Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bloki na terenie po dawnej Chłodni Białystok. To będzie możliwe. Radni wykonali pierwszy krok (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wyglądała chłodnia.
Tak wyglądała chłodnia. Andrszej Zgiet
Na poniedziałkowej (22 czerwca) sesji radni zgodzili się, aby miejscy urbaniści rozpoczęli procedurę zmiany - uchwalonego rok temu - studium zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o przeznaczenie terenów aktywności gospodarczej przy ul. Kombatantów, Poziomej, Nowowarszawskiej, Technicznej i Baranowickiej pod zabudowę mieszkaniową. Najciekawsza jest ta ostatnia lokalizacja, bo to teren po dawnej chłodni, a w większościowym klubie KO nie ma zgody, by pozwolić tam na budowę bloków.

Wnioski właścicieli tych terenów złożone zostały już po uchwaleniu studium. Po podjęciu uchwały intencyjnej będziemy bardzo szczegółowo rozważali możliwość przekształceń. Będziemy brali pod uwagę analizy ekonomiczne, środowiskowe, społeczne, demograficzne itd. - mówiła dyrektorka departamentu urbanistyki Agnieszka Rzosińska.

Na poniedziałkowej (22 czerwca) sesji przedstawiła propozycje zmian do przyjętego w zeszłym roku studium zagospodarowania przestrzennego. W miejsce terenów aktywności gospodarczej proponowana jest budowa bloków. Oczywiście na wniosek zainteresowanych inwestorów. Chodzi o lokalizacje przy ul. Kombatantów,
Poziomej, Nowowarszawskiej, Technicznej i Baranowickiej.

Czytaj też: Rozbiórka Chłodni Białystok przy ul. Baranowickiej. Minęło już 6 lat, sprawa wywołała sporo kontrowersji (zdjęcia)

Najciekawsza wydaje się ta ostatnia. W marcu inwestor wycofał swój wniosek w ramach lex deweloper po tym jak - działająca przy prezydencie - Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna stwierdziła, że zabudowa byłaby zbyt zagęszczona. Jeśli więc miejscy urbaniści stwierdzą, że na tym terenie mogą powstać bloki, a radni zgodzą się na zmianę studium (procedura może potrwać dwa lata) to mieszkaniówka powstanie. Ale zgodnie z polityką planistyczną miasta, a nie w oparciu o specustawę, która w opinii prezydenta Tadeusza Truskolaskiego wprowadza chaos urbanistyczny.

Czytaj też: Białystok. Bloki na terenie po dawnej chłodni. Na sesji radni zajmą się propozycjami zmian w studium. W większościowym KO nie ma zgody

Zmiana studium nie jest jednak pewna. W większościowym KO nie ma bowiem zgody. Marcin Moskwy z tego klubu stwierdził podczas marcowego posiedzenia komisji zagospodarowania przestrzennego, że nie widzi nic dziwnego w tym - jak to ujął - naturalnym zastępowaniu terenów przemysłowych przez mieszkaniówkę. Poparł go przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym. Natomiast sceptycznie do sprawy podeszli ich klubowa koleżanka Katarzyna Bagan-Kurluta i klubowy kolega Andrzej Perkowski (sam jest deweloperem - przyp. red.).

- Za chwilę ruszy lawina. Jednemu mamy odmawiać, a drugiemu nie? Na jakiej podstawie? - że jednego inwestora lubimy, a drugiego nie? - pytał Perkowski podczas wspomnianego posiedzenia.

Teraz też uważa, że radni nie powinni się zgodzić na zmianę studium. - Szkoda tego terenu pod mieszkaniówkę. Jeśli to zrobimy, to wyniosą się stamtąd też okoliczne firmy, które mają w tym rejonie swoje siedziby. Poza tym miasto nie może żyć bez terenów, na których prowadzona jest działalność przemysłowa. Mieszkańcy muszą gdzieś pracować, a miasto nie może być tylko noclegownią. Mam kontakt z przedsiębiorcami, którzy przenieśli swoje firmy poza miasto. Mówią, że mają problem ze znalezieniem pracowników. Ludzie stają się wygodni. Nie chcą marnować 30 czy 40 minut na dojazd do pracy - tłumaczył na naszych łamach w zeszłym tygodniu.

Czytaj też: Chłodnia Białystok. Pierwsze białostockie wykorzystanie lex deweloper. Inwestor wycofał wniosek. Chce mieć czas na dodatkowe analizy

Za poniedziałkową uchwałą intencyjną głosowali wszyscy radni KO oprócz właśnie Andrzeja Perkowskiego, który nie oddał głosu. Tak samo postąpił radny niezależny Maciej Biernacki oraz Piotr Jankowski z PiS. Natomiast od głosu wstrzymali się wszyscy pozostali radni PiS. Nikt nie zagłosował przeciw.

Tu oglądasz: Prywatne testy na koronawirusa możliwe, ale drogie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny