Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko półtora tysiąca młodych zawodników rywalizowało w zawodach z cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”

mps
Arkadiusz Modliński
– Dzieci, którym dzisiaj mocno kibicowałem, rywalizowały w różnych konkurencjach, starając się wywalczyć bilet do Torunia, gdzie odbędą się finały cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”– mówi brązowy medalista olimpijski Patryk Dobek. – Przyglądając się tej walce odnoszę wrażenie, że być może kogoś z nich w przyszłości zobaczymy w rywalizacji na arenach międzynarodowych – dodaje jeden z gości specjalnych programu, którego eliminacje zgromadziły blisko półtora tysiąca dzieci w Karpaczu, w Kielcach i w Gorzowie Wielkopolskim.

W ramach „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2023” odbędzie się łącznie szesnaście eliminacji wojewódzkich – rozegrane zostały już zawody w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Rudzie Śląskiej, Łodzi, Słupsku, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Karpaczu. Pozostały do rozegrania jeszcze zawody w Lublinie (6.06, Lubelskie), Stalowej Woli (6.06, Podkarpackie), Białymstoku (6.06, Podlaskie) i Opolu (15.06, Opolskie). W trakcie zawodów eliminacyjnych tworzone są reprezentacje województw, które już 1 września wystąpią w Toruniu w zawodach finałowych.

– To super inicjatywa, dzieci w tak młodym wieku mogą się przekonać, jak fajna jest lekkoatletyka, jak potrafi być wszechstronna, jak wiele konkurencji można uprawiać – mówi nasz młociarka Katarzyna Furmanek, która była jedną z gwiazd zwodów w Kielcach. – Dzięki temu cyklowi można odkryć wschodzące talenty, być może nawet nasze nadzieje olimpijskie. To świetny wstęp do trenowania i zostania z naszym sportem na dłużej – dodaje zawodniczka. Obok niej z młodzieżą w Kielcach spotkały się jeszcze Ewa Różańska i Karolina Mołdawska

W Karpaczu w zawodach eliminacyjnych wzięło udział ponad 350 zawodników, z kolei w Gorzowie Wielkopolskim ponad 500. Z młodymi lekkoatletami spotkali się m.in. Patryk Dobek, Łukasz Krawczyk czy Justyna Kasprzycka-Pyra.

– To bardzo fajne zawody, cieszę się że dzieciaki startują i przy okazji bardzo dobrze się bawią, być może mamy tutaj dzisiaj w Karpaczu kilku przyszłych olimpijczyków – mówi Łukasz Krawczyk. – Jako zawodnik bardzo lubię ten nowy i pięknie położony obiekt, a że pogoda była lepsza niż przed rokiem, to i mieliśmy w tym roku więcej dzieciaków i wyższy poziom rywalizacji – dodaje.

W trakcie zawodów eliminacyjnych tworzone są reprezentacje województw, które już 1 września wystąpią w Toruniu w zawodach finałowych. Program tegorocznej edycji został rozszerzony o biegi przełajowe, a także cykl zajęć dla młodszych dzieci pod hasłem #ZacznijOdLekkiej. W „Lekkoatletycznych Nadziejach Olimpijskich” biorą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. Zawodom każdorazowo towarzyszą „Strefy Młodego Olimpijczyka, gdzie dzieci i młodzież mogą sprawdzić się w wybranych, uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych.

Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają PZU, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blisko półtora tysiąca młodych zawodników rywalizowało w zawodach z cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” - Gazeta Pomorska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny