MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie 2022. Ceny są wysokie, chcemy drastycznie ciąć wydatki na zaopatrzenie świątecznych stołów i prezenty pod choinkę

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Musimy zredukować wydatki na tradycyjne potrawy świąteczne, bo już wiemy, że strategia - zastaw się a postaw się, działa na bardzo krótkję metę. Przy tak wysokiej inflacji może prowadzić prostą drogą do długów, które trudno będzie spłacić.
Musimy zredukować wydatki na tradycyjne potrawy świąteczne, bo już wiemy, że strategia - zastaw się a postaw się, działa na bardzo krótkję metę. Przy tak wysokiej inflacji może prowadzić prostą drogą do długów, które trudno będzie spłacić. Anna Kaczmarz/Polska Press
Coraz gorsze wiadomości dla handlu - zwłaszcza tych sklepów i przedsiębiorców, którzy liczyli, że zadziała jak zawsze staropolska zasada: zastaw się, a postaw się. W święta Bożego Narodzenia 2022 na wydatkach dotyczących świątecznego spisu potraw oraz prezentów nie zamierzają oszczędzać tylko młodzi Polacy, choć niekoniecznie owa zasada jest im znana.

Spis treści

Wiadomości z rynku żywności od miesięcy są złe. Nawet jeśli już nie brakuje masła, cukru czy olejów roślinnych, to w okresie, gdy znikały one z półek, handlowcy zrobili ostre równanie w górę ich cen, nawet dwu czy trzykrotnie przewyższające średni wskaźnik inflacji. Choć tych produktów nie brakuje, to ceny pozostały na wysokim poziomie, a teraz nawet idą w górę już w średnim rytmie inflacji.

Wydatki na święta Bożego Narodzenia 2022 pod znakiem rekordowych cen żywności

Co gorsza, nie da się świątecznego stołu zastąpić w mniejszej lub większej proporcji tańszymi substytutami. Weźmy dla przykładu mięso: tani zwykle kurczak cenami zajął pozycje rok temu przypisane wieprzowinie pod względem cen. Wołowina droższa jest o 60 proc., a tyle, co rok temu mięso wołowe kosztuje w tej chwili mięso indycze. Ceny jaj już niemal się podwoiły. Karp w tym roku (40-60 zł) na poziomie łososia z ubiegłego roku. I długo by jeszcze mnożyć listę przykładów, pokazującą, że podwyżki 17-18 proc. w przypadku żywności to bajka - trzeba używać wskaźników 40-70 procent.

Zakupy świąteczne 2022. Ile planujemy wydać na żywność i na prezenty

W dniach 25-28 listopada 2022 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie dotyczące zakupów Polaków na Święta Bożego Narodzenia – artykułów żywnościowych i prezentów.

Boże Narodzenie 2022. Ceny są wysokie, chcemy drastycznie ciąć wydatki na zaopatrzenie świątecznych stołów i prezenty pod choinkę
mat. prasowe Research Partner

Prawie 40 proc. badanych zadeklarowało, że kupi mniej produktów żywnościowych na święta niż rok temu. 34 proc. kupi tyle samo produktów żywnościowych co w 2021 roku, a kolejne 3 proc. ankietowanych nawet więcej. Aż 17 proc. nie ma zdania na ten temat.

Podobne wyniki otrzymano na pytanie o zakupy prezentów świątecznych. 36 proc. Polaków twierdzi, że kupi ich mniej niż rok wcześniej, a 31 proc. tyle samo. Jedynie 6 proc. chce ich kupić więcej, a 20 proc. nie ma zdania na ten temat.

Wydamy mniej, bo widzimy wysoką inflację i odczuwamy spadek wartości pieniądza

Podsumowując wyniki, eksperci Research Partner podkrelają, iż badani odczuwają wysoką inflację i utratę siły nabywczej. Ponad 1/3 ankietowanych liczy się z ograniczeniami zakupów na świąteczny stół oraz pod choinkę.

Boże Narodzenie 2022. Ceny są wysokie, chcemy drastycznie ciąć wydatki na zaopatrzenie świątecznych stołów i prezenty pod choinkę
mat. prasowe Research Partner

Wprawdzie respondenci pomiędzy 18. i 24. rokiem życia deklarują, że ich zakupy - zarówno żywnościowe jak i prezenty - będą bardziej obfite, ale osoby po 45. roku życia znacznie częściej twierdzą, że dokonają mniejszych zakupów żywnościowych niż rok wcześniej (45 proc. vs. 39 proc. dla całej populacji). A to właśnie ta grupa wiekowa stanowi ponad połowę naszego społeczeństwa, podkreślają eksperci.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 25-28.11.2022, na ogólnopolskiej próbie 1052 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny