MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bogusław Plawgo: Współpraca gwarancją sukcesu

Aneta Boruch [email protected]
Bogusław Plawgo, ekonomista, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, szef Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr
Bogusław Plawgo, ekonomista, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, szef Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr Archiwum
Doświadczenia tej konferencji to wskazówka dla władz - mówi prof. Bogusław Plawgo, prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr. Zakończył się Europejski Tydzień Kompetencji. Co udało się osiągnąć?

Prof. Bogusław Plawgo: To największa konferencja o kompetencjach w Polsce o wymiarze ponadnarodowym z udziałem 11 krajów UE. Udało się zgromadzić przedstawicieli różnych środowisk: przedsiębiorców, szkół zawodowych, samorządowców i zidentyfikować niezbędne działania, które pozwolą wykorzystać kompetencje mieszkańców dla rozwoju regionu.

Co zrobić, aby je podnieść?

- Na konferencji omawialiśmy najlepsze praktyki w naszym regionie oraz w innych krajach. To stanie się podstawą działań w kolejnym okresie unijnego programowania. Jedno jest pewne - musi być ścisła współpraca pracodawców, szkół i samorządów. To gwarancja sukcesu, np. szkoły zawodowe muszą być stymulowane przez samorządy do kształcenia we właściwych kierunkach, a jakość nauczania wymaga udziału pracodawców.

Co zatem dalej z kształceniem w naszym regionie?

- W czasie Tygodnia Kompetencji podpisane zostały porozumienia o współpracy między szkołami zawodowymi a uczelniami wyższymi. Zechcemy też zmienić model doradztwa dla młodzieży z mówienia o ogólnym rozwoju kariery na wskazywanie konkretnych kompetencji, na jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Innym ważnym obszarem są strategie rozwoju kształcenia zawodowego. W procesie podnoszenia kompetencji nie możemy też zapominać o specyficznych potrzebach osób starszych i niepełnosprawnych. Ich potencjał musi być wykorzystany dla regionu. Potrzebujemy przy tym specjalistów, którzy będą potrafili zidentyfikować precyzyjnie potrzeby kompetencyjne pracodawców, by na ich podstawie ukierunkować decyzje edukacyjno-zawodowe mieszkańców. Oraz z drugiej strony - działania rozwojowe szkół zawodowych. Doświadczenia tej konferencji mogą być wskazówką dla władz i wszystkich zainteresowanych instytucji jak skutecznie wykorzystać fundusze unijne. Od tego będzie zależało czy podlaskie osiągnie sukces i jak nasz region będzie wyglądał w 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny