Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bloki na terenie dawnej Chłodni Białystok? Prezydent chce powstrzymać budowę. Nad sprawą pochylą się radni

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Osiem lat temu o chłodnię toczyła się batalia. Obrońcy zabytków nie chcieli dopuścić do jej rozbiórki. Budynek wzniesiono w 1952 roku. Był przykładem modernizmu w architekturze.
Osiem lat temu o chłodnię toczyła się batalia. Obrońcy zabytków nie chcieli dopuścić do jej rozbiórki. Budynek wzniesiono w 1952 roku. Był przykładem modernizmu w architekturze. Andrzej Zgiet
Prezydent nie chce dopuścić, by jedna z białostockich firm skorzystała z lex deweloper i zbudowała bloki na terenie dawnej Chłodni Białystok. Argumentuje, że mieszkańcy przyszłych bloków mieliby jako sąsiadów zakłady produkcyjne i mogliby dążyć do wygaszania przedsiębiorczości w tej części miasta. Co odbiłoby się na liczbie miejsc pracy.

Jeżeli wnioskodawca odwoła się od rozstrzygnięcia radnych, a pewnie to zrobi, ostateczna decyzja należy do sądu. Wyroki, które już zapadały w takich sprawach były różne. Sąd zwraca uwagę przede wszystkim na argumentację. W naszym przypadku argumentacja jest dość mocna - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Na najbliższej sesji (15 stycznia) będzie prosił radnych o poparcie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Baranowickiej. To miejsce, w którym stała - rozebrana w 2014 roku - chłodnia Białystok. Spółka komandytowa AT Piskorz i Wspólnicy chce tam wybudować cztery 4-kondygnacyjne bloki. Jako, że plan miejscowy dopuszcza tu tylko zabudowę produkcyjną i usługową oraz obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw, inwestor chce skorzystać ze specustawy mieszkaniowej. Czyli lex deweloper.

Czytaj też: CHŁODNIA BIAŁYSTOK MOŻE ZOSTAĆ ZABYTKIEM

W uzasadnieniu odmowy postawienia bloków prezydent pisze, że przyszli mieszkańcy będą mieli za sąsiadów zakłady produkcyjne. Mogą więc dążyć do wygaszania przedsiębiorczości na działkach sąsiednich, a jak zauważa prezydent "możliwość bezkonfliktowego rozwoju działalności gospodarczej jest priorytetem z punktu widzenia utrzymywania miejsc pracy w mieście".

- Negatywną opinię wydała Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Stwierdziła, że proponowana przez inwestora zabudowa byłaby zbyt zagęszczona - wręcz koszarowa. Inwestor planuje m.in umieścić malutki plac zabaw przy parkingu - podkreśla Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Chłodnia wywołała burzę na sesji. Radni chcieli zrobić z niej dobro kultury współczesnej

MKUA stwierdziła też, że planowana inwestycja mieszkaniowa zostałaby wkomponowana w uciążliwe otoczenie oraz uszczupliłaby tereny aktywności gospodarczej, stanowiące wyznacznik potencjalnych miejsc pracy.

Czytaj też: Ul. Baranowicka. Chłodnia Białystok znika. Ruszyła rozbiórka (zdjęcia, wideo)

Jak do sprawy podejdą radni zobaczymy na sesji. - Moim zdaniem lex deweloper jest ustawą dość skandaliczną. Zabiera bowiem samorządom władztwo planistyczne - uważa Tadeusz Truskolaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny