Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bobry w Białymstoku grasują nawet w centrum (zdjęcia, wideo)

Magdalena Kuźmiuk [email protected]
Białostockie bobry żyją również w pobliżu ul. Hetmańskiej. Ślady ich działalności są tu bardzo dobrze widoczne.
Białostockie bobry żyją również w pobliżu ul. Hetmańskiej. Ślady ich działalności są tu bardzo dobrze widoczne. Anatol Chomicz
Pogryzione drzewa tuż nad brzegiem rzeki Białej to znak, że w pobliżu pojawiły się bobry. - Przecież to centrum miasta - dziwią się mieszkańcy.

[galeria_glowna]

Na trop rodziny bobrów wpadł nasz Czytelnik, pan Mikołaj. Przyniósł do redakcji zdjęcia drzew, które w każdej chwili mogły się złamać jak zapałki. Tak były ponadgryzane. Dowody "zbrodni" zrobione zostały blisko bardzo ruchliwego przecież skrzyżowania ul. Piastowskiej, Branickiego i Miłosza, w pobliżu rzeki Białej.

- A to niespodzianka - zdziwił się wczoraj Lech Magrel, szef Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, gdy go zapytaliśmy, czy to znana przyrodnikom miejska kryjówka bobrów. - Dopóki nie robią szkód, uważam, że nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie: to świadczy o tym, że nasze śródmiejskie środowisko służy dzikiej zwierzynie.

Szacuje się w naszym województwie może żyć nawet 15 tysięcy bobrów. W tamtym roku RDOŚ naliczył prawie 1600 szkód, które wyrządziły, na przeszło 3 miliony złotych.

- Takich sygnałów od mieszkańców Białegostoku nie mieliśmy - zaznacza dyrektor Magrel.

Bobry w Białymstoku mogą przysparzyć kłopotów

Może to być wynik polityki, jaką wobec bobrów prowadzi miasto. Bo zwierzęta zaczęły przysparzać kłopotów w rejonie ul. Brzeskiej i Buskiej.

- Od dwóch lat prowadzimy działania, które trochę utrudniają bobrom życie. Ograniczamy im bazę pokarmową. Jak zabezpieczyliśmy drzewa metalową siatką, bobry się wyniosły, bo skończyło się jedzenie. Zachęciliśmy je do przeniesienia się na inny obszar, gdzie ludziom nie będą przeszkadzały, ani ludzie im - mówi Andrzej Karolski, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu miejskiego.

Dodaje, że bobry niedaleko galerii handlowej mogły pojawić się z powodu wiosennych migracji i może to być tylko tymczasowy przystanek. Departament będzie jednak reagował na każdy sygnał mieszkańców o nowych żerowiskach bobrów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny