MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boli cię noga? Uważaj, to może być zapalenie żył! Objawy wskazują, że potrzebne jest szybkie leczenie. Sprawdź pierwsze oznaki zakrzepicy

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Zapalenie żyły to niebezpieczna sytuacja, która grozi powikłaniami, a nawet zgonem. Szczególnie groźne jest zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Tych objawów nie bagatelizuj, zwłaszcza, jeśli masz problemy z przepływem krwi, a szczególnie z żylakami czy krążeniem w nogach. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Zapalenie żyły to niebezpieczna sytuacja, która grozi powikłaniami, a nawet zgonem. Szczególnie groźne jest zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Tych objawów nie bagatelizuj, zwłaszcza, jeśli masz problemy z przepływem krwi, a szczególnie z żylakami czy krążeniem w nogach. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. amenic181/Getty Images
Zapalenie żył to najczęściej zmiany w nogach, które mają źródło w zakrzepicy i mogą zagrażać życiu. Procesy zapalne mogą mieć różne przyczyny i dotyczyć zarówno żył powierzchownych, jak i tych głębokich. W drugim przypadku są znacznie bardziej niebezpieczne, bo mogą prowadzić do powstania zatoru płucnego i zgonu. Warto więc wiedzieć, jakie są objawy zapalenia żył na tle zakrzepowym, by móc jak najszybciej uzyskać odpowiednie leczenie.

Spis treści

Czym jest zapalenie żył?

Zapalenie żył to stan zapalny w obrębie naczyń krwionośnych, które odprowadzają krew do serca. Najczęściej dotyczy pojedynczej żyły i powstaje np. na skutek zakażenia, urazu – w tym założenia cewnika do żyły, choroby nowotworowej czy autoimmunologicznej, i jest skutkiem zmian zakrzepowych w jej świetle.

Zapaleniu żył sprzyjają trzy czynniki nazywane triadą Virchowa: zaburzenia przepływu krwi (np. na skutek unieruchomienia albo ucisku), uszkodzenia ściany żyły i nadmierna krzepliwość krwi, która może mieć podłoże genetyczne. Do wystąpienia zmian wystarczą przy tym dwa z wymienionych czynników.

Sprawdź też: Masz lecieć samolotem? Te leki mogą uratować ci życie

Czym różni się zakrzepowe zapalenie żył głębokich i powierzchownych?

Zapalenie żył na tle zakrzepowym może rozwinąć się w żyłach głębokich, które towarzyszą tętnicom i często nie mają zastawek, które zapobiegałyby zastojom krwi. Może też dotyczyć żył powierzchownych, które są położone płycej i połączone z tymi głębokimi za pomocą żył przeszywających (perforatorów).

Czytaj także: Po czym poznać że żyły są zapchane? Zrób prosty, domowy test. Sprawdzi, czy nie grozi ci zakrzepica i miażdżyca

Zapaleniem żył głębokich nazywa się powszechnie żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, która należy do najczęstszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej dotyka żył kończyn dolnych, do których należą: żyła podkolanowa, udowa i udowa wspólna, żyła głęboka uda i biodrowa zewnętrzna. Grupą najbardziej narażoną na jej rozwój są kobiety po 40. roku życia, przy czym ryzyko jej rozwoju rośnie wraz z wiekiem.

Zobacz: jakie objawy mogą sygnalizować groźne zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może przebiegać także pod postacią zatorowości płucnej. Dochodzi wtedy do zwężenia lub zamknięcia tętnicy płucnej lub części jej rozgałęzień przez skrzep krwi, który może przemieszczać się z żył głębokich, najczęściej z dolnych części ciała. Zator może utworzyć się także w innych naczyniach, prowadząc do zespołu pozakrzepowego i przewlekłej niewydolności żylnej.

Zakrzepowe zapalenie żył może dotyczyć także żył powierzchownych, które występuje czterokrotnie częściej od tego rozwijającego się w żyłach głębokich i płucach (zator płucny). Najczęściej rozwija się w nogach, obejmując żyłę odpiszczelową (ponad połowa przypadków), obocznice żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej oraz samą żyłę odstrzałkową. Zakrzepica żył powierzchniowych rozwija się także w kończynach górnych i tych zlokalizowanych w szyi. Choć w wielu przypadkach stan ostry ustępuje, może też dojść do powikłań, a zmiany mają tendencję do nawracania.

Sprawdź też:

Jak rozpoznać objawy zakrzepowego zapalenia żyły?

Zmiany zakrzepowe występują wraz ze stanem zapalnym, który wywołuje specyficzne dolegliwości – główne to opuchlizna, ból oraz bladość lub zaczerwienienie skóry. Trzeba jednak wiedzieć, że mogą rozwijać się także bez symptomów, co znacznie utrudnia postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Objawy zapalenia żyły powierzchniowej, na które trzeba zwrócić uwagę, obejmują:

  • miejscowy piekący lub kłujący ból, zwłaszcza pod wpływem dotyku,
  • wyczuwalne stwardnienie i pogrubienie żyły,
  • lokalne zaczerwienienie albo bladość kończyny,
  • zwiększenie ciepłoty chorej kończyny,
  • rzadziej gorączka, obecność ropy w przypadku zakażenia uszkodzonej żyły.

Podobne, choć znacznie poważniejsze, są objawy zakrzepicy żył głębokich, która wraz z powikłaniem w postaci zatorowości płucnej jest trzecią najczęstszą przyczyną ostrych stanów sercowo-naczyniowych, zaraz po zawale serca i udarze mózgu.

Kliknij w obrazek i sprawdź, jakie objawy sygnalizują zakrzepicę żył głębokich.

Zapalenie żyły to niebezpieczna sytuacja, która grozi powikłaniami, a nawet zgonem. Szczególnie groźne jest zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Tych objawów nie bagatelizuj, zwłaszcza, jeśli masz problemy z przepływem krwi, a szczególnie z żylakami czy krążeniem w nogach. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Boli cię noga? Uważaj, to może być zapalenie żył! Objawy wsk...

Objawów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej nie należy lekceważyć, gdyż może prowadzić do zgonu. W przypadku ich zauważenia należy jak najszybciej udać się do lekarza POZ, czyli niekoniecznie do specjalisty, po skierowanie na badanie ultrasonograficzne żył, czyli USG Doppler, a następnie na konsultację z flebologiem lub angiologiem.

Źródła:

Polecamy ponadto:

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny