Blogerzy testowali nowe smaki restauracji hotelu Cristal serwowane przez Łukasza Rakowskiego (zdjęcia)

peż
peż
Przy okazji okazało się, że szef kuchni restauracji hotelu Cristal potrafi zaskoczyć nie tylko smakami, ale też... zastawą.

Łukasz Rakowski zaprosił do siebie lokalnych blogerów kulinarnych, by sprawdzili i ocenili jego nowe menu degustacyjne. Menu degustacyjne to popis każdego szefa kuchni - jego kunsztu i kreatywności. To kilka niewielkich dań podanych podczas jednego posiłku, pięknie skomponowanych, z niecodziennych składników, niejednokrotnie w  zaskakujących zestawieniach. 

- Chcę zabrać moich gości w swoistą wycieczkę. Opowiem o produktach, które bardzo cenię ze względu na walory smakowe oraz na historie, jakie się z nimi łączą. To najwyższej jakości składniki sezonowe, dostępne w 47. tygodniu  roku – zapowiadał przed spotkaniem Łukasz Rakowski. 

Dań było sześć: Przegrzebki (tzw. mule św. Jakuba) z kalafiorem i czarnym bzem; Rocher (nadziewana kulka) z gęsi z delikatnym musem borowikowym i pudrem z suszonych grzybów; Makrela z dodatkiem solirodu (zielona, słonawa roślinka) z dodatkiem masła ziołowego; Sarna na słonecznikowym risotto z dodatkiem czarnej porzeczki; Sum z canelloni (makarin - krótka, szeroka  rurka) z pure z dyni i młodym porem (tzw. baby por); Lody z rokitnika z maślanką i migdałami.
Klasę kolacji podbijała profesjonalna i elegancka, a jednocześnie bardzo sympatyczna obsługa.
I ... zastawa. Szczególne zainteresowanie gości wzbudził specjalny "talerz" wymyślony przez Łukasza Rakowskiego.To rodzaj płaskiego, drewnianego pudełka wypełnionego dowolnym materiałem (tym razem było to leśne runo), a przykrytego przejrzystym szkłem, na którym leży potrawa. 

cristal

Gośćmi spotkania byli specjaliści od kulinariów regionalnych. Ich blogi, profile na Facebooku czy You Tube śledzą tysiące osób. Mają różne doświadczenia w kuchni, odważnie w niej eksperymentują, ale łączy ich miłość do dobrego smaku. Przy stole wymieniali się ciekawymi opowieściami np. o niuansach różniących czekoladę z Wedla i z firmy Wawel lub między muffiną a cupcake. 

cristal

Łukasz Rakowski
to młody szef kuchni pochodzący z Zambrowa. Nauki pobierał najpierw u Karola Okrasy (Hotel Bristol), później u Wojciech Modesta Amaro (Restauracja Amber Room). Od pięciu lat pracuje w Restauracji hotelu Cristal. Najpierw jako zastępca szefa kuchni, a od pół roku jako szef. W 2012 r. był nominowany do tytułu „Kucharz - odkrycie roku" przez magazyn "Kuchnia". W tym zdobył krajowy tytuł „Grand Prix Fanów Nocy Restauracji 2015” za danie - polędwica z dzika z selekcją podlaskich grzybów i demi glace.
Miłośnik i propagator podlaskich smaków. Jego zdaniem nasza regionalna kuchnia to skarb, który nie został jeszcze odkryty w świecie.

cristal

cristal

cristal

cristal

cristal

cristal

Przegrzebki...

cristal

Rocher...

cristal

Makrela...

cristal

Sarna...

cristal

Lody w kulce z maślanki...

cristal

Nawet aperitif - oparty na najnowszym smaku wódki z białostockiego polmosu (pędy sosny) - zawierał sezonowy akcent: odrobinę pikantnej dynii

cristal

Wideo

Dodaj ogłoszenie