Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bojary: Szlak edukacyjny opisze domy

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
W tym miejscu, u zbiegu ul. Wiktorii i Staszica mogłaby stanąć wielka tablica z legendą. To sam środek tzw. serca Bojar. Lokalizacja tablicy nie jest jeszcze uzgodniona. Zbigniew Klimaszewski proponuje, by ustawiono ją przy Starym Rynku, w pobliżu hali targowej.  - To wejście do dzielnicy - mówi.
W tym miejscu, u zbiegu ul. Wiktorii i Staszica mogłaby stanąć wielka tablica z legendą. To sam środek tzw. serca Bojar. Lokalizacja tablicy nie jest jeszcze uzgodniona. Zbigniew Klimaszewski proponuje, by ustawiono ją przy Starym Rynku, w pobliżu hali targowej. - To wejście do dzielnicy - mówi. Andrzej Zgiet
Stowarzyszenie Nasze Bojary porozumiało się z władzami miasta, by przy domach, z którymi wiąże się jakaś ciekawa historia postawić tablice informacyjne. Razem tworzyłyby szlak, który stałby się sporą atrakcją turystyczną. Urzędnicy obiecują wyłożyć na ten cel pieniądze.

W domu przy ulicy Wiktorii 6 w 1905 roku Józef Piłsudski spotkał się z członkami konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej.

O takich ciekawostkach moglibyśmy się dowiedzieć w ramach szlaku edukacyjnego prowadzącego po Bojarach. Inicjatorem jego powstania jest stowarzyszenia Nasze Bojary, które spotkało się w tej sprawie z władzami miasta.

- Pomysł bardzo się nam podoba. Szlak mógłby powstać już w przyszłym roku. Postaram się, aby znalazły się na ten cel pieniądze w miejskiej kasie - mówi Andrzej Meyer, wiceprezydent Białegostoku.
Już teraz na Bojarach stoją tabliczki informacyjne w ramach - stworzonego przez magistrat - szlaku architektury drewnianej.

- Widniejące tam opisy są jednak zbyt pobieżne. Tabliczki odnoszą się jedynie do historii poszczególnych ulic. Nam zależy zaś na opisaniu konkretnych domów - twierdzi Zbigniew Klimaszewski ze stowarzyszenia Nasze Bojary.

Tablic miałoby być ok. 20. Razem tworzyłyby szlak, po którym przewodnicy oprowadzaliby wycieczki, a nauczyciele - uczniów. Stowarzyszenie chce też postawić wielką tablicę z mapą dzielnicy i legendą.
- Ponieważ Bojary to nie tylko domy, ale przede wszystkim ludzie. Mieszkało tu mnóstwo osób, które zapisały się nie tylko w historii Białegostoku, ale też całego kraju - podkreśla Zbigniew Klimaszewski.

Podczas II wojny światowej w domu przy ul. Wiktorii 15 znajdowała się konspiracyjna siedziba białostockiego okręgu Armii Krajowej dowodzonej przez płk Władysława Liniarskiego. Kilka domów dalej, przy Wiktorii 2 mieszkał płk Leon Mitkiewicz, doradca gen. Władysława Sikorskiego.

Bojary były też krainą artystów. Przy Staszica 8 malował swoje obrazy Józef Zimmerman, a przy Wiktorii 12 - Sławomir Chudzik. Do wybuchu II wojny światowej w domu przy ul. Staszica 14 mieszkał zaś Michał Goławski, autor pierwszego przewodnika po Białymstoku i okolicach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny