.

Średnia cena za usługę sprzątania mieszkania wynosi ok. 70 zł/1 godz. Osoby robiące zakupy na zlecenie mogą zarobić kilkadziesiąt złotych za godzinę, w zależności od ich zakresu i czasu, który poświęcą na tę czynność, a za dotrzymywanie towarzystwa – od 30 zł za godz.

– Coraz większą grupę stanowią osoby poszukujące kogoś, kto – w okresie świąteczno-noworocznym – dotrzyma towarzystwa ich bliskim. Najczęściej to starsi ludzie, rodzice czy dziadkowie, którzy mieszkają daleko i są sami. Na szczęście rośnie też liczba Polaków gotowych spędzić swój wolny czas z kimś, kto tego potrzebuje, a nie może liczyć na towarzystwo rodziny czy przyjaciół - zauważa Igor Marczak z SeniorApp.

- Z naszych danych wynika, że w listopadzie 2021 takich osób było niespełna 1200, na początku listopada tego roku grupa ta powiększyła się do 2600 os. i stale przybywają kolejne – dodaje Igor Marczak z SeniorApp.

– Przed nami dopiero pik tego rodzaju zamówień. Na ogół zaczyna się on już pod koniec listopada i trwa do końca grudnia. Na podstawie tegorocznych danych możemy prognozować, że wzrost liczby chętnych do prac związanych ze świętami – w porównaniu do grudnia 2021 r. wyniesie 200 proc. Podobne wzrosty dot. liczby klientów. Dlatego, jeśli ktoś szuka wsparcia np. w przygotowaniu do świąt, to już powinien się tym zająć, bo za moment znalezienie odpowiedniej osoby do pomocy może być bardzo trudne – podsumowuje Igor Marczak.

Trwa głosowanie...

Eko różne ma oblicza. Jak dbasz o środowisko?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bożonarodzeniowe rekrutacje ruszyły pełną parą. Ile można zarobić, wcielając się w Świętego Mikołaja? Oferty pracy na święta [27.11.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny