Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bożena Schleicher: Zdrowa dieta, zdrowa rodzina

Agata Sawczenko
Bożena Schleicher
Bożena Schleicher
Co nas powstrzymuje przed zdrowym odżywianiem? Przede wszystkim złe nawyki i mity dotyczące diety. Bardzo łatwo to zmienić.

Kurier Poranny: Kobiety w ciąży z jednej strony mają świadomość, jak bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, z drugiej nierzadko uważają, że wystarczy zażywać suplementy diety, by dostarczyć organizmowi - swojemu i dziecka - potrzebnych składników odżywczych.

Bożena Schleicher, specjalistka z medycyny chińskiej i makrobiotyki: Ale zdrowa, zrównoważona dieta jest najbezpieczniejszym, najtańszym najzdrowszym i najłatwiej dostępnym lekarstwem w ciąży. Co przeszkadza, by wykorzystać ten potencjał? Najczęściej nasze nawyki żywieniowe i mity o niektórych pokarmach.

W ubiegłym tygodniu opowiadała nam Pani o węglowodanach, tłuszczach - dlaczego są tak ważne w diecie przyszłej mamy i co jeść, by dostarczyć ich w sposób naturalny i bezpieczny. Na co jeszcze powinna zwrócić uwagę kobieta, która spodziewa się dziecka?

- Musi dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów. Musi pamiętać, że witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są magazynowane w organizmie i muszą być dostarczane codziennie.

Jakie to witaminy?

- Do tej grupy należą: witamina C, B, kwas foliowy.

Gdzie je znajdziemy?

- Cennym źródłem witamin i minerałów są warzywa liściaste: kapusta, buraki, sałata, pietruszka, koper, szczypior. Warzywa korzeniowe i dyniowe: rzepa, marchew, kabaczki, rzodkiewka, dynia i inne warzywa takie jak brokuły, kalafiory, seler, zielony, groszek, fasolka szparagowa, bób, cebula, por, świeże i suszone owoce.

A co z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach?

- Są magazynowane w wątrobie. Są to witaminy AE. W dużych ilościach znajdują się w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach, takich jak marchew, dynia, melon.Znajdziemy je też w warzywach o ciemnozielonych liściach, na przykład szpinaku, jarmużu, kapuście włoskiej, pekińskiej, brokułach. Witaminy najlepsze są z naturalnych źródeł. Mikroelementy z witaminą B12 zawarte są w glonach kombu, wakame, hiziki, arame, nori, agar-agar, spirulina, chlorella, morszczyn.

A gdzie znajdziemy witaminę C?

- Zawierają ją wszystkie świeże warzywa i owoce, a także kiszona kapusta, ogórki, ziemniaki gotowane w mundurkach, brukselka, brokuły, czarna porzeczka, maliny, truskawki, cytryny, grejpfruty.

Jednak witaminy to nie wszystko. Jakie sole mineralne są ważne w diecie przyszłej mamy?

- Takie pierwiastki jak potas, sód, cynk, selen, wapń i żelazo są bardzo ważne w budowie zdrowia matki i dziecka. Pierwiastki te występują obficie w zielonych warzywach liściastych, pełnych ziarnach zbóż, grzybach, drożdżach, glonach. Cynk zawierają wszystkie orzechy, nasiona dyni, kukurydza, drożdże piwne, pełne ziarna zbóż, kiełkujące nasiona, banany, pomidory w sezonie, ostrygi, owoce morza, wątroba.

Pamiętajmy tylko, że cynk lepiej się wchłania, jeśli pomidory będą gotowane, jako sos, zupa, leczo, pieczone, nadziewane. Wapń zawiera łosoś, sardynki, drożdże piwne, nasiona sezamu, migdały, kiełkujące nasiona i ziarna zbóż, wodorosty, kapusta biała, włoska, wszystkie zielone liście. Witaminy z grupy B zawierają drożdże, jaja, mięso, orzechy, nasiona słonecznika i dyni, ryby, kiełki pszenicy. Żelazo zawierają jaja z naturalnych hodowli, suszone owoce, takie jak figi, morele czy śliwki, drożdże piwne, chleb pełnoziarnisty, kiełkujące nasiona i ziarna, buraki, brokuły, warzywa o zielonych liściach, wodorosty.

Żelazo jest też w wątróbce i mięsie wołowym, ale pamiętajmy, żeby bogate w żelazo jedzenie spożywać razem z witaminą C, która wspomaga jego wchłanianie. Kobietom w ciąży i tym, którym ją planują, zaleca się też spożywanie odpowiednich dawek folianów.

Dlaczego są one takie ważne?

- Ponieważ ich niedobór, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach ciąży, może prowadzić do rozwoju wad cewy nerwowej u dziecka, przedwczesnego porodu i niskiej wagi dziecka. Nazwa foliany pochodzi od łacińskiego słowa folium, które oznacza liście. A więc najlepszym źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa i rośliny strączkowe. Szpinak, szparagi, liciście rzepy, buraki, soczewica, fasolka pinto, czarna fasolka, czerwona, biała fasolka nakrapiana, brukselka, orzeszki ziemne, drożdże piwne, warzywa korzeniowe, pełne i kiełkujące ziarna zbóż. Kwas foliowy jest też w łososiach, daktylach, grzybach, w soku pomarańczowym i wątrobie.
Wszystko to trzeba spamiętać. A nie wystarczy - jak polecają lekarze - wziąć raz dziennie pigułki z kwasem foliowym?

- Kwas foliowy pochodzący z naturalnych źródeł pokarmowych nie stanowi źródła zagrożenia dla zdrowia. Najnowsze badania wykazują, że suplementowany kwas foliowy wpływa na wzrost ryzyka raka piersi, raka jelita grubego i raka prostaty, zwiększa ryzyko pojawienia się u dzieci astmy i infekcji układu oddechowego.

Proszę jeszcze wytłumaczyć, jak to jest z ziołami i przyprawami w diecie kobiety w ciąży.

- Przyprawy i zioła wspomagają trawienie i przyswajanie składników pokarmowych, zapobiegają wzdęciom, są bogate w minerały i witaminy. To majeranek, tymianek, czomber, kminek, imbir, kurkuma, kolendra, czosnek, goździki, cynamon, bazylia, oregano. Ale bez glutaminianu sodu i bez benzamianu. Są to chemiczne substancje wzmacniające aromat i smak, jednak niebezpieczne dla zdrowia.

A na sól trzeba uważać?

- Spokojnie można używać soli morskiej czy kłodawskiej - byle bez nadmiaru. Zbyt duża ilość soli stosowana w czasie ciąży powoduje dolegliwości nerek, zatrzymuje płyny, dając obrzęki, pojawiają się problemy z nadciśnieniem i zatruciem ciążowym. Nie chodzi tu tylko o sól używaną w kuchni, ale przede wszystkim o sól stosowaną jako środek konserwujący i smakowy. Dodatkowe, ukryte źródła soli to sery, kiełbasy, konserwy, warzywa konserwowane, solone orzeszki, chipsy oraz wypieki, zawierające proszek do pieczenia - dwuwęglan sodu i napoje gazowane.

Co z cukrem?

- Cukier znajduje się w owocach, warzywach, zbożach i nasionach. Węglowodany złożone zawarte w zbożach, owocach i warzywach, uwalniają cukier stopniowo, dzięki czemu trzustka i wątroba mogą pracować we własnym rytmie. Poziom glukozy we krwi pozostaje stabilny, daje energię na cały dzień. Jednak duże spożycie białego cukru i białej mąki powoduje wzrost poziomu cukru we krwi, co sprawia, że trzustka musi wydzielić dużą ilość insuliny, a to z kolei prowadzi do obniżenia poziomu cukru do bardzo niskiej wartości.

Dlaczego trzeba na to uważać?

- Pojawia się uczucie wyczerpania, napięcia nerwowego, stres i niepohamowany apetyt na słodycze. Podwyższony stale poziom cukru skutkuje przemęczeniem trzustki, ujawnia się w formie cukrzycy ciężarnych, otyłości lub problemów z wątrobą, wysokim poziomem cholesterolu. Wysoki poziom cukru we krwi zakłóca wchłanianie wapnia i białek, co wpływa na budowę kości. Cukier obniża poziom bakterii jelitowych. Nadmierne ilości białej mąki i rafinowanego cukru powodują straty rezerw witamin z grupy B, żelaza, fosforu i wapnia. Dlatego naturalną potrzebę cukru zaspokoimy jedząc owoce, warzywa, zboża, orzechy i nasiona.

Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Czym gasić pragnienie?

- Czysta woda w dostatecznej ilości jest potrzebna dla prawidłowego przepływu krwi, funkcji wydzielniczej gruczołów oraz reakcji chemicznych zachodzących w komórkach. W ciąży przyszła mama musi wypijać dodatkowe szklanki wody w celu wytworzenia dodatkowej krwi dla niej samej, dla dziecka oraz trzech do sześciu litrów wód płodowych.

Latem należy pić wodę mineralną, wodę źródlaną, soki owocowe, soki warzywne, najlepiej przyrządzane w domu. Sałaty, zupy i jarzyny też dostarczają nam dużo wody.

W zimie wskazane są herbatki ziołowe i owocowe z suszonych malin, owoców leśnych, lekko słodzone miodem, ksylitolem (cukier brzozowy) lub słodem ryżowym jaglanym, jęczmiennym albo syropem klonowym lub syropem z agawy. Trzeba pamiętać, aby wszelkie napoje spożywać pół godziny przed posiłkiem lub godzinę-dwie po posiłku.

Dlaczego?

- Picie napojów podczas posiłku rozcieńcza soki żołądkowe, zaburza proces trawienia i jest przyczyną otyłości. I bardzo ważne - nie pić zimnych napojów zaraz po posiłku - tylko ciepłe. Zimny napój powoduje, że tłuszcze w żołądku zetną się, czyli stwardnieją, co bardzo utrudnia proces trawienia i może być przyczyną wzdęć, uczucia pełności, pojawia się uczucie tak jakby przelewania się w jelitach.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny