Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bony na wakacje. Mniej osób dostanie wakacyjny bon turystyczny? Dla kogo bony na wakacje? 1000 zł na wakacje pod znakiem zapytania

asz
Bony na wakacje mają pozwolić Polakom wyjechać na urlop, a branży turystycznej odrobić straty poniesione przez pandemię koronawirusa. Kto może dostać 1000 zł na wakacje? Bony turystyczne - wszystko, co musisz wiedzieć.
Bony na wakacje mają pozwolić Polakom wyjechać na urlop, a branży turystycznej odrobić straty poniesione przez pandemię koronawirusa. Kto może dostać 1000 zł na wakacje? Bony turystyczne - wszystko, co musisz wiedzieć. 123rf.com
Bon na wakacje to nowy pomysł rządu na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Miałby on pozwolić upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – umożliwić Polakom wyjazd na wakacje i dać zastrzyk gotówki branży turystycznej. Bony wakacyjne mają wynieść 1000 zł i przysługiwać nawet 7 milionom Polaków. Dla kogo będą pieniądze na wakacje, jakie są warunki ich otrzymania i czy można już składać wnioski? Sprawdź, co wiadomo o dodatku, który już zyskał nazwę 1000 plus na wakacje. Czy dostaniemy pieniądze już na wakacje 2020?

Nie będzie 1000 plus? Bony na wakacje pod znakiem zapytania

W maju pojawiały się informacje na temat tego, że rząd chce wprowadzić bony turystyczne na wakacje, wraz ze szczegółami, jak miałoby to wyglądać. Teraz jednak okazuje się, że projekt, z którym zdążyliśmy się już zaznajomić, najprawdopodobniej czekają zmiany.

Portal Wirtualna Polska dowiedział się, że może zostać zmieniony próg dochodów, powyżej którego nie otrzymamy bonu turystycznego. Pierwotnie była mowa o tym, że bon na wakacje otrzyma każdy, kto zarabia mniej niż 5,2 tys. zł brutto, zaś według informacji WP ten limit ma być obniżony do 4 tys. zł brutto, co znacznie zmniejszy liczbę beneficjentów.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że obecnie rozważane są różne propozycje.

Pomoc kierowana do tych, którzy najbardziej ucierpieli, może być bardziej efektywna - powiedział Mueller.

Oznacza to, że być może bony turystyczne nie będą wsparciem dla całej branży turystycznej, a jedynie dla tych z niej, którzy przez pandemię koronawirusa ponieśli największe straty.

Poniżej znajduje się archiwalna część artykułu, w której opisane są informacje przekazywane nt. bonów turystycznych w maju.

Bony na wakacje będą dla każdego?

Mniej niż 1000 zł na wakacje, ale za to dla każdego? Taki pomysł padł ze strony rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Adam Abramowicz skierował w tej sprawie pismo do wicepremier Jadwigi Emilewicz, w którym przekonuje, że bony turystyczne powinny przysługiwać wszystkim Polakom, a nie tylko tym, którzy mają umowę o pracę.

Ponieważ w obecnym kształcie wydatki z budżetu państwa na bony na wakacje szacuje się na ok. 7 mld zł, rzecznik MŚP sugeruje, by zwiększając liczbę beneficjentów, zmniejszyć wartość pojedynczego bonu. Jego zdaniem ma to sens – zainteresowanie świadczeniem będzie większe, więcej osób zdecyduje się na wakacje i w efekcie branża turystyczna zyska jeszcze więcej.

Bony: 1000 zł na wakacje, by ratować branżę turystyczną

Pandemia koronawirusa mocno dała się we znaki niemal każdej branży. Rząd wymyślił, jak pomóc odrobić straty w turystyce – rozwiązaniem mają być bony turystyczne dla Polaków. To rodzaj świadczenia, w ramach którego polscy pracownicy mogą dostać 1000 zł na wakacje, które spędzą w Polsce. Rząd chce, bon wakacyjny mógł finansować już wakacje 2020. Co o nowym świadczeniu wiemy na ten moment?

Bon turystyczny na wakacje - szczegóły poznamy w najbliższym czasie

Jak zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz w Studio Biznes, trwają intensywne prace nad projektem bonów turystycznych. Na razie trwają obliczenia, a nie prace nad projektem ustawy. Mimo wszystko Emilewicz ma nadzieję, że bony na wakacje pojawią się jeszcze w tym roku, a w najbliższym czasie będzie można zaprezentować projekt nowego świadczenia.

Według zapowiedzi wicepremier, bon turystyczny nie będzie jednorazowy - ma zostać z nami na dłużej i przyczyniać się do promocji zatrudniania pracowników na etat. Możliwe, że na wykorzystanie bonu na wakacje będziemy mieli dwa lata.

Turystyczny bon 1000 zł na wakacje. Dla kogo rządowa oferta?

Na ostateczny kształt nowego programu trzeba będzie jeszcze poczekać, jednak prace trwają, a wicepremier Jadwiga Emilewicz chce, by zakończyły się niebawem. Według niej możliwe jest, że 1000 zł na wakacje dostaniemy jeszcze w 2020 roku. Na razie znamy podstawowe informacje o bonach wakacyjnych, czyli:

  • dla kogo będą przeznaczone,
  • w jakiej formie będą przyznawane,
  • kto je sfinansuje,
  • gdzie będzie można z nich korzystać.

Jeśli pomysł dojdzie do skutku i wypali, bony turystyczne pomogą Polakom wyjechać na wakacje i dostarczą tak potrzebną w kryzysie gospodarczym gotówkę do sektora turystyki.

Kto dostanie bon wakacyjny? Dla kogo bon 1000 plus? Sprawdź, czy masz szanse na ten dodatek

7 mln – tylu Polaków według szacunków rządu ma mieć możliwość skorzystania z bonu 1000 plus na wakacje. Kto może na niego liczyć? Według informacji, które do tej pory przekazywali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, bony turystyczne otrzymają słabo zarabiający Polacy. Dwa warunki, które trzeba spełnić, by móc otrzymać bony 1000 zł na wakacje to:

  • zatrudnienie na umowę o pracę,
  • zarabianie mniej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie (5200 zł brutto).

W ten sposób niskie zarobki mają nie być przeszkodą w udaniu się na wakacyjny wypoczynek. Z kolei danie Polakom możliwości wyjazdu na wakacje ma przynieść zyski dotkniętej kryzysem branży turystycznej.

O ile warunek zarobków niższych niż przeciętne wynagrodzenie w Polsce spełnia sporo pracowników, problemem może okazać się forma zatrudnienia. Ograniczenie beneficjentów programu bonów na wakacje tylko do osób zatrudnionych na umowę o pracę sprawia, że na 1000 zł na urlop nie mogą liczyć osoby samozatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą, a także pracownicy zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych: zlecenia i o dzieło.

Z kolei dobrą wiadomością jest to, że zgodnie z zapowiedziami na to, czy otrzymamy bon 1000 plus na wakacje nie będą miały wpływu zarobki współmałżonka, jeśli są wysokie.

Przykład: Aneta zarabia 4 tys. zł brutto, a jej mąż Jacek – 8 tys. zł brutto. Mimo, że zarobki Jacka przekraczają wysokość przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, Aneta będzie mogła otrzymać bon na wakacje, gdyż jej zarobki są niższe.

Bony na wakacje. Kto może z nich skorzystać?

Jak mówił wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, z turystycznych bonów na 1000 zł skorzystać będą mogli także inni członkowie rodziny. Będzie można więc wykorzystać bon wakacyjny na sfinansowanie wakacji dla dziecka.

Tak, to będzie bon w formie karty kredytowej, ale oczywiście on będzie możliwy do wykorzystania w ramach rodziny. Czyli na pewno współmałżonek, dzieci, będą mogły wykorzystać ten bon turystyczny – mówił w TOK FM Andrzej Gut-Mostowy.

Najważniejszą kwestią jest to, że bon wakacyjny ma być przeznaczony wyłącznie na opłacenie usług realizowanych w Polsce. Jeśli więc otrzymamy 1000 zł na wakacje, musimy spędzić urlop w kraju.

Bony 1000 plus na wakacje. Warunki otrzymania pieniędzy na wakacje. Kto za to zapłaci?

Pojawia się jeszcze pytanie o to, kto sfinansuje bony na wakacje. Założeniem rządu jest, by na początku (czyli prawdopodobnie na wakacje 2020) większością kosztów został obciążony budżet państwa. Część jednak ma sfinansować pracodawca. Proponowany podział finansowania bonów wakacyjnych zakłada proporcje:

  • 90 proc. - państwo
  • 10 proc. - pracodawca.

W przyszłości jednak udział państwa w finansowaniu bonów na wakacje miałby być stopniowo zmniejszany. Samo takie założenie sugeruje, że rząd chciałby, by 1000 plus na wakacje było dłużej działającym programem.

Dopłata pracodawcy do bonów turystycznych ma być jednak dobrowolna – i tu pojawia się problem. Z jednej strony pracodawca ma dopłacić do wakacji pracownika zaledwie 100 zł. Jeśli jednak zatrudnia wielu pracowników, koszty związane z finansowaniem bonów na wakacje drastycznie szybują w górę. Nie każdy pracodawca będzie chciał lub mógł pozwolić sobie na takie wydatki w sytuacji, w której pandemia koronawirusa wywołała kryzys niemal w każdej branży.

Oprócz kwestii możliwości finansowych, wątpliwości czy nawet oburzenie pracodawców może budzić fakt, że bony wakacyjne stanowią wsparcie dla branży turystycznej. A co z pomocą dla innych sektorów gospodarki?

Może się okazać, że rząd przeszacował liczbę Polaków, którzy skorzystają z bonów na wakacje. Jeśli bowiem pracodawca nie zdecyduje się na dofinansowanie 1000 plus na wakacje dla swoich pracowników, nie otrzymają oni świadczenia w ogóle. Nie można bowiem uzyskać bonu finansowanego wyłącznie przez państwo – pod tym względem dopłata ze strony pracodawcy jest wymagana.

Bony 1000 zł na wakacje. Jak to ma wyglądać?

Ci, którzy będą mogli otrzymać bony wakacyjne, muszą liczyć się z tym, że nie zobaczą gotówki. Zamiast tego otrzymają kartę pre-paid – to nią będzie dokonywać się płatności za usługi turystyczne. Prawdopodobnie też konieczne będzie, by realizowane bonem wakacyjnym płatności obejmowały noclegi.

Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny