Tegoroczny 9. Festiwal Kultur i Podróży „Ciekawi Świata” potrwa od 24 do 28 października 2019 roku i w jego ramach przewidzieliśmy ponad 20 wydarzeń. Będą to: prezentacje podróżnicze dla dorosłych i dla dzieci, filmy, koncerty, wystawa, spotkania z blogerami i twórcami filmów, a także mnóstwo dodatkowych atrakcji.
Białystok odwiedzą niezwykli goście: Przemek Kossakowski, Jacek Hugo-Bader, Rafał Fronia, Kaja Kraska, Viktor Borsuk, Jarosław Kuźniar, Mateusz Waligóra, Piotr Jurkowski, Tomasz Jakimiuk, Magda Bębenek i Piotr Horzela, Jędrzej Majka, Krzysztof Gajewski, Ryszard Jakubowski, Michał Pater i Robert Gondek.
Małych Odkrywców do podróżowania i odkrywania świata zachęcą Michał Obrycki i Piotr Czyszpak. W programie są także trzy wyjątkowe filmy: Dreamland o wybitnym himalaiście Macieju Berbece, nakręcony przez jego syna; Ostatnia góra o zimowej wyprawie na K2 pod wodzą Krzysztofa Wielickiego oraz Rumunia nieokiełznana. Sobotni wieczór warto też spędzić z zespołem Planeta Polar i didżejem Basy Tropikalne!
9. Festiwal Kultur i Podróż "Ciekawi Świata" - ATRAKCJE
PREZENTACJE I SPOTKANIA
[b]Przemek Kossakowski: Wtajemniczenie. Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim – prezentacja [/b]
26 października 2019, godz. 18:30, Forum, bilet: 10 zł
Przemek Kossakowski: Przeszedłem kilka nowych granic. Geograficznie, duchowo, fizycznie. Dowiedziałem się o sobie i o świecie rzeczy, których nie ujmie żaden scenariusz telewizyjny, bo są to rzeczy, które muszą się zdarzyć, a których po prostu nie można wymyślić i wyreżyserować.
Drżałem z zimna w rosyjskiej Syberii, przemierzałem zasnute rdzawym pyłem mongolski stepy, nieprzyzwoicie zieloną amazońską dżunglę i surowe góry Kazachstanu, aby znaleźć odpowiedzi na moje pytania, a kiedy w końcu je poznawałem, okazywało się, że moje pytania były zupełnie inne od tych, jakie zadać powinienem.
Przemek Kossakowski (ur. 1972) - autor cyklu programów "Kossakowski. Szósty zmysł", "Inicjacja" i "Wtajemniczenie" (TTV). W pierwszym programie dokumentował podróże po Ukrainie, Rosji, Bałkanach i Polsce, podczas których doświadczał praktyk znachorów, uzdrawiaczy i wróżbitów. Był zakopywany w grobie, obkładany wnętrznościami barana, poddawany praktykom podcinania języka... Pokłosiem jego podróży stała się książka "Na granicy zmysłów" (2014). W "Inicjacji" poddaje się osobistym, często ekstremalnym doświadczeniom, wchodząc w nieznane dla siebie obce światy. Przemek Kossakowski to człowiek od zadań specjalnych. Zwolennik kontaktu bezpośredniego i pracy w terenie. W wolnym czasie chętnie rysuje i eksperymentuje z grafiką.
Podczas spotkań opowiada o tym, czego nie widać w jego programach, ukazując to w improwizowanej, błyskotliwej i dowcipnej formie. Spotkania wzbogacone są pokazami zdjęć, których następstwo bywa uzależnione od interakcji z widzami.
[b]Jacek Hugo-Bader: Szamańska choroba – prezentacja [/b]
28 października 2019, godz. 19:15, Forum, bilet: 10 zł
Jacek Hugo-Bader (ur. 1957) - reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w zbiorze reportaży „Biała gorączka” (Nagroda im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl” 2010). Jechał ruskim łazikiem. W 2011 roku ukazały się jego „Dzienniki kołymskie”, owoc – także samotnej – podróży na Kołymę. Jest także autorem książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE, i współautorem filmu dokumentalnego „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy”.
Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagrody MediaTory 2016 w kategorii AuTORytet. Jego książka „Skucha” była nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz do Nagrody Literackiej Nike, została też nagrodzona przez „Magazyn Literacki Książki” jako najlepsza książka maja 2016 oraz najlepsza książka roku 2016. W 2018 roku wydał książkę „Audyt”.
Rafał Fronia: Khumbu, Górski Raj na Ziemi, w drodze na szczyt Lhotse – prezentacja
26 października 2019, godz. 16:30, Forum, bilet: 10 zł
Tegoroczna wyprawa na Lhotse w ramach programu Polskiego Himalaizmu Zimowego nie osiągnęła szczytu. 50-metrowy serak wiszący nad icefallem spowodował wycofanie się wyprawy Mountain Hardwear, PHZ i Andrzeja Bargiela. W tym sezonie nikt w masywie Everestu nie zdobył wierzchołka.
Rafał Fronia - uczestnik programu PHZ. Wspinał się w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Uczestnik wielu wypraw ośmiotysięcznych w Himalaje i Karakorum, w tym dwóch zimowych. Autor książek „Anatomia Góry” i „Rozmowa z Górą”. Mówi o sobie: Romantyk Gór Wysokich.
W Białymstoku opowie o samotnym ataku na Lhotse, czwartą górę świata.
Kaja Kraska / Globstory: Gambia - jak podróżować po kraju nieturystycznym – prezentacja
25 października 2019, godz. 18:00, Forum, bilet: 10 zł
Gambia, zwana krainą uśmiechu, nie jest typowym kierunkiem turystycznym. Ten maleńki afrykański kraj boryka się z wieloma problemami, które sprawiają, że podróżuje się tam inaczej niż gdziekolwiek indziej.
Co to oznacza? Czego można doświadczyć w państwie, w którym brak typowych atrakcji turystycznych? Jak podróżować do miejsc tak innych od tych, które znamy i jakim różnicom kulturowym musimy stawić czoła? A przede wszystkim - czy to etyczne?
Kaja Kraska, Globstory - dziennikarka, pasjonatka podróżowania w pojedynkę i opowiadania historii filmem. Prowadzi blog i kanał podróżniczy Globstory na YT.
Mieszkała w Stambule i Barcelonie. Obecnie większość czasu spędza w podróży. Do tej pory odwiedziła z kamerą Turcję, Chiny, Iran, Hiszpanię, Portugalię, Ukrainę, Grecję, Gruzję, Sri Lankę, Kubę, Meksyk, Tajlandię, Kambodżę, Rumunię, Kirgistan i Gambię.
Laureatka Travelera 2018 w kategorii Blog Roku oraz plebiscytu World Travel Show w kategorii Blog Roku 2018. Od lutego 2019 do ekipy Globstory dołączył Mateusz.
Victor Borsuk: Jak podróże kształtują dobre nawyki w biznesie i na co dzień – prezentacja
27 października 2019, godz. 16:30, Forum, bilet: 10 zł
Victor Borsuk, jeden z najbardziej utytułowanych sportowców ekstremalnych w Polsce, opowie o drodze, którą przebył - o sukcesach, porażkach i błędach, jakie popełnił podczas swojej kariery, a także o tym, jak nauczył się te błędy eliminować. Usłyszymy również o tym, jak przełamuje się strach, gdy człowiek mierzy się z 10-metrowymi falami na Hawajach lub gdy pływa w akwenach pełnych rekinów.
Historie te łączą ze sobą pasję do sportu i podróży z biznesem oraz nawiązywaniem wieloletniej współpracy z klientami i sponsorami. Inspirują i pokazują słabości, wzmacniają determinację i uczą, z jakich narzędzi korzystać przy sprzedaży, braku motywacji czy problemach w pracy zespołowej.
Victor Borsuk
Siedmiokrotny Mistrz Polski w kitesurfingu, wielokrotny zwycięzca pucharów Azji, Europy i Świata, a także jeden z najbardziej utytułowanych sportowców ekstremalnych w Polsce!
To jedna z najbardziej barwnych i energetycznych postaci, które będziecie mieli okazję poznać. Swoją markę budował sam, przez 14 lat sprzedając ją jako ambasador największych firm w Polsce. Założyciel obozów młodzieżowych Borsuk Camps i agencji turystycznej zajmującej się wyjazdami po całym świecie.
Jarosław Kuźniar: Uprzedzenia w podróży – prezentacja
27 października 2019, godz. 18:00, Forum, bilet: 10 zł
Jarosław Kuźniar opowie o tym, jak różny może być obraz miejsca, do którego jedziemy - z jednej strony wykreowany przez książki, artykuły i dziesiątki wyretuszowanych zdjęć, a z drugiej - będący realnym zderzeniem z naszymi oczekiwaniami i nadziejami. Dotyczy to zresztą nie tylko miejsc, ale i ludzi.
Czy możemy pozbyć się uprzedzeń? Jak przygotować się do podróży, aby potem móc chłonąć nowe miejsca z ciekawością i fascynacją?
Jarosław Kuźniar
Dziennikarz radiowy i telewizyjny znany z Programu Trzeciego Polskiego Radia, Radia Zet, TVN24, TVN Style i TVN. Te marki mówią same za siebie, a zmieniał je, bo szukał więcej wiedzy i pracy. Miał szczęście spotkać na swojej drodze mistrzów, od których mógł się uczyć zawodu: Piotra Kaczkowskiego, Marka Niedźwieckiego, Wojciecha Manna i Edwarda Miszczaka.
Wykładowca SWPS, trener social media i marki osobistej, szkoleniowiec pomagający oswajać publiczne występy przed kamerą i widownią. Praktyk, analityk, felietonista i komentator.
Najpopularniejszy polski dziennikarz w nowych mediach (Twitter: 340 tys. obserwujących, Facebook: 36 tys. obserwujących, Periscope: 8500 obserwujących). Podróżnik, właściciel biura butikowych podróży i serwisu podróżniczego goforworld.com.
Mateusz Waligóra: Rowerami na Krańce Świata – prezentacja
27 października 2019, godz. 20:00, Forum, bilet: 10 zł
Mateusz Waligóra opowie o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię. Dwa lata, dwa kontynenty, 16 tysięcy kilometrów rowerem, siedem wysokich gór i milion przygód!
Będzie to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów, bo właśnie w wysokich górach Mateusz czuje się najlepiej, a także: jak wyleczyć przeziębienie miksturą z pancerników, czy da się dojechać rowerem na kraniec świata oraz jak to jest w ekwadorskim szczerym polu usłyszeć: „krzoszcz przmi w czinie”. Posłuchamy także o mieszkańcach andyjskich wiosek, którzy nie mają zegarków, ale zawsze mają czas, o polskich śladach w argentyńskiej prowincji Misiones oraz o wspinaczkach. Tak, o tym będzie naprawdę sporo!
Mateusz Waligóra
Specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata - Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejszą drogę wytyczoną na Ziemi - Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata - Salar de Uyuni w Boliwii.
W 2018 roku jako pierwszy człowiek na świecie przeszedł samotnie mongolską część największej pustyni Azji - Gobi!
Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych. Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik "National Geographic Traveler" oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Autor książki "TREK" (wyd. Agora).
Piotr Jurkowski / GDZIE BĄDŹ: Najzimniejsze miasto świata - GDZIE BĄDŹ o Jakucku – prezentacja
26 października 2019, godz. 15:00, Forum, bilet: 10 zł
Piotr Jurkowski: „Zapraszam w podróż do krainy wiecznej zmarzliny, mamutów, psich zaprzęgów, struganej ryby i mrozu rozładowującego kamery. Pomimo tego ostatniego, udało mi się nagrać i zmontować kilka filmów, które podbiły w tym roku Internet. Opowiem o codzienności mieszkańców stolicy Republiki Sacha - Jakucka (największego miasta permafrostu), gdzie termometr wskazał kiedyś zawrotne -64,4 stopnie Celsjusza; głównych atrakcjach tej trudno dostępnej części świata oraz o niecodziennej drodze, którą musiałem pokonać, aby się tam dostać”.
Piotr Jurkowski - w poprzednim życiu brand manager, w obecnym youtuber. Po ośmiu latach spędzonych w korporacyjnych strukturach postanowił spełnić marzenie wielu osób - kupić bilet w jedną stronę i wyruszyć w spontaniczną podróż dookoła świata.
Współautor kanału podróżniczego realizowanego na bieżąco m.in. z Kazachstanu, Iranu, Meksyku, Chin, Australii i Vanuatu. Entuzjasta marketingu internetowego oraz nowoczesnych form komunikacji. Dysponuje wyjątkowo suchym żartem.
Tomasz Jakimiuk / Jak To daleko: Jak To daleko przez Afrykę – prezentacja
24 października 2019, godz. 20:00, Forum, bilet: 10 zł
W 2019 roku Tomasz Jakimiuk spakował plecak, wziął hulajnogę i ruszył na Czarny Ląd. Przez cztery miesiące podróży odwiedził dziewięć państw. Jego celem było przemierzenie Afryki z północy na południe, od Egiptu aż po RPA. Jechał na hulajnodze i autostopem, a wszystko po to, by być jak najbliżej lokalnych mieszkańców, chcąc poznać wszelkie piękno i niedoskonałości odwiedzanych ziem. W Egipcie z powodu dziwnych zarzutów zamknęła go policja. Na Pustyni Nubijskiej w Sudanie zmagał się z brakiem wody, a kiedy wydostał się na drogę, trafił do... kopalni. W Etiopii wylądował w domu publicznym, bo zabrakło prądu. W Botswanie obok jego namiotu chodziły słonie. To była podróż z wieloma zwrotami akcji, których nikt nie był w stanie przewidzieć...
Tomasz Jakimiuk - podlaski podróżnik z pasji, bloger z zamiłowania, entuzjasta fotografii reportażowej. Autor książki podróżniczej "Jak To daleko" o podróży jachtostopem. Laureat wielu nagród, m.in. Traveler - National Geographic oraz Festiwalu KOLOSY. Odkrywa świat z perspektywy hulajnogi i autostopu.
Magda Bębenek i Piotr Horzela / Las w Nas: Co tak naprawdę wiemy o lesie? – prezentacja
26 października 2019, godz. 13.30, Forum, bilet: 10 zł
Lasy pokrywają powierzchnię blisko 30% naszego kraju. By do nich dotrzeć, potrzebujemy średnio 23 minut. Jak wyglądają, nikomu mówić nie trzeba, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Czy i jak jesteśmy z nimi związani oraz co z tego wynika?
Razem z Magdą i Piotrem wybierzemy się w podróż do Puszczy Knyszyńskiej. Przyjrzymy się temu, czym jest las i jaką rolę pełni w naszym życiu, a także w jaki sposób uczyć się o nim i od niego.
Magda Bębenek - podróżniczka, autorka, inicjatorka projektów społecznych i ekologicznych. Po latach nomadyzmu i spełniania marzeń podróżniczych, zainspirowana kontaktem z rdzenną kulturą i tradycjami Hawajczyków, zaczęła łączyć swoje doświadczenia, by promować ideę szeroko rozumianego powrotu do natury i zaangażowanego życia. Autorka dwóch książek z serii “Polka potrafi” i inicjatorka projektu „Przedsiębiorczy Autor”. Za swoją działalność nagrodzona tytułem Ambasadorki Przedsiębiorczości Kobiet 2014 i Dziewczyny Roku Glamour 2018. W grudniu ukaże się jej trzecia książka, „Świat naszych marzeń”.
Piotr Horzela - prelegent, podróżnik, przyrodnik. Cztery z ostatnich dziewięciu lat spędził na innych kontynentach. Podróże zaprowadziły go m.in. do Polskiej Stacji Polarnej, Sudanu Południowego i Ameryki Południowej. Od blisko czterech lat prowadzi prelekcje, podczas których opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach ze świata, a od trzech rozwija kanał przyrodniczy na YouTube i tworzy serię filmów "O lesie".
W kwietniu 2018 roku Magda i Piotr przenieśli się na blisko półtora roku do Puszczy Knyszyńskiej, z której prowadzili projekt „Las w Nas”.
Jędrzej Majka: Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat – prezentacja
26 października 2019, godz. 12:00, Forum, bilet: 10 zł
Która przyprawa jest najstarsza, a która najdroższa? Czy Marco Polo na pewno dotarł do Chin? Dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem? Jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn? O tym wszystkim Jędrzej Majka opowie w swojej prezentacji.
Jędrzej Majka
Z wykształcenia teolog i dziennikarz. Jego podróżowanie jako sposób na życie rozpoczęło się przed laty, gdy wpłynął statkiem do Bosforu.
Od tego czasu jeździ, fotografuje, pisze i opowiada. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznacza na kolejne wyjazdy.
O jego książkach podróżniczych, przewodnikach i albumach fotograficznych przeczytać można na stronie internetowej www.jedrzejmajka.pl
Krzysztof Gajewski: Jaki jest świat, każdy widzi? – wystawa i prezentacja 24 października 2019, godz. 18:00, Forum, wstęp wolny Wystawa czynna do 24 listopada 2019
Wystawa powstała specjalnie na potrzeby festiwalu. Zdjęcia (m.in. portrety), które zobaczymy, powstały podczas wyjazdów Krzysztofa do Tajlandii, do której co roku ucieka przed zimą.
Część wystawy to próba przyjrzenia się mieszkańcom Bangkoku i ich stylowi życia - codziennym czynnościom, sposobom zarabiania pieniędzy czy zwykłemu relaksowi. Mieszkańcy stolicy Tajlandii są uroczymi ludźmi, którzy na pierwszy rzut oka wydają się szczęśliwi i uśmiechnięci, chętnie pozują do zdjęć. Nic nie wskazuje na to, że pod powierzchnią może czaić się coś, czego na co dzień turyści nie widzą. Do tego podziemnego świata zabierze nas druga część wystawy...
Po wernisażu zapraszamy na prezentację, która będzie swego rodzaju dopełnieniem wystawy.
Krzysztof Gajewski (ur. 1976) - autor wystaw, publikacji, filmów, teledysków, grafik, niezliczonych interakcji z ludźmi, i nie tylko.
Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz szkoły graficznej Collage.
Na co dzień współpracuje z artystami i największymi instytucjami kultury w Polsce i na świecie.
Zaangażowany w tematy wolnościowe, społeczne i kulturowe. Wywodzi się z ulicznego undergroundu, przez co jego spojrzenie na świat ma specyficzny styl i cierpki posmak prawdziwego życia. W swoich pracach stara się odnaleźć przede wszystkim człowieka i ślady jego działalności.
Ryszard Jakubowski / Powsibroda: Via Balkanica, czyli 6 bałkańskich kochanek – prezentacja
27 października 2019, godz. 12:00, Forum, bilet: 10 zł
Ryszard Jakubowski: Via Balkanica to mój autorski projekt, który zakładał piesze przejście przez Bałkany. W czasie swojej podróży maszerowałem przez sześć bałkańskich krajów: Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię i Bułgarię. Podczas ponad trzymiesięcznej wyprawy pokonałem ponad 2200 kilometrów i liczbę przewyższeń równą siedmiokrotnemu wejściu na Everest.
W tej opowieści nie chcę jednak skupiać się na ilości kilometrów czy przewyższeń. Pokonując przestrzeń w tempie piechura mamy okazję doświadczać jej w nietypowy sposób. Możemy patrzeć i próbować rozumieć. Gdy będziemy to robić wystarczająco długo, możliwe, że przyjdzie do nas i szeptem opowie nam swoją historię na ucho. Niczym czuła kochanka. Podczas naszego spotkania chcę opowiedzieć Państwu o swoim spotkaniu z sześcioma bałkańskimi kochankami.
Ryszard Jakubowski - studiował w Polsce, Szkocji i Bułgarii. Z wykształcenia prawnik, choć chwytał się rozmaitych zawodów: od prowadzenia restauracji na Mazurach po pracę w niemieckiej fabryce zabawek.
Podróże zaczął od autostopowych wypraw do Turcji, Gruzji i Armenii.
Zakochany w Bałkanach, zwłaszcza w Bułgarii, do której często wraca.
W 2017 roku, realizując autorski projekt Wielki Szlak Polski, podczas czteromiesięcznej podróży przemieszczał się przez kraj rowerem Krzesimirem, kajakiem Ildefąsem oraz pieszo, pokonując łącznie ponad 2700 kilometrów.
W 2018 roku, realizując swój kolejny projekt - Via Balkanica, przemierzał pieszo Bałkany, pokonując drogę ze Słowenii do Albanii, a następnie przeszedł przez najdłuższy bułgarski szlak pieszy łącznie pokonując ponad 2200 kilometrów.
Michał Pater / Autostopem Na Koniec Świata: 7 miesięcy w centralnej Azji – prezentacja
27 października 2019, godz. 15:15, Forum, bilet: 10 zł To będzie opowieść o ludziach, kulturze i warunkach życia w krajach byłego Związku Sowieckiego - z mocno antropologicznego punku widzenia. Michał Sylwester Pater dociera pod strzechy mieszkańców Kazachstanu, Syberii, Mongolii, Zachodnich Chin, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Armenii, a nawet formalnie nieistniejącego Górskiego Karabachu, a wszystko to sprawdzoną od lat metodą, czyli autostopem. Wariat, który podróżuje w ten sposób przy syberyjskich mrozach bądź w uzbeckim upale, budzi żywe zainteresowanie lokalnych społeczności. To pozwala na poznanie ich od kuchni i opowiedzenie ich historii w niekonwencjonalny sposób. Nie tylko jako obserwator uczestniczący, ale również słowami autochtonów. Michał Pater – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, podróżnik, alpinista, freelancer. Kończąc studia w 2014 roku, wyruszył w jedną z ostatnich wielkich wypraw autostopowych. Wrzucony przez niego od niechcenia film o przygodach w Rosji wzbudził tak duże zainteresowanie odbiorców, iż postanowił kontynuować swoją pasję i dzielić się nią ze światem.
Robert Gondek / Szczyty Afryki: Wyprawy na najwyższe szczyty Afryki – prezentacja
27 października 2019, godz. 13:30, Forum, bilet: 10 zł Robert Gondek najchętniej podróżuje po Afryce. Celem jego realizowanego od 2008 roku projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” jest zdobycie najwyższych szczytów w każdym kraju tego kontynentu.
Wśród 56 gór, do zdobycia było siedem szczytów o wysokości przekraczającej 4000 m n.p.m. - w Tanzanii (Kilimandżaro, 5895 m n.p.m.), Kenii (Mount Kenya, 5199 m n.p.m.), Ugandzie / Demokratycznej Republice Konga (Rwenzori, 5109 m n.p.m), Rwandzie (Karisimbi, 4507 m n.p.m.), Etiopii (Ras Dashen, 4543 m n.p.m.), Maroku (Jebel Toubkal, 4167 m n.p.m.) i Kamerunie (Mount Cameroon, 4040 m n.p.m.).
Robert opowie o wyprawach na najwyższe góry Afryki. Zobaczymy pokryte lodowcami Kilimandżaro i Mount Kenya. Na Mount Meru poczekamy na wschód słońca z widokiem na najwyższy szczyt Afryki. Pospacerujemy po kolorowych Górach Księżycowych w Ugandzie. W towarzystwie uzbrojonych żołnierzy wejdziemy na najwyższy szczyt Rwandy. Wybierzemy się na wielodniowy trekking w pięknych etiopskich górach Semien. Nocą wejdziemy na najwyższą górę Maroka, a w gęstej mgle zdobędziemy Mount Cameroon - najwyższy szczyt Kamerunu. Przekonamy się, jak różne są afrykańskie góry...
Oprócz tego w Rwandzie odwiedzimy goryle górskie, w Gabonie zobaczymy mandryle i goryle nizinne, w Ugandzie poobserwujemy szympansy, a w Etiopii dżelady. Zobaczymy zdjęcia przepięknej afrykańskiej przyrody!
Szykuje się prawdziwa uczta dla wszystkich kochających góry, przyrodę i egzotykę.
Robert Gondek - podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki" otrzymał wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Swoje teksty publikował w magazynach "Podróże", "Poznaj Świat", "NPM" czy "All Inclusive". Autor wydanej w 2017 roku książki/albumu fotograficznego "W drodze na najwyższe szczyty Afryki". Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka suahili.
MALI ODKRYWCY
Mali Odkrywcy – Michał Obrycki: Daleko jeszcze? Historia o górach i górkach – prezentacja dla dzieci
26 października 2019, godz. 10:00, Fama, bilet: 10 zł Michał Obrycki - fotograf, podróżnik, himalaista, humanista, pedagog. Jego życiowa dewiza „nie ma, że się nie da” zaprowadziła go z Białegostoku na ścianę jednego z dwóch niezdobytych (wtedy) ośmiotysięczników – Nanga Parbat. Wierzy, że Polacy zdobędą zima K2.
Mali Odkrywcy – Piotr Czyszpak / Podróże Pana Szpaka: W podróży jak w szkole – prezentacja
27 października 2019, godz. 10:00, Fama, bilet: 10 zł
Prezentacja dla dzieci i młodzieży o wartościach płynących z podróżowania i spotkań na szlaku. Jej autor podpowie, jak przygotować się do podróży, niezależnie od tego, czy będzie to podróż w najdalsze zakątki świata, czy wędrówka po polskich górach.
Piotr Czyszpak (SZPAK) – wrocławianin, podróżnik amator, pilot wycieczek i przewodnik górski. Autor bloga Podróże Pana Szpaka. Odwiedził ponad 40 krajów, często podróżuje też po Polsce. Kocha piesze wędrówki, szczególnie w Sudetach. Najchętniej jeździ do krajów byłego Związku Radzieckiego, odwiedził je wszystkie. Świat najchętniej przemierza koleją, ale nie gardzi też autostopem, czy tanimi liniami lotniczymi. Poszukiwacz przygód wiecznie głodny świata. Miłośnik piłki nożnej, entuzjasta stadionów piłkarskich i kolekcjoner szalików piłkarskich.
POKAZY FILMOWE
DREAMLAND – premierowy pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Stanisławem Berbeką
25 października 2019, godz. 20:00, Kino Forum, bilet: 10 zł
Stanisław Berbeka o filmie: Dokument opowiadający historię mojego Ojca, którym był Maciej Berbeka, ratownik TOPR, przewodnik wysokogórski, pedagog, artysta, himalaista. Zimą jako pierwszy zdobył 3 ośmiotysięczniki – Manaslu, Cho Oyu, Broad Peak, wytyczył bardzo trudną drogę na południowej ścianie Annapurny, na Mount Everest wszedł własnym wariantem, jako pierwszy Polak, od strony tybetańskiej. Dwukrotnie był kierownikiem zimowych wypraw na Nanga Parbat. Jako pierwszy pokonał zimą granicę 8000 m w Karakorum, wchodząc 6 marca 1988 roku na Rocky Summit, tj. przedwierzchołek Broad Peaku. Do Korony Ziemi zabrakło mu jedynie zdobycia Masywu Vinsona na Antarktydzie. 5 marca 2013 roku spełnił marzenie o zimowym wejściu na Broad Peak. Zginął podczas drogi powrotnej ze szczytu. Film jest moją bardzo osobistą historią o Tacie.
Nagrody 2018:
• Krakowski Festiwal Górski – Najlepszy Film Polski
• Krakowski Festiwal Górski – Nagroda Publiczności
• Bansko Film Fest 2018 – Grand Prix
• Banff Mountain Film Festival – Official Selection
• Festiwal Górski Adrenalinium – Srebrna Kozica
• Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady – Najlepszy Film Polski
• Spotkania z Filmem Górskim, Zakopane – Nagroda Publiczności
• Spotkania z Filmem Górskim, Zakopane – Najlepszy Film Polski
• 58. Krakowski Festiwal Filmowy – Zakwalifikowany do konkursu polskiego
Nagrody 2019: • Trento 2019 - Premio Mario Bello Award
Stanisław Berbeka (ur. 1985) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (wydział grafiki, specjalizacja fotografia). Mieszka w Zakopanem, gdzie prowadzi własne studio graficzne Yak-Yak.
Jego debiut filmowy "Dreamland" był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Banff, Trento, Moskwie czy w Bańsko, gdzie zdobył Grand Prix.
Nocny Dokument: OSTATNIA GÓRA – pokaz filmu i spotkanie z twórcami
25 października 2019, godz. 22:30, Kino Forum, bilet: 10 zł
Ten film poruszył już widzów takich festiwali filmowych, jak m.in. Millennium Docs Against Gravity, Transatlantyk czy Dwa Brzegi! Nic dziwnego, zdobywanie szczytu K2 od zawsze budzi wielkie emocje wśród Polaków, wśród których są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wspinaczki wysokogórskiej.
„Ostatnia góra” to wyjątkowa okazja, by zobaczyć na własne oczy, jak odbywa się wyprawa zimowa i jakie przeciwności himalaiści napotykają na swojej drodze...
Ostatnia góra
Polska 2019, 83', reż. Dariusz Załuski
Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol, ale jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze... Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę.
Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.
RUMUNIA NIEOKIEŁZNANA – pokaz filmu
28 października 2019, godz. 17:00, Kino Forum, bilet: 10 zł
Pokaz filmu dzięki uprzejmości Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie
RUMUNIA NIEOKIEŁZNANA / ROMÂNIA NEÎMBLÂNZITĂ
Rumunia 2018, 90’, reż. Thomas Barton-Humphreys
Film zabiera widzów w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie żyją na wolności niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do wzburzonych od wiatru wód delty Dunaju - tu w głębinach pływają wodne węże, a pelikany wzbijają się w przestworza.
W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu.
To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.
KONCERT Planeta Polar / DJ Basy Tropikalne - koncert i festiwalowe afterparty
26 października 2019, godz. 21:00, Fama, bilet: 10 zł
Planeta Polar
Czy można „zapakować” południowoamerykańską dżunglę i sprowadzić na Litwę? Można! Dowodem na to jest litewskie trio: Jonas Narbutas, Adomas Koreniukas i Vytautas Puidokas.
Słuchanie ich muzyki przypomina kosmiczną podróż do Kolumbii, ojczyzny cumbii. Co więcej, muzycy śpiewają po hiszpańsku, ale wyglądają jak... trzy wróżki z odległej planety, z Waszych snów...
Takie połączenie doprawione elektroniką sprawia, że ich muzyka jest barwna i łatwa do tańczenia, a udział w ich koncercie zamienia się w gorący rytuał!
Jak podają „Galaktyczne Wiadomości”, Planeta Polar w 2020 roku wyda swój nowy album.
Basy Tropikalne
Platforma promująca współczesną muzykę elektroniczną z krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki założona pierwotnie w 2015 roku we Wrocławiu jako audycja radiowa.
Od tamtej pory Basy Tropikalne rozwinęły się w internetowe wydawnictwo muzyczne oraz serię wydarzeń prezentujących brzmienia i artystów z wymienionych rejonów świata, których edycje odbyły się już w kilku polskich miastach.
W swoich setach didżejskich założyciel platformy Mikołaj Kierski serwuje najciekawsze zjawiska z obszaru elektroniki wywodzącej się z Ameryki Łacińskiej i Afryki - od latynoskiego downtempo i nowego reggaetonu aż po hybrydy afrobassu, kuduro i gqomu.
9. Festiwal Kultur i Podróż "Ciekawi Świata" - PROGRAM
24 października 2019
18:00 Krzysztof Gajewski: Jaki jest świat, każdy widzi? – wernisaż wystawy i prezentacja; Forum, wstęp wolny
20:00 Tomasz Jakimiuk / Jak To daleko: Jak To daleko przez Afrykę – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
25 października 2019
18:00 Kaja Kraska / Globstory: Gambia – jak podróżować po kraju nieturystycznym - prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
20:00 Dreamland, reż. Stanisław Berbeka – premierowy pokaz filmu i spotkanie z reżyserem; Forum, bilet: 10 zł
22:30 Nocny Dokument: Ostatnia góra, reż. Dariusz Załuski – premierowy pokaz filmu i spotkanie z twórcami; Forum, bilet: 10 zł
26 października 2019
10:00 Mali Odkrywcy – Michał Obrycki: Daleko jeszcze? Historia o górach i górkach – prezentacja dla dzieci w wieku 4+; Fama, bilet: 10 zł
12:00 Jędrzej Majka: Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
13:30 Magda Bębenek i Piotr Horzela / Las w Nas: Co tak naprawdę wiemy o lesie? – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
15:00 Piotr Jurkowski / GDZIE BĄDŹ: Najzimniejsze miasto świata – GDZIE BĄDŹ o Jakucku – prezentacja, Forum, bilet: 10 zł
16:30 Rafał Fronia: Khumbu, Górski Raj na Ziemi, w drodze na szczyt Lhotse – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
18:30 Przemek Kossakowski: Wtajemniczenie. Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
21:00 Planeta Polar + DJ Basy Tropikalne – koncert i afterparty; Fama, bilet: 10 zł
27 października 2019
10:00 Mali Odkrywcy – Piotr Czyszpak / Podróże Pana Szpaka: W podróży jak w szkole – prezentacja dla dzieci w wieku 5+; Fama, bilet: 10 zł
12:00 Ryszard Jakubowski / Powsibroda: Via Balkanica, czyli 6 bałkańskich kochanek – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
13:30 Robert Gondek / Szczyty Afryki: Wyprawy na najwyższe szczyty Afryki – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
15:15 Michał Pater / Autostopem Na Koniec Świata: 7 miesięcy w centralnej Azji – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
16:30 Victor Borsuk: Jak podróże kształtują dobre nawyki w biznesie i na co dzień – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
18:00 Jarosław Kuźniar: Uprzedzenia w podróży – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
20:00 Mateusz Waligóra: Rowerami na Krańce Świata – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
28 października 2019
17:00 Rumunia nieokiełznana – pokaz filmu; Forum, bilet: 10 zł
19:15 Jacek Hugo Bader: Szamańska choroba – prezentacja; Forum, bilet: 10 zł
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?